אופק בוכריס (צילום: פלאש 90)
בוכריס בבית הדין, היום | צילום: פלאש 90

בבית הדין הצבאי בבסיס הקריה שבתל אביב דן הבוקר (שלישי) בטיעונים לעונש במשפטו של תא"ל אופק בוכריס לאחר שהודה והורשע בבעילה אסורה בהסכמה ובהתנהגות בלתי הולמת. הרשעתו של בוכריס התבצעה בהתאם לאישומים שיוחסו לו במסגרת הסדר הטיעון. ל', הקצינה שהתלוננה נגד בוכריס, הגיעה אף היא לדיון. פסק הדין יינתן ב-2 בפברואר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לקראת הדיון הוכנה חוות דעת מקצועית, לאחר שנשלח על ידי בית הדין להערכת מסוכנות. הרשעתו של בוכריס גררה מחאה ציבורית גדולה, זאת בין השאר בשל העונש המקל - הורדה בדרגה לאלוף-משנה - שעליו סיכמו הצדדים.

אלוף פיקוד המרכז לשעבר אבי מזרחי הגיע לדיון ומסר את עדותו על היכרותו עם בוכריס. מזרחי הביע צער על פרישתו של בוכריס מצה"ל. "אופק היה ראשון להתנדב עם הרבה מאוד רגישות לחיילים לפקודים", אמר מזרחי. "אני ראיתי את אופק בלבנון בחומת מגן. היה פיצוץ עז, ירי מחבלים. אני נפצעתי, אופק השכיב אותי על הרצפה ולמעשה הציל את חיי".

בוכריס: "לוקח אחריות מלאה"

האלוף במילואים אבי מזרחי (ארכיון) (צילום: יוסי זמיר, חדשות)
אבי מזרחי | צילום: יוסי זמיר, חדשות

"אחר כך אופק יצא ורדף אחרי המחבל שזרק עלינו רימון והרג אותו", הוסיף מזרחי. "אני חושב שזאת אבדה לצהל שאופק נאלץ לפרוש".

לצד מזרחי הושמעה גם עדותו של אלוף אביב כוכבי, ששיבח את בוכריס על שירותו הצבאי. במעשיו ובהתנהלותו הכללית אופק הקרין התנהלות ערכית שרבים ראו במה מודל לחיקוי והערכה", כתב כוכבי. "בעבודתי הצמוגה עמו מצאתי איש הוגן, המקבל החלטות באופו ענייני מאוזן וגלוי".

כוכבי (צילום: דובר צה"ל, חדשות)
אלוף אביב כוכבי | צילום: דובר צה"ל, חדשות

השופט שאל את התובע מה עומד מאחורי הורדת בוכריס מדרגת תא"ל לדרגת אל"מ, מאחר שהעבירות בוצעו בזמן היותו בדרגת אל"מ. "מדובר בקצין מצטיין מוערך שדרכו להגיע לאלוף הייתה סלולה", השיב התובע לשופט. "עצם העובדה שאנחנו מורידים אותו לדרגת אל"מ זאת בהחלט ענישה משמעותית".

בסיום הדיון התייחס בוכריס אף הוא לעונש שנגזר עליו ואמר: "אני לוקח אחריות מלאה על כל מעשיי שפורטו בכתב האישום. שירתתי יותר משני עשורים את המדינה שלי. אמשיך לתרום למדינה בכל תפקיד ומקום שאמצא".

עו"ד רועי בלכר, המייצג את בוכריס, מתח במהלך הדיון ביקורת על ההליך המשפטי נגדו וגם על הקמפיין ברשתות החברתיות "יותר מבוכריס". "איך אפשר להשוות בין הליך משמעתי לבין משפטו של בוכריס?", טען בלכר.

"אין מקום להגשת כתב אישום". בלכר (צילום: חדשות 2)
עו"ד רועי בלכר | צילום: חדשות 2

במהלך חודש נובמבר פורסם לראשונה בחדשות 2 כי המתלוננת המרכזית נגד בוכריס הביעה הסכמתה להסדר הטיעון שהושג במסגרת הליך גישור. המתלוננת ושתי פרקליטותיה - עו"ד ליאת בהר כהן ואביטל בנון - נפגשו עם התובעת הצבאית הראשית ולמדו ממנה על פרטי ההסדר. המתלוננת ופרקליטותיה העבירו מספר הערות, אך הבהירו כי היא לא תתנגד לעסקה.

הפגנה נגד הסדר הטיעון (צילום: חדשות 2)
הפגנה נגד הסדר הטיעון | צילום: חדשות 2
עו"ד סבוראי (צילום: חדשות 2)
עו"ד עודד סבוראי | צילום: חדשות 2

מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית, אורית סוליציאנו, הגיבה בזעם להסדר המתגבש: "הסדר הטיעון המתגבש עם בוכריס הוא שערורייתי ומקומם. הכחשותיו הנמרצות של בוכריס מתגלות כחסרות שחר והנה הקצין הנערץ מודה כי עבר עבירות מין קשות כלפי פקודותיו. לא ייתכן כי קצין כה בכיר יחמוק ללא עונש משמעותי, לא יעלה על הדעת שהוא לא יישלם על מה שביצע ולא ישב מאחורי סורג ובריח".