הנוער של היום פחות אלים, אך צורך הרבה אלכוהול
הנוער אולי פחות אלים, אבל עדיין שיכור | צילום: חדשות 2

15,194 בני נוער נחקרו תחת אזהרה ונפתח נגדם תיק פלילי בשנת 2010, כך פרסמה היום המשטרה במסגרת הכנס השנתי למאבק במכירת אלכוהול בקטינים. מהנתונים עולה כי בשנת 2010 חלה ירידה של 8.6% במספר התיקים הפליליים שנפתחו לבני נוער.

על פי הדוח, כשליש מפשיעת הנוער הן עבירות אלימות, הכוללות אלימות רחוב וזו שמבוצעת במוסדות החינוך. הירידה הדרמטית ביותר באלימות בני הנוער חלה בעבירות אלימות גופנית - 13.6%.

רוכב הקטנוע:
מפכ"ל המשטרה הנכנס יוחנן דנינו | צילום: חדשות 2

אחד הנתונים המדאיגים שהתפרסמו בדוח הוא עלייה של 15% במספר הקטינים אשר נחשדו בביצוע עבירות מין בשנת 2010, לעומת התקופה המקבילה ב-2009. מדובר בפרמטר האלימות היחיד שבו חלה עלייה בהשוואה לשנה שעברה.

אחד הדברים שבהם מתגאה המשטרה בדוח הוא עלייה של 29% בפעילות נגד מכירת אלכוהול לקטינים בשנת 2010. נתון זה נלווה לעלייה של 28% בכמות פתיחת תיקי מכירת אלכוהול לקטין ועלייה זהה באחוז העברת התיקים ליחידת התביעות. במשטרה מדגישים כי העלייה בנתונים היא תוצאה של אכיפה מוגברת.

ראש אגף החקירות: "שוטר זה תפקיד עם נשמה"

מהנתונים עולה כי בשנים האחרונות חל גידול בצריכת אלכוהול של בני נוער, מספר המגיע עד ל-60% מקרב הקטינים. 30% מבני הנוער דיווחו כי השתכרו לפחות פעם אחת בשנה האחרונה, לעומת 25% לפני ארבע שנים. עוד עולה כי גיל תחילת השתייה בישראל הולך ויורד וכי בנים צורכים אלכוהול יותר מאשר בנות.

ראש אגף החקירות במשטרה יואב סגלוביץ'
ראש אגף החקירות במשטרה יואב סגלוביץ' | צילום: חדשות 2

"אופן הטיפול המשטרתי בבני הנוער הוא קריטי להמשך דרכם", אמר במהלך הכנס מפכ"ל המשטרה הנכנס רב-ניצב יוחנן דנינו. "יש לנו השפעה על מסלול חייו של נער שמעד והוצאתו ממסלול הפשע היא עבורנו מטרה לאומית. זהו הדור שיעצב את פני המדינה בשנים הבאות", הוסיף דנינו.

"חייבים לדעת היכן נגמרת האכיפה ומתחיל הטיפול", הדגיש ראש אגף החקירות ניצב יואב סגלוביץ'. "אנחנו לא רק שוטרים חוקרים, אלא עוסקים גם בפעילות חברתית. שוטר זה תפקיד עם נשמה", הוסיף סגלוביץ' והבטיח כי מערך הנוער יועצם בשנתיים הקרובות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק