בית המשפט גזר היום (שני) שנתיים מאסר בפועל על הזמר קובי פרץ, לאחר שבחודש מרס הורשע בשורת עבירות מס בחמישה מקרים, בהן השמטת הכנסות מדוחות, הכנה וקיום של פנקסי רישום כוזבים ועבירות מס ומע"מ נוספות.

לעדכונים נוספים ולשליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

בנוסף לעונש המאסר בפועל, גזר בית המשפט 18 חודשי מאסר על תנאי וכן תשלום קנס בגובה 175 אלף שקלים. "בבואי לבחון את העונש, אני לוקחת בחשבון שהנאשם פעל בהחלטה מושכלת שנעשתה מתוך תאוות בצע", אמרה השופטת לימור מרגולין יחידי. "הוא עשה זאת בתכנית עבריינית יחד עם אמרגנו יוחאי יעיש, כשהנהנה היחיד מהכסף הוא הנאשם, בעוד שיעיש נהנה מיחסיו עמו כאמרגנו".

"לזכותו של הנאשם, עומדים האירועים הרבים בהם התנדב", המשיכה. "ההגנה הציגה עדים שהראו תמונות וסרטונים בעניין. כמו כן לזכותו נזקפת תרומתו ורצונו לסייע לנזקקים. אך לא ניתן להתעלם מכך שעצם העלמת המס היא לקיחת הכסף מהציבור ומאותם נזקקים שלהם נהג לעזור".

בנוסף ציינה השופטת כי "יש משמעות לכך שהמדינה תפסה רכוש בשווי 1.4 מיליון שקלים כדי לצמצם את הנזק. כמו כן, הוא מעולם לא לקח אחריות על מעשיו וזה פועל לחובת הנאשם".

השופטת נענתה לבקשת סנגורו של פרץ לדחות את ביצוע גזר הדין למשך 45 ימים בכדי לאפשר להגנה לערער על ההחלטה. בתום הקראת גזר הדין החל אחיו של פרץ, אילן, להתפרע באולם בית המשפט. הוא קילל את השופטת ואף תקף עיתונאים שהיו במקום.

"בית המשפט העביר מסר חד וברור"

בפרקליטות הביעו שביעות רצון מהחלטת בית המשפט. "מעשיו של פרץ פגעו בקופה הציבורית ובעצם בכיסו של כל אזרח שומר חוק המשלם את מסיו כדין", אמרו עורכות הדין הילה גבאי ודנה נקר-מונצ'יק מפרקליטות מחוז המרכז. "בית המשפט העביר היום מסר חד וברור לפיו העונש על עבירות מס הוא עונש ממושך מאחורי סורג ובריח ובצדו קנס גבוה".

את פרץ ייצגו עורכי הדין דורון ברזילי, חיים לוי ועדי ניב. סנגורו של פרץ עו"ד חיים לוי, הבהיר כי יערער על העונש שהטיל בית המשפט. "קשה להשלים עם גזר הדין", אמר. מדובר בהליך ארוך, ובית המשפט נאלץ לשמוע עשרות עדים, בהם עד מדינה ששימש כאמרגנו של פרץ. אנחנו מקווים שערכאת הערעור תקבל את הטענות של פרץ לפיהן נגרם לו עוול. קובי חדור אמונה והוא נחוש להמשיך להילחם על חפותו".

דוחות כוזבים והסתרת הכנסות

על פי כתב האישום שהוגש נגד פרץ בנובמבר 2013, פעל הזמר במרמה ובאופן מתוכנן ושיטתי, בכך שהגיש דוחות כוזבים לפקיד השומה והשמיט בזדון מדוחות אלה הכנסות בסכום של 5,269,242 שקל. כמו כן, פרץ מואשם שהגיש למנהל מכס ומע"מ ידיעות כוזבות במטרה להתחמק מתשלום מס בסך של 831,197 שקל. עוד מואשם פרץ שהסתיר חלק מההכנסות עליהן לא דיווח, בסכום של לפחות 1.4 מיליון שקלים, בכספת ששכר, אשר על קיומה ועל תכולתה לא הצהיר בהצהרת הונו כנדרש.

בין השנים 2005-2009 עסק פרץ במתן הופעות חיות באתרים שונים, הקלטה ומכירה של דיסקים, הופעות בתוכניות טלוויזיה ורדיו והפקת רינגטונים. על פי החוק, הוא היה חייב בהגשת דוחות שנתיים למס הכנסה ובהגשת דוחות תקופתיים למס ערך מוסף. מי שניהל את כספיו של פרץ בין השנים 2000 ל-2012 היה מי ששימש כאמרגנו, יוחאי יעיש. במסגרת תפקידו עסק בניהול ספר ההזמנות וההופעות של הנאשם, קבלת תשלומים ממזמיני ההופעות ומגורמים נוספים וכן תשלום הוצאות.

בפרקליטות טענו: לא הצהיר על קיום הכספת ועל תכולתה

במטרה להתחמק מתשלום מס הציג פרץ מצג כוזב באשר לסכום הכנסותיו ופעל במרמה עורמה ותחבולה: פרץ דרש מיוחאי לחתום על חוזה למראית עין בלבד אשר כלל נתונים פיקטיביים כגון תאריך וחלוקת ההכנסות בינו לבין יוחאי. פרץ לא הוציא ליוחאי קבלות או חשבוניות מס עבור מרבית הכספים שקיבל. על מנת להסתיר את הכספים שקיבל, שכר פרץ כספת בבנק דיסקונט בתל-אביב אשר בה הפקיד חלק מהתמורה שקיבל עבור הופעותיו בסך של 1,400,000 שקל לכל הפחות. הוא לא הצהיר על קיומה של הכספת ועל תכולתה בהצהרת ההון שהגיש.

השתחרר אחרי 9 חודשי מאסר. פרץ (צילום: עזרי עמרם, חדשות 2)
(ארכיון) | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

בהתאם להתנהלות האמורה קיבל פרץ מיוחאי סכום של כשבעה מיליוני שקל ללא מע"מ לאחר ניכוי הוצאות היסוד בגין פעילותו בתחום עיסוקו. על אף זאת ובמטרה להתחמק מתשלום מס, בדוחות שהגיש לפקיד השומה בתקופה הרלוונטית, דיווח על סכום של 1,574,790 שקל (ללא מע"מ) בלבד, והשמיט מדוחותיו סך של 5,269,242 שקל. בנוסף, בתקופה הרלוונטית, הנאשם הגיש למנהל מכס ומע"מ דוחות תקופתיים אשר כללו ידיעות כוזבות במטרה להתחמק ממס בסך של 831,197 שקל.

בעשותו את המעשים האמורים לעיל, ניהל פרץ, בתקופה הרלוונטית, פנקסי חשבונות כוזבים, מסר תרשומות כוזבות לפקיד השומה, השמיט בזדון הכנסות מהדוחות שהוגשו לפקיד השומה, התחמק מתשלום מלוא המס הערך המוסף והכול במרמה ערמה ותחבולה, במזיד ובמטרה להתחמק מתשלום מס באופן מתוכנן ושיטתי במשך שנים ובהיקף כספי של מיליוני שקלים. יש לציין כי עם הרשעתו, בית המשפט זיכה את פרץ משתי עבירות חמורות בהם איומים ומסירת תרשומת כוזבת.