אסיר העולם שהתבצר היום (א') בכלא רימונים וירה בשלושה סוהרים הוא סמואל שיינביין, יהודי אמריקני שהואשם בביצוע רצח בארצות הברית בשנת 1997 בעודו קטין, ונמלט לישראל לאחר שהוצא נגדו צו מעצר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הערב, לאחר מספר שעות מתוחות שבהן התבצר בכלא הדרים כשהוא חמוש באקדח, הצליח כוח השתלטות מיוחד לנטרל את שיינביין. במהלך ההסתערות על תאו נורה שיינביין ונפצע באורח קשה מאוד ותוך זמן קצר מת מפצעיו.

ב-1997 הוציאו הרשויות בארצות הברית צו מעצר לשיינביין בעקבות רצח מזעזע של צעיר בן 19 בשם אלפרדו טלו. שיינביין וצעיר בן כיתתו הואשמו כי חנקו את הצעיר בעזרת חבל שנכרך סביב צווארו, היכו אותו ודקרו אותו למוות. לאחר מכן, כך נטען, ביתרו את גופתו של הצעיר והשליכו אותה לאשפה.

שיינביין בביהמ
שיינביין בביהמ"ש ב-1998 | צילום: AP

מעצר שיינביין הביא לשינוי חוק ההסגרה

עוד בטרם הספיקו הרשויות בארצות הברית לשים את ידיהן על שיינביין, נמלט הצעיר בן 17 לישראל ונעצר על ידי המשטרה. ארצות הברית ביקשה להסגיר את שיינביין, במה שהפך לסוגיה משפטית סבוכה שאף הובילה לשינוי חוק ההסגרה הישראלי.

פרקליטיו של שיינביין טענו כי החוק בישראל אינו מאפשר להסגיר אזרח ישראלי, ומכיוון שלשיינביין הייתה אזרחות כפולה, טענו כי אין להשיבו להישפט בארצות הברית. בפסיקה דרמטית קבע בית המשפט העליון, בניגוד לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, כי אין להסגיר את שיינביין. עמדת בית המשפט התקבלה ברוב של שלושה תומכים מול שני מתנגדים.

האסיר נשפט לבסוף בישראל ובמסגרת עסקת טיעון נגזרו עליו 24 שנות מאסר. בעקבות הביקורת הקשה שעורר המקרה בארצות הברית, ב-1999 תוקן חוק ההסגרה בישראל. על פי התיקון, ישראל תוכל להסגיר אדם המחזיק באזרחות ישראלית למדינה אחרת, כל עוד אותה מדינה מתחייבת כי יוחזר לישראל לצורך ריצוי מאסרו.

כוחות ביטחון באזור הכלא, היום
האסיר שהתבצר נורה למוות | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

עו"ד ניצנה דרשן לייטנר, שייצגה את סמואל בהליך ההסגרה בשנת 1997התייחסה לתקרית החמורה בכלא ואמרה: "זוהי טרגדיה נוראית. לבי עם משפחות הסוהרים ועם משפחתו של סמואל. קשה להבין איך אחרי כל השנים האלה בכלא לא ניתן היה לעזור לו להשתקם. אחרי המקרה היום ברור לכל שהוא היה זקוק לעזרה. הוא נשפט שהיה סך הכל בן 17, ללא עבר פלילי, ילד ממשפחה נורמטיבית. אם אחרי 17 שנה לא ניתן היה לעמוד על בעיה שהיתה לו, צריך לתהות על קנקנה של כל המערכת".

הדרמה בכלא רימונים: האסיר שהתבצר נורה למוות 

סמוך לשעה 17:30 הצליחו היחידות המיוחדות שהוזעקו לכלא רימונים להשתלט על שיינביין, שעוד קודם לכן פתח באש לעבר סוהרים ופצע שלושה מהם. במהלך ניסיון ההשתלטות החלו חילופי ירי, שמהם נפצע שיינביין אנושות ומאוחר יותר מת מפצעיו. במבצע נפצע גם אחד מלוחמי הכוח קל ברגלו, והוא מקבל טיפול במקום.

האירוע החריג החל בשעות הצהריים, כשהאסיר המרצה עונש מאסר עולם בגין רצח שביצע בארה"ב כשהיה קטין, אמור היה לעבור לאגף אחר בכלא. הוא ניגש לשירותים באגף על מנת להעביר ציוד, אך משם פתח בירי לעבר הסוהרים, פצע שניים מהם באורח קשה, ואחר באורח קל.

התקרית בכלא רימונים, בפברואר השנה
כוחות גדולים באזור הכלא | צילום: עזרי עמרם, חדשות 2

רק לפני שבועיים נעצר האיש, בשנות ה-30 לחייו, לאחר שבמהלך חופשה מחוץ לשערי הכלא ניסה לגנוב אקדח מאזרח שאיתו קבע להיפגש ולרכוש ממנו נשק, המשטרה מעריכה כי הוא התכוון גם להשיג רימונים למטרה שאינה ידועה.

בשלב זה לא ברור מהיכן השיג את כלי הנשק הקטלני, שאיתו פתח באש לכל עבר. "חשוב להדגיש שהנשק או האקדח שממנו נורו היריות לא נחטפו מאחד הסוהרים", אמר גונדר אלי גביזון, סגן ניצב שירות בתי הסוהר שהגיע לזירה. "לא ברור מהיכן הגיע הנשק".