בבית משפט השלום בתל אביב נערך היום (שני) הדיון בתביעת הדיבה שהגישו ראש הממשלה בנימין נתניהו ורעייתו שרה, נגד עיתונאי "ידיעות אחרונות" יגאל סרנה. במרס 2016 פרסם סרנה סטטוס בפייסבוק שעסק לכאורה במערכת היחסים בין השניים. ראש הממשלה ורעייתו העידו במהלך הדיון בבית המשפט, וכינו את הפרסום של סרנה "הכפשות מורעלות והזויות". ראש השב"כ לשעבר יורם כהן, שהיה אמור להעיד מטעמו של סרנה, לא הגיע לבסוף לדיון.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עו"ד יוסי כהן, המייצג את בני הזוג נתניהו, שאל את סרנה בתחילת הדיון מדוע ראש השב"כ לשעבר לא הגיע. סרנה השיב כי כהן הודיע שלא יוכל לבוא, והעו"ד השיב: "הוא לא בא כי זימנו אותו לומר משהו שלא היה".

סרנה ענה כי "אנחנו לא מצפים ממנו (יורם כהן) לעמוד על דוכן העדים ולהגיד מה שקרה שם". לאחר מכן הציג יוסי כהן לסרנה את הפרסום שלו מ-7.3.14, בו הוא משווה את נתניהו "לשקרן עלוב שצמח כפטריות רעל משלולית הדם של רבין".

כהן לסרנה: "אתה טוען שראש הממשלה נפלט ממכוניתו בכביש 1 בליווי צעקות מאשתו ואחרי זה עמד בכביש לבקש טרמפ". סרנה השיב: "בפוסט שלי אין טרמפ, ראש ממשלה לא מחפש טרמפ".

בני הזוג נתניהו בדיון בתביעה נגד סרנה (צילום: צילום: מוטי קמחי)
הזוג נתניהו נכנס לביהמ"ש | צילום: צילום: מוטי קמחי

כהן שאל: "למה לא פנית לידיעות אחרונות שיפרסמו את זה?". סרנה ענה: "כי זה סיפור קטן... יש עשרות סיפורים על מכות וצעקות".

כהן: "סרנה, אין לך עדים שיעידו ממקור ראשון על האירוע הנטען. תאשר ששמעת על הסיפור הזה ששמע ממישהו ושניהם לא רוצים לבוא להעיד".

סרנה: "נכון. שמעתי על זה ופרסמתי את זה למחרת אני חושב, אני יודע להבחין בין שקרנים ללא שקרנים, אני בא עם ניסיון כמו שאתה בא לבית המשפט".

שיירת נתניהו מגיעה לדיון (צילום: עופר חן, mako)
שיירת נתניהו מגיעה לדיון | צילום: עופר חן, mako

כהן: "אפילו קיבלת את פרס ראש הממשלה"

סרנה: "על שם לוי אשכול". שרה נתניהו צחקקה בתגובה.

כהן: "אתה שומר על חיסיון עיתונאי?"

נתניהו העיד: "השמצות מטורללות"

סרנה: "אני שומר על האנשים האלה ולא חשפתי אותם. לא מוכן לחשוף את שמותיהם כדי להגן עליהם. הערכתי ש-30 אנשים נכחו באירוע. גרעין האמת - הייתה מריבה אחת מני רבות בין בני הזוג, שהייתי מכנה זוג מטורלל". סרנה לאחר מכן האשים את נתניהו כי פרסם שקרים בפייסבוק בנוגע לחקירת הדריסה באום אל חיראן.

לאחר מכן עלה נתניהו לדוכן העדים ותושאל על ידי עורך דינו של סרנה, אביגדור פלדמן. "מה שהגדיש את הסיאה זו העובדה שהוא קבע שהיה פה מקרה שהיה שלא היה ולא נברא", אמר נתניהו. "כל מה שהוא אמר כאן הוא שקר וכזב, כל כך הרבה השמצות מטורללות, מבול של הכפשות מורעלות".

"סיפור על גירושי משיירת ראש הממשלה זה משהו שלא היה ולא נברא", הבהיר נתניהו. "אלה דברים קשים ביותר. אין ויכוח שהיה פה שקר גס, המצאה מוחלטת. כל אחד שמבין משהו לגבי שיירות אבטחה מבין מלכתחילה את האבסורד. המאבטחים הולכים איתי לכל מקום, אני אפילו לא רוצה לפרט. הוא כתב 'מעשה שהיה', זה מה שהביא אותי להגיש את התביעה".

נתניהו צחקק כשעו"ד פלדמן הקריא לו תיאורים שסרנה כתב על שנות שלטונו. "לייחס את זה אליי? כל מה שאתה אומר כאן אלה דברים איומים, רעילים ומכפישים. עדיין יכולים אנשים כמוך לומר. אתה יכול להתווכח אם זה בגבול הביקורת המורעלת, אבל כאן הוא בא ואמר שהיה מקרה של גירוש משיירת ראש הממשלה שלא היה ולא נברא. להכפיש עם סיפור שמציגים כעובדה? זו חציית הגבול".

ראש הממשלה הוסיף כי "אם הייתי צריך לתבוע את מר סרנה על כל הכפשה שלו, הייתי מבלה את כל זמני בבית המשפט. לראש ממשלה יש עוד כמה דברים לעשות".

