בחודשים האחרונים מתנהל מאבק משפטי לפרסום שמו של החייל שהואשם בתקיפתו של החייל דמאס פיקדה שמאז כבר הספיק להפוך לקצין. היום (חמישי), שבועיים לאחר שהודיע היועמ"ש על כוונתו להגיש כתב אישום נגד השוטר, שלחה המשטרה חוות דעת מקצועית נגד הבקשה לפרסום שמו - חוות דעת שנויה במחלוקת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"לאחר שבחנתי את גל התגובות בעניינו של השוטר וכן מהכרותי העמוקה עם נושא האיומים ברשת והשיימינג, אני מעריך ברמה גבוהה שבמידה ויפורסם שמו של השוטר יהפוך נ"ל למאוים של משטרת ישראל", כתבה המשטרה בחוות הדעת שהוגשה על ידי רב פקד ששי מזרחי, ראש תחום מאוימים במשטרה. "ברצוני לציין כי פרשות קודמות של איומים על שוטרים מצד יוצאי העדה האתיופית לוו באיומים קשים ברשת האינטרנט והסתה עד כי היה צורך לעצור את המאיימים והמסיתים".

חוות הדעת של המשטרה
חוות הדעת של המשטרה | צילום:
החייל שהוכה דמאס פיקדה
החייל שהוכה דמאס פיקדה | צילום:

חוות הדעת עוררה את זעמו של סג"מ פיקדה. "תגובת המשטרה היא תגובה גזענית שמכתימה את כל יוצאי העדה האתיופית ומציגה אותם כאלימים באופן גורף", אמר עורך דינו של פיקדה, עו"ד אייל אבולפיה. "המשטרה אינה לומדת מהעבר, אינה מפיקה לקחים ומתייחסת לקהילה שלמה כאילו מדובר בעבריינים פורעי חוק".

עוד התייחס עו"ד אבולפיה לדבריו של מפכ"ל המשטרה בעבר, שציין כי "טבעי ששוטרים יחשדו יותר ביוצאי אתיופיה", ואמר כי אמירת המשטרה כעת עולה בקנה אחד עם אמירתו הגזענית של המפכ"ל. "מדובר בשוטר שהוחלט להעמידו לדין בעקבות מעשיו החמורים שאינם שונים ממעשיו של כל חשוד או כל נאשם", הוסיף העו"ד.

לפני כשבועיים הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להעמיד את השוטר שתקף את פיקדה לדין ולהגיש נגדו כתב אישום. מנדלבליט אף שיגר מכתב לשוטר והודיע לו על החלטתו. הפרשה החלה באפריל 2015, כשהשוטר תועד מכה את החייל, תיעוד שעורר סערה ציבורית רבה ואף הוביל למחאת בני העדה האתיופית.

עו
עו"ד אייל אבולפיה | צילום:לאחר חקירת המקרה הוחלט להדיח את השוטר מתפקידו, אך נקבע כי אין מקום להעמידו לדין. עו"ד אייל אבולפיה, המייצג את פיקדה, עתר לבג"ץ. בתגובה היועץ המשפטי זימן את הצדדים - השוטר התוקף והחייל. לבסוף החליט מנדלבליט, אחרי שימוע שערך לשוטר, להציע לו הסדר מותנה. כלומר, אם יודה בטיוטת כתב האישום - לא יצטרך ללכת לבית המשפט ותושג הסכמה על העונש. אם לאו - התיק יגיע לבית המשפט.