הבנות שנרצחו, רימאס ואסינאד
מ' מחוז דרום התנצל: "מדובר בכשל נקודתי" | צילום: פאנט

כיומיים לאחר רצח שתי הילדות הבדואיות ביישוב א-פורעה - התייחסו השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', ומפקד מחוז הדרום במשטרה, ניצב יורם הלוי - לטרגדיה. לדבריהם, מדובר ב"כשל נקודתי" שטופל על ידי "הדחת מפקד תחנת ערד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במהלך ביקור אצל אחד מפצועי מסע ההרג בבנק הפועלים בבאר שבע, המאושפז בבית החולים סורוקה בעיר, אמר השר אהרונוביץ: "מדובר בכשל מערכתי של תחנת ערד". בהמשך, הביע צער בפני משפחת הנרצחות. 

השר לביטחון הפנים
"כשל מערכתי". אהרונוביץ' | צילום: חדשות 2

לדבריו של אהרונוביץ' הצטרף גם מפקד מחוז דרום במשטרה, ניצב יורם הלוי. "אנחנו עדיין במרדף אחר הרוצח ומשקיעים את כל המאמצים". בעקבות הרצח, נשמעו טענות שונות בחברה הבדואית, שלפיהן אין הם מקבלים יחס שווה בפני החוק. "אנחנו לא מושלמים", הגיב ניצב הלוי על הדברים. "כולם מקבלים יחס שווה והדחת מפקד תחנת משטרת ערד היא ההוכחה לכך. אני מתנצל בפני אמן של הילדות על הכשל הנקודתי הזה".

לאחר שמפכ"ל המשטרה גילה שאם הילדות אסינאד ורימאס אמטיראת שנרצחו בדרום הגישה תלונה נגד האב יום לפני הרצח ובמשטרת ערד לא עשו דבר, החליט אמש רב-ניצב יוחנן דנינו להדיח לאלתר את מפקד משטרת ערד סגן ניצב יוני זייטק, את סגנו רב פקד אלברט כהן ואת ראש משרד החקירות בתחנה פקד רוני איתן. בנוסף, הערה בתיק האישי תירשם לרכז החקירות בתחנה ולשוטר שגבה את התלונה.

בדוח המסכם של הוועדה שבחנה את המחדל נכתב כי "נפל כשל חמור בהתנהלות הגורמים בתחנת ערד בכל הנוגע באופן הטיפול בתלונת האם בהיבטי פיקוד, דיווח ומקצועיות - כאשר כשל זה חוצה את שרשרת השוטרים והקצינים עד לרמת מפקד התחנה".

רב-ניצב דנינו הדגיש בהחלטתו את חשיבותה ומשמעותה של אחריות מפקדים, ושל לקיחת אחריות בארגון כמו משטרת ישראל שמופקד על אכיפת החוק, השמירה על הסדר הציבורי ותחושת הביטחון האישי של אזרחי המדינה.

"הטיפול של תחנת ערד איננו עומד בסטנדרטים המצופים"

בנוסף הורה המפכ"ל להעביר את ממצאי הוועדה לבחינת מחלקת המשמעת, לצורך בחינת צעדים משמעתיים נוספים כלפי מי מגורמי המשטרה המעורבים בטיפול: "הטיפול המשטרתי של תחנת ערד באירוע האמור הנו חריג ביותר, איננו עומד בסטנדרטים המקצועיים הגבוהים המצופים משוטרי וקציני משטרת ישראל וודאי בתחום כה רגיש, ובמובן זה, הליקויים שנפלו בו מתחדדים ביתר שאת".

במשטרה מדגישים שהממצאים והמסקנות האישיות משקפים רק את אופן תפקודם של הקצינים והשוטרים הנוגעים בדבר, ואין בהם להעיד על מידת אחריותם לרצח עצמו. אפשר שאת הנושא הזה תידרש לחקור המחלקה לחקירות שוטרים, שכן על הפרק עומדת לכאורה עבירה פלילית חמורה - גרימת מוות ברשלנות.

שלשום נחשף כי אמן של הילדות, בנות 3 ו-5 שגופותיהן נמצאו שלשום ועליהן סימני חנק, הגישה יום קודם לכן תלונה במשטרה נגד האב וטענה: "אני מפחדת שבעלי יהרוג את הילדות". במסגרת חקירת נסיבות מותן של האחיות בנות ה-3 וה-5 שנמצאו אתמול ללא רוח חיים בישוב הבדואי אל-פורעה, התברר כי כבר ביום שני בערב - יממה לפני מציאת הגופות - הגיעה האם לתחנת המשטרה בערד, התלוננה נגד האב ואמרה שהיא חוששת לחייהן. בני הזוג פרודים וגרים בנפרד, והאם הסבירה כי הילדות נמצאות אצל האב ולכן היא חוששת שהוא יפגע בהן.