בהמשך עלתה רעייתו, שרה נתניהו לדוכן העדים ותושאלה על ידי פלדמן. "ההשמצה מופנית אולי בעיקר אליו (אל ראש הממשלה, אבל גם אליי. הפרסום הזה חצה קו. הוא (הפוסט) נראה לי מזעזע והזוי, אין לו שום נגיעה לאמת, אני מחפשת צדק. גם בעבר תבעתי ואתבע בעתיד".

"מלאו 20 שנה לרמיסת האישיות והדמות שלי", הוסיפה נתניהו. "20 שנה של הכפשות ושקרים. הייתי שמחה להיות בבית המשפט יום יום ולהילחם על צדק. אלה טפטופי ארס. כל מה שנאמר עליי הוא שקר, אין קשר בין הפרסומים לגבי מי שאני ומה שאני עושה בחיי".

"אלה דברים רעים שגובלים בהסתה, הוא כותב שבעלי הוא כמו היטלר", המשיכה נתניהו. "הוא ייחס לי כוונות זדון שאני רוצה להפקיר את בעלי שאמור להיות מאובטח 24/7. הם הולכים אחריו לשירותים גם. אין מצב שראש הממשלה ייזרק מהשיירה שלו. זו הזיה מרושעת. הלוואי שהיו לי כוחות על שכל הדברים שנכתבים עליי ייפסקו. שאני אזרוק את בעלי מהשיירה? איפה נשמע דבר כזה? יש פה הקצנה של כל הדמוניזציה שעושים עליי".

הגעת בני הזוג נתניהו לבית המשפט מגיעה על רקע ניסיונותיהם לדחות את הדיון. עם זאת, השופט עזריה אלקלעי סרב לבקשה שהוגשה מטעם עורך דינם וקבע כי "על ראש הממשלה להתפנות מעיסוקיו החשובים במועד החקירה".

השופט אלקלעי נימק את החלטתו בכך ש"מדובר בישיבת הוכחות שנקבעה לפני זמן רב בתיאום עם באי כח הצדדים". הוא הוסיף כי "אין ספק שהתובע כראש ממשלת ישראל הינו אדם עסוק ביותר ואין חולק כי עיסוקיו חשובים מאין כמותם. יחד עם זאת חייבים התובעים לדעת כי משהגישו תביעה לבית המשפט, עליהם להתייצב לדיון במועד שנקבע".

הפוסט שעורר את זעם נתניהו

עוד אמר השופט בנימוקיו כי בשל העומס בית המשפט לא יוכל לדחות את דיון למועד אחר בזמן הקרוב. "זמנו של בית המשפט מצוי במשורה", כתב אלקלעי. "דחיית הדיון, בסמוך למועד קיומו, תגרום לירידת זמן שיפוטי יקר מפז לטימיון". עו״ד יוסי כהן, פרקליטו של נתניהו, אמר בתגובה כי ״הגשנו בקשת דחייה של כל הדיון, השופט דחה את הבקשה ואנחנו נמלא אחרי בקשתו".

יגאל סרנה בביהמ"ש, היום (צילום: חדשות 2)
יגאל סרנה בביהמ"ש, היום | צילום: חדשות 2

בפוסט שכתב סרנה, ובגינו נתבע, הוא תיאר מקרה שבו שיירת ראש הממשלה עצרה בכביש 1 במהלך נסיעה, ונתניהו עצמו הוצא מאחד מכלי הרכב, לכאורה, בשל ויכוח שהתנהל בינו לבין רעייתו. "כשבלילה נעצרת שיירת ראש הממשלה בכבדה, ארבעה רכבים שחורים ועוד מאבטחים ומגנים ורכבים ונפלט ממנה בחושך אל כביש 1 בצעקות גבר לא צעיר שהוא עילת הכל, כי אישה אחת לא רוצה שיישאר אתה באוטו ושמה ללעג את כל האבטחה ובעצם את כל המדינה. זה חלק מהחיים", כתב סרנה בעמוד הפייסבוק שלו לפני יותר משנה.

לאחר שבני הזוג נתניהו הגישו תביעת דיבה נגד הפוסט הזה, הגיש סרנה באמצעות עורכי דינו ליאור אפשטיין ואביגדור פלדמן, את כתב ההגנה שבו נכתב כי "בפייסבוק יש כר נרחב לתיאוריות קונספירציה ולדמיון יוצר". עוד נכתב לגבי הסטטוס כי "בעיקרו הוא אמת וכי אם יש בו פרטים לא מדויקים הרי שהם נבלעים באמת הכללית של הפרסום, וכי גרעינו הקשה של הסיפור הוא אמת". בנוסף, סרנה טען כי הסתמך בכתיבת הפוסט על מקורות.

הפוסט שהחל את הסערה
הפוסט שעורר סערה | צילום:

בתצהיר שהגיש לבית המשפט, טען סרנה כי המידע נמסר לו מכר וחבר בפגישה שערכו בבית הקפה "תחתית" בתל אביב. "המסר שהועבר אליי הוא שחבר קרוב שלו, המשמש בתפקיד לא זוטר בשיירת האבטחה, מסר בסערת נפש את הפרטים".