חשד: גבר חרדי אנס בת 5 בדרכה לגן
יותר ויותר ילדים מותקפים מינית | צילום: nikitabuida, Shutterstock

בימים האחרונים נחשפו פרשות חמורות במיוחד של עבירות מין בקטינים: בקריות נחשפה פרשה במרכזה עומדת ילדה מהקריות שקיימה יחסי מין עם לפחות חמישה נערים בני 11-15, תמורת חמישה שקלים בכל פעם, בירושלים קיים חשד לפדופיל סדרתי ובאשדוד הותקפה בת 8 מינית על ידי דודה.

בשנת 2009 נפתחו 2,204 תיקים במשטרה על פגיעות מיניות בקטינים - כך עולה מדוח של מכון המחקר והמידע של הכנסת, שמתפרסם הבוקר בגלי צה"ל -ממוצע של לא פחות משישה מקרים ביום. רוב הקטינים שהגיעו למשטרה היו בני פחות מ-12 ורוב התוקפים הם מבוגרים, פדופילים.

מהדוח עולה כי תופעת עבירות המין נגד קטינים לא מסתכמת בתיקי המשטרה ומספר התלונות שמטופלות על-ידי פקידי הסעד ברחבי הארץ גדול פי כמה: בשנת 2008 עסקו לשכות הרווחה ב-6,000 מקרים, ויחד עם המקרים המגיעים לקווי הסיוע ולעמותות - מדובר ב-10,000 פניות על תקיפה מינית.

כשל מערכתי בטיפול בעברייני מין

העובדים הסוציאלים, ובהם יצחק פרי, כמעט שלא מצליחים להדביק את הפער בין מקרי האלימות לבין מצבת כוח האדם בלשכות. "כל ילד כזה שנפגע מינית זה טיפול מאוד מורכב, והמחסור הזה יוצא איחורים בטיפול ופעמים אפילו פגיעה באיכות הטיפול", אומר פרי לגלי צה"ל.

יושב ראש הועדה לזכויות הילד בכנסת דני דנון אומר כי ליקוי נוסף ואולי חמור יותר הוא כאשר נסגר תיק פלילי נגד חשוד הטיפול בו מסתיים ואיש אינו בוחן ובודק האם הוא שב לפגוע בקטינים. "מדובר בכשל מערכתי, שגבה את חייו של ילד אחד", הסביר דנון.    

כתבות נוספות בנושא:

 אונס הילדה בקריות: תמורת 5 שקלים

חשד: ביצע מעשים מגונים באחייניתו

באר שבע: מטפלת חשודה בהתעללות בתאומים