הותר לפרסום: המשטרה פענחה את הטבח במשפחת אושרנקו. בית משפט השלום ברמלה הסיר את צו איסור הפרסום הגורף שהוטל על פרשת רצח בני משפחת אושרנקו מיום שבת לפני שלושה שבועות. "משטרת ישראל ומחוז המרכז שמו להם את פענוח הרצח בראש סדר העדיפות", אמר ניצב ניסים אור מפקד מחוז מרכז במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינסה היום המשטרה.

שבוע לאחר הרצח שזעזע את המדינה, הצליחו חוקרי ובלשי ימ"ר מרכז לעצור שישה חשודים במעורבות ברצח, כולם בני משפחה אחת - משפחת קרליק, המתגוררת בסמוך לבני משפחת אושרנקו. החקירה המורכבת והמסועפת היתה בשיתוף פעולה של מספר גורמים, בהם, משטרת רוסיה והשב"כ.

עסק משפחתי

חשודים בפרשת הטבח
החשודים במעורבות ברצח | צילום: חדשות 2

בביצוע הרצח עצמו נעצרו שני חשודים: אבי המשפחה- דמיאן "לאקי" קרליק ואשתו, נטליה קרילק. לאחר הרצח ניסה דמיאן להימלט לרוסיה, אך הוא נעצר על ידי המשטרה וגורמי הביטחון באילת, לפני שהצליח לבצע את זממנו. ביום שלישי האחרון הודה דמיאן ברצח המיוחס לו ויומיים לאחר מכן - הוא שיחזר את המעשה. היום הוארך מעצרו של דמיאן בעשרה ימים.

אשתו של דמיאן, נטליה, חשודה גם היא בביצוע הרצח, אך היא מכחישה שידעה כי הביקור הטראגי בבית משפחת אושרנקו יסתיים ברצח, וטוענת כי הכוונה הייתה לשדוד את פדיונות המועדון. בחקירתה, נשברה נטליה לאחר תשאול של החוקרת ענת קצב ואף שחזרה את השתלשלות האירועים. בנוסף, חשודה נטליה בתזמון ובעדכונו של בעלה מתי בני המשפחה מגיעים, וכן בשיבוש הליכי חקירה.

הוריו של דמיאן, אולג ואולגה, חשודים בכך שרכשו למענו כרטיסי מילוט לרוסיה. לאחר הרצח נמלט דמיאן מהארץ, אולם שב להלוויה. לאחר ההלוויה ניסה דמיאן לצאת מהארץ - אבל אז נעצר באילת.

קרובת משפחה קטינה נעצרה גם היא, וזאת בחשד למתן אליבי שקרי, כאשר סיפרה לחוקרים שבערב הרצח דמיאן בילה איתה ועם אימה; גם מריה מאשה אילנייך, עוד קרובה למשפחת קרליק, נעצרה בחשד לשיבוש הליכי חקירה, לאחר שעזרה לבני הזוג להסתיר את הבגדים לאחר הרצח.

המניע לרצח תמוה

אחד החוקרים, נצ"מ אבי נוימן סיפר במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינסה המשטרה: "בתוך הדירה גילנוי את הזוועה. במספר מקומות בדירה פוזרו חומרים דליקים, לאחר שכל בני המשפחה נרצחו - הדירה הוצתה. כל הכפתורים של הגז היו פתוחים - הוא פתח את הגז ויצא מהדירה עם הגופות. הטעות שלו הייתה שהדירה הייתה אטומה, החמצן בדירה אזל והאש לא יכלה להתפשט - מה שמנע פיצוץ אדיר".

עוד סיפר נצ"מ נוימן: "מצאנו על המיטה של הסבתא ערימה של בגדים שמגואלים בדם - רואים שאלו בגדים של גבר, נעלי פומה, מכנסי ג'ינס, כובע גרב, כובע מצחייה. זה הדליק נורה אדומה אצלנו".

גם לאחר פתרון התעלומה, תוהים החוקרים מה הביא את דמיאן לבצע רצח כל כך מזעזע. בחקירה המסועפת והמורכבת שנוהלה בשבועות האחרונים עולה כי המניע לרצח היה למעשה שוד שהסתבך, שלווה ברצון לנקום על אירועים מהעבר.

בערב הרצח חגגו בני משפחת קרליק יום הולדת לבתם הקטנה. בתום הערב גמלה החלטה בליבו של דמיאן, לבצע את השוד אותו תכנן בחודש האחרון: להגיע לבית משפחת אושרנקו ולשדוד מהם את כספי הפדיונות של המועדון.

גורם המקורב לחקירה סיפר לחדשות 2 באינטרנט כי דמיאן קרליק שנא את דימיטרי אושרנקו ורצה לגרום לו לנזק פיזי ונפשי. לכן, מסר הגורם, תכנן דמיאן להגיע לביתו של דימיטרי ולענות אותו לעיני משפחתו. עם זאת, לא הצליח אותו הגורם להסביר מדוע רצח דמיאן גם את הילדים.

