הותר לפרסום: החשוד המרכזי ברצח הנער יפתח מור יוסף בן ה-17 ברמלה הוא ניר חזיזה, תושב חולון בן 25, אסיר לשעבר המוכר היטב למשטרה מעבירות בתחומים רבים. בית משפו השלום ברמלה האריך הבוקר את מעצרו בחמישה ימים, לקראת הגשת כתב אישום כבר בשבוע הבא.

הבוקר הוגשה הצהרת תובע נגד חזיזה ובימים הקרובים תגיש פרקליטות מחוז מרכז נגדו כתב אישום כבד משקל, בגין רצח הנער ובגין ניסיון רצח העבריין עינב כהן. את החקירה המסועפת שהובילה לפענוח הרצח ביצע צוות חקירה מיוחד של ימ"ר מרכז, בראשות החוקרת רפ"ק ענת קצב.

גורם במשטרה סיפר כי לאחר שהעבריין עינב כהן התעורר מהתרדמת, והחזיר לעצמו את כושר הדיבור, הוא דיווח למשטרה על מעשיו של חזיזה - מה שלמעשה היווה את הדחיפה האחרונה להגשת הצהרת התובע. בנוסף, סיפר הגורם המשטרתי כי גם אנשים נוספים בסביבתו של חזיזה מסרו במהלך החקירה כי חזיזה הוא שביצע את הרצח.

אתמול, כאשר חזיזה הבין שצפוי להיות מוגש נגדו כתב אישום, הוא החל להשתולל בחדר החקירות, לצרוח ולהתנועע בכיסאו. אותו גורם משטרתי מדגיש שחזיזה הוא עבריין כבד שמעורב ב"רבדים כבדים של העולם הפלילי". המניע לרצח, כך עולה מהחקירה, הוא חוב כספי שהיה לעבריין שהיה היעד לחיסול, עינב כהן, למקורביו של חזיזה. המקורבים הם אלו ששלחו את חזיזה לביצוע ניסיון ההתנקשות.

"עכשיו הקדוש ברוך ה' יעניש אותו"

אחיו של הנרצח, יפתח מור יוסף ז
אחיו של יפתח מור יוסף ז"ל, היום בבית המשפט | צילום: גלעד שלמור, חדשות 2

בני משפחתו של יפתח הגיעו לבית המשפט כשהם נושאים את תמונותיו ומציגים אותן למצלמות. מתברר כי בני משפחתו של הנער הכירו את ניר חזיזה מאחר וגרו באותה שכונה במשך מספר שנים. "לא התרשמתי ממנו אף פעם, אבל עכשיו הקדוש ברוך ה' יעניש אותו", אמרה אימו של יפתח.

בני המשפחה בירכו את חוקרי הימ"ר שהצליחו להביא פיתרון לפרשה. עם זאת, עולה השאלה מדוע שוחררו במהלך השבוע שני החשודים הנוספים, למרות שידוע כי חזיזה לא ביצע את הרצח לבד.

קרבן חף מפשע

ב-6 באוגוסט השנה נורה מור יוסף שכל חטאו היה לשבת על ספסל ברחוב עם חברים, לאחר ששני גברים על אופנוע ירו לעבר העבריין עינב כהן - וגם לעבר הנער החף מפשע יפתח. כתוצאה מהירי נפצע יפתח ומאוחר יותר נפטר בבית החולים "אסף הרופא". כהן, תושב רמלה, נפצע קשה באירוע. לאחרונה חלה השתפרות במצבו.

12 ימים לאחר שנורה למוות עצרו שוטרי ימ"ר מרכז שני צעירים בחשד למעורבות ברצח. בשעות הערב של אותו יום עצרה המשטרה את ניר חזיזה. השלושה, תושבי המרכז בשנות ה-20 לחייהם, המוכרים למשטרה מעבירות קודמות. גורם בכיר במשטרה המעורה בחקירת הרצח אמר לחדשות 2: "ההערכה שלנו התממשה: מדובר בסכסוך בין עבריינים מהדרג הבינוני ומטה על רקע חובות כספיים. העבריין שנפצע, עינב כהן, מכיר את החשודים ומדובר בסכסוך ביניהם".

המשטרה: תיק רגיש מאוד

רפ"ק מיכה לוין, ראש מחלק בילוש בימ"ר מרכז, הדגיש כי לצד העבודה המאומצת שביצע צוות החקירה, הקפידו החוקרים לשמור על קשר עם משפחתו של יפתח ז"ל, דיברו איתם לפחות פעם ביום ועידכנו אותם בכל ההתפתחויות בחקירה.

"מדובר באירוע טרגי שילד נפגע בו מכדור תועה, ימ"ר מרכז שמה דגש על פענוח המקרה ונתנה לו עדיפות גבוהה במיוחד", הוסיף רפ"ק לוין.

יפתח בן ה-17 הוא בן הזקונים מבין ארבעה אחים, היה תלמיד בישיבת "שעלבים" שבשפלת יהודה. משפחתו של יפתח ידעה לספר על "ילד שקט, ילד טוב, שלא הרבה להסתובב בחוץ". בליל הירי הוא ביקר חברים שגרים באזור, ויחד הם ירדו לשבת על ספסל ברחוב.

על פי החשד, חזיזה שניסה להתנקש בכהן רכב על אופנוע וירה מספר כדורים, בזמן נסיעה, לעבר כהן בעת שהלך. חזיזה המשיך בירי ופגע גם במור יוסף שנפצע אנושות ומת, כאמור, מאוחר יותר מפצעיו בבית החולים. יפתח הוא האזרח החף-מפשע העשירי שנהרג מאז שנת 2000 בגלל מלחמות עבריינים.

עינב כהן, יעד החיסול, הוא עבריין מדרג בינוני, ידוע בעיקר בתחומי רמלה מעבירות בתחום הסמים. הוא מוכר היטב למשטרה ב"מספר תחומי פעילות", ונחשב ליעד של המשטרה המקומית.

"הדימוי של רמלה נכון"

הוא היה באמת בחור טוב, אין מה לדבר", אמר בן דודו, מאור מור יוסף בהלוויה של יפתח. "אני לא אומר את זה בגלל שהוא הבן דוד שלי. אני לא יודע במה הוא חטא, הוא רק ישב ברחוב".

מאור סיפר לחדשות 2 באינטרנט שהמשפחה לא מצליחה לעכל את מותו בטרם עת של הבן. במשפחה גם דואגים שהאירוע הטראגי יערער עוד יותר את בריאותו של אביו של יפתח, שלפני מספר שבועות עבר אירוע מוחי.

"צריך להרים את הכוננות נגד עבריינים, הטעות הזאת של המשטרה עלתה בחיים של יפתח. כנראה שהדימוי של העיר רמלה מוצדק והיום יש לנו הוכחות. הלוואי שלא נשמע יותר דברים כאלה", אמרו היום במשפחה.

הצטרפו ל"חדשות 2" בפייסבוק