"עברתי טרטורים והשפלה".  אלי ביינסיין (צילום: חדשות 2)
"עברתי טרטורים והשפלה". אלי ביינסיין | צילום: חדשות 2

לפני כחמש שנים ביקש אלי ביינסיין להתחיל לעבוד כטבח במסעדתו החדשה של חברו, אך נתקל בהתנגדות מצד הרבנות שטענה כי יש לערוך לו בירור יהדות בשל מוצאו האתיופי. אלי תבע את המועצה הדתית בגין אפליה אסורה ובשבוע שעבר הושג הסכם פשרה במסגרתו תשלם המועצה הדתית לאלי פיצויים בסף 33 אלף שקלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ב-2011 התבקש אלי, שעלה כבר לפני 20 שנה לארץ, להגיע למשרדי המועצה הדתית שבעיר לצורך קבלת אישור העסקה. אבל מרגע שנודע למועצה הדתית מוצאו האתיופי של אלי, הובהר לו כי יש לבחון את שאלת יהדותו - למרות שזו לא הייתה מוטלת בספק מעולם.

אלי הציג למועצה הדתית את תעודת הנישואים שלו אותה קיבל מהרבנות הראשית, לפיה הוא נישא כדת משה וישראל ולמרות זאת לא קיבל את אישור העבודה. בנוסף, נמסר לו כי יקבל תשובה סופית לאחר בירורים נוספים. למרות חלוף הזמן, לא קיבל אלי כל תשובה. ב-2014 הגיש אלי באמצעות עמותת "טבקה" תביעה בגין אפליה אסורה נגד המועצה הדתית, שם במסגרת פשרה הוחלט על תשלום הפיצויים.

"מדובר במקרה מקומם ביותר, לא ייתכן שהמועצה הדתית שהיא גוף שכפוף להנחיות הרבנות הראשית תנהיג מדיניות מפלה של בירור יהדות כלפי יוצאי אתיופיה שיהדותם כבר הוכחה ואינה מוטלת בספק", מסרה עורכת דינו של אלי, זיוה מטבבו. "ההתנהלות הייתה ביטוי למדיניות פוגענית ומפלה כלפי הקהילה".

"אני שמח שפניתי לטבקה, טוב שהעמותה קיימת, אני מרגיש שסגרתי את הנושא בעקבות הטיפול הצמוד והמקצועי שקיבלתי", סיפר אלי לאחר חתימת ההסכם. "זה היה ממש מעל ומעבר לציפיותיי. חבל לי שמלכתחילה הייתי צריך לעבור את הטרטורים והשפלה מצד המועצה הדתית אך בסופו של יום אני מרגיש סיפוק גדול".