כאשר הגיע דמיאן לבית המשפחה הוא פגש את הסבתא לודמילה, ואיתה שני הילדים: רושל, בת שלוש ונתנאל, בן שלושה חודשים.

מסע הרצח נמשך: ההורים והסבא

מהשלב הזה עדיין לא ברור מה אירע בדירה באותם הרגעים. ייתכן ולודמילה ניסתה להיאבק בקירלק, או שהילדים שצרחו הבהילו אותו, אך במשך מספר דקות לא הפסיק קרליק לדקור את חסרי הישע, עד כדי השחתת גופות הילדים.

לאחר מכן הגיע לדירה הסבא, שנרצח אף הוא לאחר מאבק עם החשוד. בהמשך הגיעו לדירה ההורים, שהיו שתויים מערב ב"פרמייר", המועדון המשפחתי. כאשר נכנסו פנימה, נחרדו לראות את המראות בדירה, אך זמן קצר לאחר מכן המשיך קרליק במסע הרצח הנורא והרג גם אותם.

הגופות בדירה השרופה התגלו בבוקר שבת, בסמוך לשעה 07:00 בראשון לציון. זירת האירוע הייתה שרופה לחלוטין.

פרופיל של רוצח: מי אתה דמיאן קרליק?

הסיפור של משפחת קרליק בישראל מתחיל בשנת 2002. אולג קרליק, סב המשפחה מחליט לעלות לישראל. עד שנת 2004, במשך שנתיים, מפעיל קרליק לחץ על בנו דמיאן, המכונה "לאקי", לעשות עלייה לארץ הקודש מעיר מגוריו צ'יליבינסק, שבמזרח הרי אוראל ברוסיה.

הסיבה שאולג רצה שדמיאן יגיע לישראל הרחוקה כלל לא הייתה רגשות ציונים חמים. למעשה, קרליק כלל אינו יהודי. הסיבה העיקרית שבגינה רצה אולג שבנו יגיע לישראל היא - התנקות מעברו הפלילי. מעט זמן לפני כן, נעצר אולג בחשד לשוד.

בשנת 2004 הגיע דמיאן לישראל ועסק במגוון עבודות מזדמנות. בין היתר, הוא עבד בחברת הובלות ואף עסק כמאבטח. העולם הפיזי, הכוחני והאלים לא היה זר לדמיאן. בין תחביביו של הרוצח האכזרי ניתן למנות את משחק ההוקי, אותו שיחק באדיקות בעיר צ'יליבנסק, ותרגול אומנות הלחימה טייקוואנדו.

צירוף מקרים מסתורי?

אחד מהאירועים שקישרו באופן נסיבתי את קרליק לרצח הוא אירוע שארע בצ'יליבנסק שנה לאחר שעלה לישראל. בני משפחה אחת נמצאו שרופים בדירתם לאחר שנרצחו. סממני האירוע הזכירו באופן מפתיע את האירוע שאירע בראשון לציון, אולי רמז ראשון למעורבותו של קרילק ברצח המזעזע בישראל.

חבריו של קרילק, מתארים אדם מסוגר וכועס, עם נטייה להימורים ולשתייה. אחד מהמניעים לרצח, סיפר גורם המקורב לחקירה, הוא קנאה עזה שחש כלפי דימיטרי אושרנקו ועל החיים המוצלחים שניהל. "הוא תכנן לענות את דימיטרי מול משפחתו", סיפר הגורם, "רק כדי לנקום". היום כבר ידוע, כי ביקורו של דמיאן בבית משפחת אושרנקו, הסתיים, על פי החשד, בטבח משפחה שלמה.

חוקרי הימ"ר תיארו את דמיאן כאדם קר רוח, שקול ומדוד שמתנהג בצורה נורמאלית בסיטואציה שלעשה אינה נורמאלית כלל. "מטורף", הגדיר אותו אחד החוקרים, "אך כנראה כשיר לעמוד לדין". גם כשנחקר לא איבד דמיאן את השליטה. "הוא היה יושב ונחקר בשקט, לא מתלהם, לא מתבלבל". רק לאחר שאשתו דיווחה למשטרה על מעשיהם הוא נשבר.

הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הטבח בראשל"צ - סיקור מיוחד

 

כך פוענח הטבח במשפחת אושרנקו

 

פרופיל של רוצח: מי אתה דמיאל קרליק?

 

המפתח לפענוח: הבת ששרדה

 

כך נשמע הדיווח הראשון על הטבח

 

טיפול פסיכולוגי לכבאים שהיו בזירה

 

המכרים מזועזעים: זו קטסטרופה