שלושת מנהלי בית האבות בבני ברק אשר עלה אמש באש שוחררו הערב לביתם בתנאים מגבילים, לאחר שנעצרו על ידי מרחב דן של המשטרה בחשד לחבלה ברשלנות. בבתי החולים עדיין מאושפזים שישה קשישים במצב קשה אשר סובלים מכוויות בכל גופם.

שופטת בית משפט השלום בתל אביב מעיין בן ארי שיחררה את השלושה למעצר בית למשך 8 ימים. לפי ההחלטה, כל אחד יפקיד במזומן 50 אלף שקלים ערבות עצמית והוצא נגדם עיכוב יציאה מהארץ, למשך 180 יום. כחלק מההגבלות הם הורחקו ממקום השריפה למשך 30 יום. כמו כן נאסר עליהם ליצור קשר עם מי מהמעורבים בפרשה.

לאחר שהתפזר העשן, בתום השריפה, התחילו החוקרים להבין את גובה ההזנחה ממנה סבל המבנה בו טופלו עשרות קשישים. חקירת המשטרה מתמקדת בשני כיוונים: האחד הוא זיוף מסמך על ידי מנהלי המקום, המאפשר להם למעשה להפעיל את בית האבות. הכיוון השני הוא מדוע המטפלים, העובדים, לא היו במקום כשהגיעו מכבי האש. טרם ברור האם כלל לא היו בבית האבות - או נמלטו כשפרצה הדליקה.

מנהלי המקום מודים שידעו כי קיימת בעיה עם מערכת החשמל במקום. אולם, לטענתם, מכיוון שתכננו לסגור את המקום בתוך חודשיים, לא טיפלו בבעיה. לדבריהם, העדיפו לדחות את ההתעסקות הבירוקרטית מול מכבי האש ולמעשה להשאיר אותה לבעלי העסק החדשים. מ

ממשטרת תל אביב נמסר כי תיק החקירה בנושא זיוף אישור הכבאות הועבר לפרקליטות. "המשטרה פנתה בנושא למשרד הבריאות בדרישה לסגור את המוסד, אבל משרד הבריאות אפשר לו להמשיך להתקיים בתנאי שלא יתקבלו דיירים חדשים", נמסר. ממשרד הבריאות נמסר עם זאת כי הוא הורה על הפסקת ההתקשרות עם בית האבות והפניית המאושפזים למוסדות חלופיים.

בית האבות עלה באש. אמש
בית האבות עלה באש. אמש | צילום: חדשות 2

במקביל, חלק ממשפחות המטופלים מעידות על כך שהיו עדים ליחס מעורר חשד מצד העובדים, אך לא ברור אם מדובר בעובדות או במחשה שהתעוררה לאחר האסון.

מכבי האש ממשיכים לחקור את הנסיבות שהובילו לשריפה. נכון לעכשיו, ההערכה היא שהשריפה נגרמה כתוצאה מכשל חשמלי במערכות מיזוג האוויר במקום. במכבי האש מדגישים כי בכל מקרה, לא הייתה דרך לעצור את השריפה, משום שהמקום לא היה ערוך לשריפה בכלל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק