פרסום ראשון: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט היום (שני) להעמיד את השוטר שתקף את דמאס פיקדה לדין ולהגיש נגדו כתב אישום: מנדלבליט שיגר מכתב לשוטר והודיע לו על החלטתו. הפרשה החלה באפריל 2015, כשהשוטר תועד מכה את החייל דמאס פיקדה. התיעוד עורר סערה ציבורית רבה ואף הוביל למחאת בני העדה האתיופית.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לאחר חקירת המקרה הוחלט להדיח את השוטר מתפקידו, אך נקבע כי אין מקום להעמידו לדין. עו"ד אייל אבולפיה, המייצג את פיקדה, עתר לבג"ץ. בתגובה היועץ המשפטי זימן את הצדדים – השוטר התוקף והחייל. לבסוף החליט מנדלבליט, אחרי שימוע שערך לשוטר, להציע לו הסדר מותנה. כלומר, אם יודה בטיוטת כתב האישום - לא יצטרך ללכת לבית המשפט ותושג הסכמה על העונש. אם לאו – התיק יגיע לבית המשפט.

העדכון על המגעים הועבר לבג"ץ: מנדלבליט העניק לשוטר, ששמו עדיין אסור בפורסם, פרק זמן של כשלושה כשבועות על מנת שיענה. פרקליטות המדינה ביקשה מבג"ץ למחוק את העתירה של פקדה ועמותת טבקה, שנועדה לגרום להחלטה בתיק. בפרקליטות ביקשו גם לבטל את הדיון הקרוב – שנקבע ליום חמישי הקרוב – וזאת מכיוון שהיועץ המשפטי לממשלה כאמור החליט בנושא.

עו"ד אייל אבולפיה
עו"ד אייל אבולפיה | צילום:

עו"ד אייל אבולפיה, שמייצג את דמאס, אמר לחדשות 2 כי "בעקבות לחץ העתירה שהוגשה, הגיעה סוף סוף ההחלטה הנכונה בתיק. סוף סוף מאמינים לדמאס, שהותקף על-ידי השוטר. היועמ"ש קובע את אשמתו של השוטר בתיק". הפרקליט הוסיף: "נכון, אנחנו שמחים על ההחלטה, אבל לא מרוצים מהסנקציה החלופית שמסתמנת. אנחנו נשקול גם את העתירה שלנו לבג"ץ". עו"ד אבולפיה הביע שביעות רצון מכך ש"סוף סוף מאמינים לגרסתו של דמאס ובאותה נשימה שוללים את גרסתו של השוטר, שטען שלא תקף".

"ההחלטה מעלה סימני שאלה כבדים" (צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
החליט על כתב האישום. מנדלבליט | צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

בסוף חודש ינואר הודיע מנדלבליט כי הוא שוקל לפתוח מחדש את התיק נגד השוטר: בהודעת היועמ"ש אז נמסר כי מנדלבליט בחן את עתירת בג"ץ שדרשה עיון מחדש בהחלטת היועץ המשפטי הקודם לסגור את תיק החקירה הפלילית.

"לאחר שבחן את הבקשה, תוך הידרשות לטענות שהושמעו במסגרת הבקשה בכתב ובעל פה ובחינת מכלול הנתונים בשיתוף כלל הגורמים הרלוונטיים, לרבות קיום מספר דיונים עם אותם גורמים בנושא, הוא שוקל לשנות את ההחלטה בנוגע לסגירת תיק החקירה, בכפוף לשמיעת טיעוני באות כוחו של השוטר", נמסר בהודעת היועץ לפני למעלה מחודש.

"בחינה מחודשת של הדברים העלתה כי נפלו אי דיוקים מסוימים באופן שבו תוארה השתלשלות האירוע בהחלטת היועץ המשפטי לממשלה הקודם", סיכם אז מנדלבליט. היום כאמור החליט היועץ המשפטי כי הליקויים שנפלו מצדיקים כתב אישום.