לאחר אין ספור רמזים ושמועות, ולאחר שורה של מעצרים של אנשים בסביבתו הקרובה, הותר לפרסום כי ה"אישיות הבכירה" החשודה במעורבות בפרשת השחיתות בפרוייקט "הולילנד" - היא ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. כמה שעות בלבד לאחר שובו ארצה לפנות בוקר, מתפרסמים החשדות הכבדים נגד מי שכיהן בעבר גם כראש עיריית ירושלים, ומי שבימים אלה מתנהל משפטו בפרשות שחיתות אחרות. 

לפי שעה אין התייחסות רשמית בהודעות של המשטרה למעורבותו של אולמרט, אבל נראה שהוא קשור לכל הנושאים הנחקרים בפרוייקטים הולילנד, חוות זרע וצוק מנרה, ולכן לא תהיה ברירה אלא לזמן אותו לחקירה תחת אזהרה כבר בשבוע הבא. גם ראש לשכתו לשעבר של אהוד אולמרט, שולה זקן, חשודה במסגרת הפרשה החמורה.

כל הפרטים בפרשה הותרו לפרסום למעט זהותו של עד המדינה בפרשה, אולם מסתמן שזהותו תיחשף בהמשך עם סיום מעצר כל המעורבים בעניין. יחד עם זאת מדגישים במשטרה שהראיות לא מסתמכות רק על דבריו של עד המדינה, והן נתמכות במסמכים רבים וגם בהקלטות של שיחות טלפון הנמצאות בידי המשטרה.

חשוד נוסף שנעצר הלילה הוא הרב אלי שמחיוף, המכהן כסגן ראש עיריית ירושלים. מדובר באישיות בכירה נוספת שנעצרה בחשד למעורבות בפרויקט הולילנד. שמחיוף חשוד שסייע להסיר את כל ההתנגדויות ולקדם את הפרויקט.

החשד: שוחד במיליוני שקלים

כתוצאה מתשלומי השוחד הוגדלו אחוזי הבנייה בפרויקט בכ-1,200% - פי 12 לערך מאלה שניתן היה לאשר על פי התוכנית המקורית שחלה על הקרקע, לפני תחילת תשלום השוחד. בנוסף, התאפשר להמיר את ייעודה של הקרקע לבנייה למגורים במקום למלונאות וניתנו הקלות משמעותיות נוספות מסוגים שונים, בבנייתו ששוויים של כל אלה מגיעים כדי מאות מיליוני שקלים.

על פי החשד, עולה תמונה לפיה היו כרוכים הליכי התכנון והאישור המורכבים של פרויקט הולילנד, במתן שוחד בסדר גודל של מיליוני ש"ח רבים לשורת עובדי ונבחרי ציבור בדרגים שונים במערכות השונות. בתמורה, בניגוד לעמדת מרבית הגורמים המקצועיים, ולעיתים בניגוד לעמדתם הראשונית של חלק מהחשודים קודם לקבלת השוחד, קידמו הללו את הפרויקט, אפשרו את הרחבתו בהיקף משמעותי, ואת שינוי ייעוד הקרקע ממלונאות, תוך נטישת הייעוד המקורי לחלוטין.

עם המעבר לחקירה הגלויה נחקרו מעורבים רבים, ובוצעו חיפושים במשרדי עיריית ירושלים, הועדה המקומית לתכנון ולבניה, הועדה המחוזית לתכנון ובניה, משרדי חברת הולילנד תיירות, משרדי חברת הולילנד פארק, משרדי חברת "הזרע", צוק מנרה, וכן במשרדים, בתי עסק של נותני שירותי מטבע- צ'יינג'  ובבתי החשודים. במסגרת החקירה, בית משפט השלום בראשון לציון האריך את מעצרם של  הלל צ'רני, עו"ד אורי מסר, אלי חסון, אורי שטרית, מאיר רבין, אביגדור קלנר ואורי לופוליאנסקי.

אולמרט ביקש: "תאמו לי חקירה"

מאז חשיפת הפרשה, נקשר שמו של אולמרט במעורבות בשחיתות שהביאה להקמת מגדלי הולילנד בירושלים. על מנת לסיים את חרושת השמועות החליט אולמרט לקצר את שהותו בחו"ל ונחת לפנות בוקר בישראל. על פי הידוע בשלב זה הוא לא צפוי להיעצר, אך המשטרה תזמין אותו לחקירה בנושא, ככל הנראה רק לאחר יום העצמאות בשבוע הבא.

