אזריה בבית המשפט. ארכיון
אזריה בבית המשפט. ארכיון | צילום: פלאש 90 / מרים אלסטר

אחרי מסיבת העיתונאים מוקדם יותר הערב (רביעי) שבה תקף עו"ד יורם שפטל, פרקליטו של אלאור אזריה, את התביעה - גורמים בפרקליטות הצבאית אומרים לחדשות 2 Online כי הם "שוקלים ברצינות להגיש ערעור על גזר הדין" של החייל שהורשע בהריגת מחבל מנוטרל בחברון ונשלח ל-18 חודשי מאסר בפועל. הגורמים הוסיפו כי "ההחלטה צפויה להתקבל בתחילת השבוע הבא".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

מוקדם יותר אמר עו"ד שפטל כי שלושת הפרקליטים שהתפטרו מהתיק עשו זאת לאחר שהפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף שרון אפק, נפגש איתם בתחילת השבוע ואמר להם כי "אם לא תערערו על ההרשעה והעונש - גם אנחנו לא נעשה כן'"

"זו אמירה שערורייתית שגובלת מהבחינה המוסרית בסחיטה", אמר שפטל. אביו של אזריה, צ'רלי, אמר: "מנסים להפחיד אותנו, אבל המאבק שלי נמשך. זה מאבק של כל הורה והורה".

מוקדם יותר היום הגיש עו"ד שפטל ערעור לבית הדין הצבאי שבקריה - דבר שהוביל לפרישתם של שלושת הסנגורים שליוו את התיק משלביו המוקדמים, עורכי הדין אילן כץ, אייל בסרגליק וכרמית שחיבר. השלושה סברו כי יש לוותר על הליך ערעור ולפנות למהלך של חנינה או בקשה להקלת העונש.

בתגובה לדבריו של שפטל, טענו עורכי הדין כץ ובסרגליק כי "המלצתנו לאלאור ולמשפחתו, שלא לערער לא נבעה מ"סחיטה באיומים" של הפצ"ר אלא מ"הערכה כוללת פרקטית, של סיכויים מול סיכונים, כאשר לנגד עינינו עומד דבר אחד בלבד והוא טובתו של אלאור אזריה".

"כל דבריו של עו"ד שפטל באשר לאופן ניהול החקירה והראיות מקובלים עלינו", הוסיפו עורכי הדין. "תמוהה מאוד בעינינו העובדה, שעו"ד שפטל אשר קיבל מאיתנו את מלוא הסיוע, כולל כתיבת מרבית הערעור עבורו, בחר לטעון כי 'התעייפנו' או כי 'נחלשנו'. ההיפך הוא הנכון. משך שנה ליווינו את אלאור ואת משפחתו לילות כימים, תוך שלא חסכנו כל מאמץ לעשות הכל להצלחת ההליך המשפטי, ולא חששנו להתעמת עם גורמים בכירים ככל שיהיו כולל שופטי בית הדין, קצינים בכירים ובראשם הרמטכ"ל, תוך שלא חששנו גם לשלם מחיר אישי".

מוקדם יותר, הסבירו שלושת עורכי הדין כי חרף העובדה שסייעו בכתיבת הערעור, הם מסתייגים מהגשתו - ולכן אינם מייצגים עוד את אזריה. "אנו שליווינו את אלאור לאורך שנה בדיוק עשינו לילות כימים בחברות אישית ובמוטיבציה אינסופית עבור אלאור ומשפחתו, והשגנו עבורם תוצאה עונשית פנטסטית ובלתי אפשרית בתיק של רצח שהפך להיות הריגה עם סרטון", מסרו השלושה.

"הגם שאנו סבורים שהכרעת הדין שגויה ומנותקת מהראיות, ולכן גם כתבנו 50 עמודי ערעור שהוגש והועבר לעורך דין שפטל, סברנו שהגענו למיצוי מקסימלי בערכאה זו ושיש לפנות בשלב הזה לאפיקים נוספים אלטרנטיביים לטובת החייל, שאותם אף הצענו למשפחה ולאלאור לעשות ללא עלות ובהתנדבות על מנת שלא תהיה כל תלות כלכלית בגורם כלשהוא", כתבו.

"המשפחה ואלאור סבורים ובצדק מבחינתם שהמתווה הנכון הוא ערעור. נעמוד לרשותם בכל דבר שיצטרכו בהמשך", סיכמו הפרקליטים. במידה ולא תהיה החלטה אחרת, אזריה יחל לרצות את עונש המאסר שנגזר עליו - שנה וחצי - כבר ביום ראשון הקרוב.