פרשת מעטפות הכסף. משה טלנסקי (צילום: חדשות 2)
טלנסקי. הפרקליטות ממתינה לעדותו | צילום: חדשות 2

פרקליטות מחוז ירושלים שלחה היום מכתב לעורכי דינו של משה (מוריס) טלנסקי, העד המרכזי בפרשת מעטפות הכסף של ראש הממשלה אהוד אולמרט, בה הודיעה כי היא דוחה את בקשתו של טלנסקי להעיד לאחר שתתקבל החלטה בשימוע שייערך לאולמרט. "טלנסקי מצוי בעיצומה של עדותו", נטען במכתב. "ממילא הוא עדיין לא נחקר פעם נוספת".

במכתב טענה הפרקליטות כי עדותו של טלנסקי מהותית להמשך איסוף הראיות נגד ראש הממשלה, שעל בסיסן תתקבל לבסוף ההחלטה בדבר האפשרות להגיש כתב אישום. הפרקליטות הדגישה במכתב כי היא עדיין מצפה להגעתו של טלנסקי לארץ, למתן עדותו.

בתחילת החודש הודיע היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז כי הוא שוקל להגיש כתב אישום נגד ראש הממשלה אהוד אולמרט בכפוף לשימוע שייערך לו. שיקולו של מזוז הוא להעמיד את אולמרט לדין פלילי, בחשד לעבירות שונות שבוצעו על ידו בפרשת טלנסקי, ובהן מרמה, הפרת אמונים וקבלת דבר במרמה.

לפני קבלת החלטה סופית ייערך לאולמרט שימוע בפני היועץ המשפטי לממשלה, אם ירצה בכך, במסגרתו יוכלו פרקליטיו להציג את טענותיו העובדתיות והמשפטיות, ואלה ייבדקו , טרם ההחלטה האם להגיש נגדו כתב אישום. הודעה דומה נמסרה היום על-ידי פרקליט מחוז ירושלים גם למנהלת לשכתו לשעבר של אולמרט, שולה זקן, על מעורבותה בפרשה זו.

אפריל 2008: מזוז מורה לפתוח בחקירה נגד רה"מ

בחודש אפריל 2008 הורה היועץ המשפטי לממשלה על פתיחה בחקירה פלילית נגד ראש הממשלה בפרשת טלנסקי, בחשד לקבלת כספים שלא כדין במהלך כהונותיו הציבוריות כראש עיריית ירושלים וכשר בממשלת ישראל. במהלך החקירה נחקרו חשודים נוספים במעורבות בעבירות בפרשה זו, לרבות זקן. נוכח רגישותה לוותה החקירה מראשיתה, מקרוב, על-ידי היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה ופרקליט מחוז ירושלים.

"החלטת היועץ המשפטי לממשלה, על דעת פרקליט המדינה, התקבלה לאחר בחינת חומר הראיות שנאסף בחקירת המשטרה בראשות מפקד יאח"ה תת ניצב תנ"צ שלומי אילון, ולאחר שהוכנו חוות דעת מפורטות בסוגיות השונות בהן עסקה החקירה", נמסר ממשרד המשפטים.

מזוז קיים סדרה ארוכה של דיונים בהשתתפות פרקליט המדינה ופרקליטים בכירים נוספים המלווים את הפרשה. בדיונים אלה נבחנו חומרי החקירה שנאספו בתיק זה, והסוגיות המשפטיות שהוא מעורר.

פרשת אולמרט - סיקור מיוחד

היועמ"ש: כ"א נגד אולמרט בפרשת "ראשונטורס"

עליזה אולמרט: זהו ציד מכשפות

בלעדי: אולמרט בראיון פרידה

אולמרט נפרד מכהונתו

רשמית: נסגרה החקירה נגד אולמרט בפרשת בנק לאומי

אולמרט: זה מארב מתוכנן בחסות מערכת אכיפת החוק