יותר מ-40 קבלנים וחברות - מדן ועד אילת - חשודים שבמשך זמן רב רבות הונו את המדינה בעשרות מיליוני שנים בשנה, זאת - לאחר שתיאמו ביניהם מחירים גבוהים למכרזים של חברת החשמל – ובפועל, נהגו כראשי קרטל עצום ממדים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

קבלן שפעל כסוכן סמוי של המשטרה הקליט את חילופי הדברים באחד ממפגשי הקרטל החשאיים. הפרשה כולה התפוצצה בעקבות תלונה שהגיש בעליה של חברת גיזום בירושלים, לפיה זוכה דרך קבע אחד ממתחריו במכרזים - אף שהמחירים שהוא גובה גבוהים באופן ניכר מאלה שהציעו אחרים. רק שיתוף פעולה בין חברות גיזום אחרות יכול היה להוליד את אותה הסיטואציה, מסקנה שגרמה לפתיחת החקירה - שבה נחשף מנגנון הונאה משומן.

עם התבהרות פרטי הפרשה, התברר כי בין המעורבים בה, לפי החשד, גם גורמים בחברת החשמל שידעו על המתרחש, אך שתקו בתמורה לשוחד ששולם להם. מ', בכיר בחברת החשמל, סיפר לחוקרי המשטרה דברים דומים: "יש קרטל. אם עושים מכרז ובאים שלושה ארבעה, בטוח שיש... אחרי הסיור הם יושבים ומדברים ביניהם עם המעטפות ביד, עטים, וטלפונים. כך הם מסכמים מי לוקח ומה".

באחת ההקלטות תועדו הקבלנים המעורבים בפרשה, שנשמעו מרוצים משיתוף הפעולה הפורה על חשבון כספו של משלם המסים, מתכננים את המשך ההונאה גם לשנים הבאות.

בשבועות הקרובים הפרקליטות תגיש כתבי אישום נגד כל החשודים, בין היתר בגין עבירות שוחד, קבלת דבר במרמה, הפרת אמונים והלבנת הון.  חלקם הגדול כבר הודו בחקירה במיוחס להם, ומקצתם הפלילו אחרים.