הפתעה: הורישה את כל הרכוש לשכנים
עוד קורבן לאלימות קשישים. ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

"כל מה שהיה לי לעשות זה לעצור ולבכות", מספר בעצב י', שגילה בשבוע שעבר שסבתו הקשישה נפלה קורבן, על פי החשד, למסכת התעללויות של העובדת הזרה שנשכרה כדי לטפל בה. היום בבוקר האריך בית משפט השלום את מעצרה בשלושה ימים נוספים.

לפני כשנה נשכרה מטפלת מסרי לנקה, בכדי לטפל בקשישה בת 87 המתגוררת בפסגת זאב בירושלים. אך לפני כחודשיים החלו להתעורר חשדות בקרב בני המשפחה, לאחר שהבחינו בסימנים כחולים וחבורות בגופה של סבתם.

"סבתי התחילה להתלונן על המטפלת ואמרה שהיא מכה אותה, כשהיא צריכה להחליף לה", מספר י'. "בשבוע שעבר אמא שלי יצרה איתי קשר, ואמרה שהתגלתה חבורה שחורה, שטף דם על פרק היד של סבתי". מיד לאחר מכן ניגש י' למשרד חקירות, שכר ציוד צילום והתקין אותו ברחבי הדירה.

"שפכה אוכל על ראשה"

עובדת זרה - חשודה בהתעללות בקשישה
המטפלת בבית המשפט, היום | צילום: יוסי זילברמן

קטעי הוידאו שצולמו בבית הסבתא, חשפו בסוף השבוע האחרון התעללות קשה שבוצעה על פי החשד על ידי המטפלת. הסרטונים מנציחים הכאות והתעללות פיזית ונפשית שבוצעה בקשישה.

"סבתא ביקשה ביסקוויטים ונראה כאילו שהיא שופכת את כל דברי המזון על ראשה", מספר י' על התיעוד הקשה. "היא מטיחה את ראשה במיטה, אחרי שהייתה רוחצת אותה. הייתה משאירה אותה על המיטה כשהיא צופה בטלוויזיה או מדברת בטלפון כשסבתי מתחננת שתבוא להלביש אותה".

בצילומים ניתן לראות את הקשישה בוכה מהכאב, ומתחננת אליה "תפסיקי להרביץ לי, אני מתה, אני מתה". מיד לאחר שצפו בני המשפחה בצילומים הם מיהרו להגיש תלונה במשטרה, והחשודה במעשה נעצרה.

"הכי חשוב לטפל בזה, להציב מצלמות, כדי שנהיה רגועים", אומר י' במבט לאחור. "עם המטפלת הבאה, תהיה מצלמה בוודאות שתתעד הכל. צריך להיות עירניים בסיפור הזה", מסכם י' ומציע לכל המשפחות לנקוט באמצעי זהירות כשמדובר בבני משפחתם הקשישים.