קשה להאמין, אבל הצילומים שלפניכם - שמתעדים מקרים קשים שאירעו בבתי הכלא בישראל - נמצאו על גבי תקליטור שנזרק לפח האשפה. מניסיון בריחה של אסיר, ועד קטטות המוניות שפרצו במספר מוקדים בכלא - והכל מתועד.

באחד הקטעים נראה ניסיון בריחה של אסיר ממתחם כלא איילון ברמלה. בקלות רבה הוא מטפס ועובר שלוש גדרות, ובורח אל עבר מכונית המילוט שממתינה לו מחוץ לכלא - מבלי שאיש שם לב.

בקטע אחר בסרטון מתועדת קטטה המונית שפרצה בתוך הכלא. קשה לשלוט על האסירים במרחב הצר, ומספיק שאחד האסירים יגיד מילה שלא במקום, אסיר אחר כבר מרים כסא. תוך שניות הסוהרים מוזעקים ומנסים להשתלט על האגף.

כלא איילון הוא השמור ביותר במדינה, מה שקורה מאחורי הגדרות נשאר בדרך כלל בפנים, אבל בצילומים הבלעדיים מתוך הכלא שהגיעו לידי חדשות 2 ניתן לראות ולזהות את האסירים והסוהרים, ואפילו ניתן ללמוד על נהלי הביטחון.

התמונות חושפות גם נהלי ביטחון של השב"ס

אחד המקומות המאיימים ביותר בכלא הוא הצינוק, אליו מועברים העבריינים הקשים ביותר שמסרבים להפנים את המשמעת בכלא. אחד העבריינים הצליח להבריח למקום השמור הזה גפרורים ולהצית אותו. במקרה אחר אסיר מתגרה בסוהרים ומשפריץ לעברם מים כשהם חולפים על פני התא בו הוא שוהה.

החומר בתקליטור לא מתאר רק את השגרה של האסירים, אלא גם את שגרת העבודה של שירות בתי הסוהר. קטע נוסף בו מתעד תרגיל שבו אמורים הסוהרים להתמודד עם ניסיון בריחה של אסירים. כך נראית בו סוהרת שמדמה אסירה שמנסה לטפס מעל הגדר ולהימלט. הסוהרים משתלטים עליה ואוזקים אותה. בתרגול אחר השב"ס השתלט על מכונית ממולכדת, במסגרת אותו תרגיל שבו הרובוט ניגש למכונית ומנטרל את הפצצה המדומה.

בשירות בתי הסוהר מסבירים שכל הנראה מדובר בחומר שהיה מיועד להדרכה ונזרק בטעות לפח הזבל. כעת יצטרכו לבדוק שם מיהו הקצין שאבד את החומר הרגיש הזה.