איך חוקרים חשוד ברצח אשתו וילדיו? רב פקד עופר אוסטה, ראש מחלק רצח בימ"ר צפון, חקר את נדב סלע, החשוד שרצח את אשתו דור כרסנטי ז"ל, את שני ילדיו ואת בן השכנים. בריאיון ל"שש" עם ערד ניר הוא סיפר כי "מדובר באדם נורמטיבי לחלוטין שידע את זכויותיו וחובותיו".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

אוסטה סיפר כי בכל שעות החקירה לא הצליחו במשטרה להבין את המניע לרצח המזעזע. "אני לא יודע להגיד מה המניע, אנחנו לאורך כל הדרך בכל החקירות קיבלנו גרסה אחת שאומרת שהם עמלקים ולכן הוא רצח אותם", אמר בריאיון. "מאחר שלא הצלחנו להתחקות אחר המניע, כל מה שעשינו זה בעצם חקירה מאוד רחבה במעטפת שעוטפת אותו, רבנים וכל מי שמכיר אותו מעברו כדי ללמוד עליו ועל המשפחה. מכל הדמויות שבדקנו לא הצלחנו ללמוד שום פרט על המניע".

למעשה, הסביר אוסטה, חלק נכבד מהתיק עומד על בסיס עדותו של נתן עתיה, שנפצע לאחר שהעמיד פני מת. "חומר החקירה והראיות נשענות על עדותו של הילד אך לא רק על עדותו", אמר. "צוות החקירה הצליח להשיג ראיות שמהן ניתן ללמוד שגם מבחינה פורנזית אנחנו הצלחנו לקשור את המבצע לרצח ולגופות".

סלע בביהמ
סלע בבית המשפט, היום | צילום:
אמה של דור כרסנטי ז
אמה של דור כרסנטי ז"ל בבית המשפט | צילום: חדשות 2

אוסטה אף התייחס להתמודדות צוות החוקרים עם המקרה הקשה, בהיותם הורים בעצמם. "אירוע רצח הוא לא קל, בטח כשמדובר ברצח של ילדים", אמר. "אנחנו החוקרים נמצאים בזירה, עדים למראות ולריחות, ועם זה אנחנו הולכים הביתה. עם זה אנחנו צריכים לקיים אורח חיים נורמטיבי, זה לא קל, זה תופס אותך".

"הקורבנות התחננו על חייהם"

כתב אישום חמור ומזעזע הוגש היום לבית המשפט המחוזי בנצרת נגד סלע – שמואשם שרצח את אשתו דור כרסנטי ז"ל, את שני ילדיהם יוסף ובנימין ואת נחמן עתיה בן השכנים בצהרי יום שבת, 28 בינואר 2017. אמה של דור כרסנטי ז"ל, סבתם של שניים מהילדיו שנרצחו, צעקה לעבר סלע בבית המשפט: "תסתכל לי ולילדים שלך בעיניים".

סלע בן ה-28 הואשם בארבע עבירות רצח בכוונה תחילה ובניסיון רצח. לפי כתב האישום, הוא רצח את אשתו דור (23), אחר כך את נחמן עתיה בן (11) ופצע קשה את אחיו נתן - שהעמיד פני מת. אז רצח גם את שני ילדיו הפעוטים – יוסף בן שנתיים ובנימין בן 8 חודשים.

דור כרסנטי ז
דור כרסנטי ז"ל והילדים יוסף ובנימין ז"ל | צילום: חדשות
נחמן עתיה ז
נחמן עתיה ז"ל | צילום:

בכל מהלך הרצח הנורא סלע לא אמר דבר או הסביר את מעשיו - כך טוענים בפרקליטות: "סלע לא חדל ממעשיו אף כשהקורבנות התחננו על חייהם ולא עזב את הבית עד שנחה דעתו שהצליח להמית את כל הנוכחים בו. מעשים אלו של המשיב נעשו ללא כל התגרות מצד הקורבנות".

 

חוות הדעת קבעה: סלע כשיר לעמוד לדין

 

מהחקירה עולה כי כרסנטי עמדה במטבח והכינה ארוחת צהריים: בנימין ישן במיטת התינוק בחדר השינה ונחמן ונתן שיחקו בסלון הבית עם הפעוט יוסף. סלע, לפי כתב האישום, דקר את דור שניסתה להתגונן ולאחר מכן את נתן - שהעמיד פני מת. הוא המשיך לדקור את נחמן עתיה ז"ל, את בנו הפעוט יוסף ז"ל ולאחר מכן גם דקר את בנו בנימין ז"ל. "כשהבין הנאשם שהצליח לרצוח את כולם ניגש לחדר השינה החליף את בגדיו ונעליו ונמלט מהדלת האחורית של הבית", כתבו בפרקליטות.

בית המשפחה, דקות לאחר הרצח
בית המשפחה, דקות לאחר הרצח | צילום: דוברות המשטרה

נתן עתיה, ששרד את המתקפה, הבחין שסלע יצא מהבית וניסה להעיר את כרסנטי. לאחר מכן הוא ניסה לברוח דרך דלת הבית הקדמית, וכשהבין שהיא נעולה פתח את חלון הבית וברח דרכו: "עובר אורח שהבחין בו פצוע הזעיק את כוחות המשטרה".

סלע נשלח להסתכלות פסיכיאטרית בבית החולים "שער מנשה" יום לאחר הרצח, ולאחר ההסתכלות שנמשכה כשבועיים התקבלה חוות דעת שלפיה הוא כשיר לעמוד לדין. במהלך הדיונים האחרונים טען סלע: "אני חתול, חטאתי באשת איש ואני מעשן כל יום חשיש".