"פיצוח, הצלחה גדולה מאוד": במשטרת תל אביב חגגו הבוקר (א') את מעצרם של 65 עובדים זרים החשודים בפלילים בעקבות פעילותו של סוכן משטרתי סמוי בדרום תל אביב. ש', הסוכן הסמוי, שיחזר הבוקר את פעולתו: "השנה הזו היא אחת השנים הכי ארוכות בחיים שלי - כל הזמן הרגשתי שאני לא נמצא במדינת ישראל, אלא במדינה אחרת - מבחינת התרבות והמנטליות, הכל שונה". במקביל, פרסמה המשטרה את תיעוד המעצר, שבוצע על ידי השוטרים במהלך מסיבה שהסוכן ערך והזמין אליה את החשודים.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"היו כמה אירועים וכמה רגעים שבהם חשתי, כשוטר ותיק, שפה אני נותן באמת סיוע לאוכלוסיה שמתמודדת מול המצב, רק מי שחי באזור מרגיש את זה", הוסיף ש', שהפעיל בית קפה ששימש כמקום לבילוי של זרים בדרום תל אביב. "יש כמה אירועים שאני לא אשכח: למשל בתקופה של ההפגנות באזור, החליטו שמעבירים אותי מקום מחשש לחיים שלי, מחשש לפגיעה מצד התושבים".

לדבריו, פעמים רבות רצה להבהיר לסובבים כי הוא ישראלי ולא חלק מאוכלוסיית המהגרים, אך לא רצה לסכן את המשימה: "רציתי להגיד לתושבים שאני איתם ולא נגדם - כשאתה הולך בכל מקום, מסתכלים עליך בגלל צבע העור וחושבים שאתה אחד מאלה שעושים נזקים ומפריעים".

ש' תיעד עסקאות סמים שהתקיימו בסמטאות חשוכות ובגנים ציבוריים, וגם קנה רכוש גנוב מהחשודים. החוקרים מעריכים כי בעקבות פעולתו צפויים מעצרים נוספים בהמשך.

"כשאתה נעצר ושוטרים בודקים אותך התחושה היא שונה", הוסיף ש'. "אתה מת להגיד לאנשים האלה שבודקים: 'חבר'ה, אני אחד מכם', אבל אתה לא יכול להגיד כלום ולא יכול לחייך, אלא להמשיך במשחק הזה ולא להראות שאתה אחד מהם, שוטר". כאשר ראה את מעשי הפשיעה לנגד עיניו, עצר את עצמו ש' ולא התערב, אלא רק העביר את הדיווח הלאה על מנת שלא לחשוף את סיפור הכיסוי שלו.

"היו מקרים שאנשים, אפילו קרובי משפחה, לא זיהו אותי בגלל הראסטות", סיפר. "זו תחושה שמורידה לך את הביטחון באותו רגע כסוכן - אתה מפחד שיזהו אותך והכל ייגמר ברגע. אין מצב שביום לא עובר מישהו שאתה לא מכיר. פחדתי שהמורים של הילדים יכירו אותי, או החברים".

"חלק מהעצורים - עבריינים גדולים"

נצ"מ דוד גז, מפקד מרחב יפתח במשטרה, הסביר כי הפעלת הסוכן "היא תולדה של אירועים חמורים בדרום תל אביב ותחושות קשות של התושבים, שדיווחו על עבירות אלימות, סמים וזנות. כך נולד הרעיון להחדיר סוכן ולחשוף עבריינים, ובסוף התהליך הסוכן הפליל עשרות עבריינים, חלקם עבריינים גדולים שכבר ישבו בכלא בעבר".

"בהתחלה הפעלנו אותו כסוחר בטלפונים ניידים בתחנה המרכזית בתל אביב. במהלך ההפעלה הוא נבדק ונעצר מספר פעמים. בקרב העצורים ישנם גם תשעה עובדים זרים שמהווים יעדים של המשטרה, אחד מהם אפילו יעד של היחידה המרכזית, כלומר עבריין רציני", הוסיף גז.

הסוכן הסמוי וגם חוקרי המשטרה הדגישו כי אין להסיק מהמבצע על רמות הפשיעה בקרב כלל הקהילה הזרה. "מדובר בקבוצת העבריינים מתוך האוכלוסייה, הסוכן פעל בקרב מחוללי הפשיעה הזרים באזור התחנה המרכזית", אמר גז. בכירי משטרת תל אביב הבהירו כי הפעילות החלה בשל המצוקה בדרום תל אביב, ומטרת המבצע הסמוי והממושך היא "להביא הקלה לתושבי השכונות הדרומיות".

"רוצים להביא הקלה לתושבים" | צילום: חטיבת דובר המשטרה

"לא רוצים לפגוע בכלל אוכלוסיית הזרים"

"המבצע איננו עומד בפני עצמו, הוא חלק ממאמץ מתמשך לשפר את תחושת הביטחון של תושבי דרום תל אביב - זו המשימה היותר חשובה שהמחוז נדרש לה", אמר מפקד מחוז תל אביב, בנצי סאו. "אסור לדבר בהכללות - מדובר בקבוצה מצומצמת של עבריינים. אנחנו לא רוצים לפגוע בכלל אוכלוסיית הזרים אלא במי שעובר על החוק".

"אנחנו רוצים לקדם אווירה של אכיפת החוק, והמבצע מביא לידי ביטוי את היכולות הייחודיות", הוסיף סאו. "התוצאות הן טובות מאוד, ואני משוכנע שבחודשים הקרובים הוא ישפיע באופן ישיר על תחושת הביטחון יתריע עבריינים מקרב הקהילה הזרה"

הסוכן התגייס למשטרה מיד עם שחרור מהצבא, והועבר מהדרום לאזור תל אביב. הסוכן פעל במשך תקופה של שנה וחודשיים בקרב אוכלוסיית האזרחים הזרים והמסתננים בדרום תל אביב, ותיעד פעולות לא חוקיות.