בתחילת השבוע שלח אולמרט מכתב לפרקליטות באמצעות עורך דינו אלי זהר. במכתב הוא ביקש לתאם עבור אולמרט הגעה לחקירה. במכתב ציין זהר כי אולמרט דוחה את ההאשמות מכל וכל. "בימים האחרונים שורבב שמו של מר אולמרט לחקירה המתנהלת על ידי משטרת ישראל, אשר אודותיה דווח בהרחבה בכלי התקשורת", נכתב במכתב לפרקליטות. "מר אולמרט דוחה מכל וכל את ההאשמות המרומזות המיוחסות לפעילותו בעניינים שונים נשוא החקירה, שהודלפו לכלי התקשורת".

"כדי למנוע כל אי הבנה, אבקש להודיעך כי עם שובו מחו"ל יגיע מר אולמרט לכל חקירה אם יתבקש לכך, כפי שעשה פעמים רבות, הן כראש ממשלה והן לאחר מכן", כותב זהר וממשיך: "אעריך אם תמצא לנכון לתאם עמי הגעת אולמרט לחקירה, כפי שנהוג היה בעבר".

"מופתע ומכחיש כל קשר"

לופוליאנסקי בבית המשפט
אורי לופוליאנסקי, אתמול בבית המשפט | צילום: AP

אולמרט הגיב בסוף השבוע לראשונה מבית המלון בו הוא שהה במדריד על ההאשמות נגדו בפרשת "הולילנד". "אני מופתע ומכחיש כל קשר לכל הרמזים שהושמעו בנושא", אמר אולמרט.

בזמן שפרשת "הולילנד" התפוצצה בארץ, היה אולמרט כבר בדרכו למדרי, כדי לצפות ב"סופר קלאסיקו", המפגש בין ריאל מדריד לבין ברצלונה. "טסתי לחו"ל שבועיים מראש ואף אחד לא פנה אלי או לפרקליטיי", אמר והוסיף שאינו מבין על מה כל המהומה.

"אני אשוב לארץ בסוף השבוע ואם המשטרה תרצה לחקור אותי היא תזמן אותי, כפי שעשתה בעבר לא מעט כשכיהנתי כראש ממשלה", אמר אולמרט ונראה היה כי הוא לא מתרגש.

גילויים חדשים בפרשת "הולילנד"

בשבועות האחרונים נחקרת על ידי היחידה לחקירות הונאה בלהב 433 פרשה העוסקת בחשדות של מתן ולקיחת שוחד ועבירות נוספות, שבמרכזה, מתחם "הולילנד". על פי החשד לווה הפרויקט לאורך שלביו, בתשלומי שוחד שנתנו באופן שיטתי לגורמים שונים בעיריית י-ם וברשויות ציבוריות אחרות, בסך כולל של מיליוני שקלים רבים, במטרה לאשר את התכנית ולהקל על היזמים בהוצאות נלוות.

מהחקירה עולה תמונה לפיה הליכי התכנון והאישור המורכבים של פרויקט "הולילנד" היו כרוכים במתן שוחד בסדר גודל של מיליוני שקלים לשורת עובדי ונבחרי ציבור בדרגים שונים במערכות השונות.

פרשת השחיתות במתחם הבנייה "הולילנד" שבירושלים, הוגדרה על ידי גורמים כפרשת השחיתות הגדולה ביותר בישראל, לאחר שעל פי החשד העבירו גורמים הקשורים לפרויקט עשרות מיליוני שקלים לבכירים בעיריית ירושלים על מנת שאלה יאשרו את בניית הפרויקט בקלות. היום נחשפות עדויות של גורמי הנדסה בעיר, ולהם ממש לא נוח עם ההחלטות שנאלצו לקבל בהנחתה.

אורי בן-אשר, ששימש באותה תקופה כמהנדס העירייה מתאר את הלחץ שהופעל עליהם. "זה הגיע לוועדה המקומית בלי הבדיקה שלנו", הוא אמר, והסביר כי ביקש מהקבלנים מודל של הבנייה המתוכננת במתחם, אך אלה פשוט התעלמו. "זה הגיע לוועדה המקומית בתהליך של המרצה, כנראה בעקבות דיבורים בין אהוד אולמרט, אז ראש העירייה, לאורי לופוליאנסקי, אז ראש הוועדה המקומית לתכנון ובנייה".

בהכנת הידיעה השתתפו כתבי חדשות 2: משה נוסבאום, חיים ריבלין, יואב אבן, יוסי זילברמן ועזרי עמרם

שחיתות בהולילנד - הסיקור המלא:

פרשת הולילנד: אורי לופוליאנסקי נעצר

יאח"ה הציעו ללופוליאנסקי להפוך עד מדינה תמורת סגירת התיק נגדו

בעקבות הולילנד: אולמרט ישוב לארץ לפנות בוקר

אולמרט לפרקליטות: תאמו לי חקירה

גילויים חדשים בפרשת הולילנד

עצור נוסף ב"פרשת הולילנד": אביגדור קלנר

בכירים נעצרו בפרשת "הולילנד"