מעצרם של 7 הוארך. ארכיון | צילום: רויטרס

מבצע צבאי רחב היקף נגד הפשיעה בכותלי צה"ל: 12 לוחמים בגדוד של פיקוד העורף נעצרו בשבוע שעבר בחשד להברחת אמצעי לחימה ושימוש וסחר בסמים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

גורם צבאי סיפר כי המעצרים בוצעו בעקבות יוזמה של מפקד הגדוד, במטרה למגר את התופעה של שימוש וסחר בסמים ביחידה. "אנו נטפל במלוא החומרה באירועים מסוג זה", אמר הגורם. "מבצעים דומים יתקיימו גם בעתיד".

לאחר חקירתם של 12 החיילים, בית הדין הצבאי החליט להאריך את מעצרם של שבעה מהעצורים. המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח) פתחה בחקירה על מנת לאתר ראיות שיסייעו להרשיע את העצורים.

על פי נתוני המשטרה הצבאית, ב-2013 נרשמה ירידה במספר העבירות שבוצעו בצבא הנוגעות לסמים. על פי הנתונים, אשתקד בוצעו 1,248 עבירות סמים בלבד לעומת 1,640 בשנת 2012. "גורמי מצ"ח יוזמים באופן תדיר פעילויות לחקירת עבירות בעקבות מידעים שונים המגיעים אליהם, בין היתר מידי המפקדים", הסביר עו"ד בני קוזניץ, מומחה למשפט צבאי. "ישנם חיילים אשר אף מתוודים בפני מפקדיהם על ביצוע עבירות, לפעמים במסגרת תחקירים ביחידות וזאת מבלי לדעת כי המידע מועבר הלאה ויכול לשמש כנגדם במסגרת הליכים פליליים".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כחלק ממלחמת החורמה המנהלים בצה"ל כנגד נגע הסמים, יזם מפקד הגדוד ביקורות יזומות של המשטרה הצבאית החוקרת. במסגרת זו נתפסו מספר חיילים החשודים בשימוש ובסחר בסמים ובהוצאת והברחת אמל"ח. בנושא נפתחה חקירת מצ"ח שבסיומה יועברו ממצאיה לעיון וחוות דעת הפרקליטות הצבאית".

לפניות לכתב: Matanh@ch2news.tv