חשד לרצף של כשלים שהביא לאסון בהר הרצל: בתדרוך שערכה היום משטרת ירושלים בנוגע להתפתחות חקירת אסון קריסת עמודי התאורה בהר הרצל אתמול, נראה שקיימות סתירות בין עדויות המעורבים בפרשה. לטענת גורמים במשטרה, ייתכן שבשל חומרת האירוע יוחמר החשד נגד המעורבים להריגה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

במשטרה מעריכים היום כי צפויים מעצרים נוספים בפרשה וכי החקירה נמצאת רק בראשיתה. בנוסף טוענים גורמים במשטרה, כי ייתכן שבשל שרשרת הכשלים ועוצמתם, ישודרג החשד נגד המעורבים מגרימת מוות ברשלנות להריגה. 

במהלך התדרוך שנערך במגרש הרוסים בירושלים עידכן נצ"מ חיים בלומנפלד, מפקד מרחב מוריה: "אנחנו מדברים על עדויות רבות, ויש לנו סתירות, אבל אנחנו מתכוונים להפוך כל אבן כדי להגיע לחקר האמת. יש סתירה מהותית בין כל העדויות. אנחנו נעשה הכל כדי לסייע ככל שנידרש".

נצ"מ בלומנפלד הוסיף: "ניתן להצביע על שורת כשלים אנחנו בוחנים את החקירה מתכנון, הביצוע ועד לרגע הקריסה. אנחנו לא מגבילים את עצמנו, אנחנו נהפוך כל אבן. אני לא מתכוון לכל פרט אולם אנחנו נבדוק כל טענה וכל מידע שהתקבל בנושא".

אף אחד עדיין לא לקח אחריות

מוקדם יותר טענו נציגי המשטרה בבית המשפט, כי ניתן להצביע על שרשרת ארוכה מאוד של כשלים בבניית מבנה התאורה - בכל רמות העשייה. לטענתם, אין פה גורם אחד שנושא את האשמה, וייתכן שככל שתעמיק החקירה נגלה שמדובר בכמה בעלי תפקידים שכל אחד תרם את חלקו לאסון.

עוד מסבירים במשטרה, כי עד כה יש סתירות מהותיות בין כל הגרסאות שנאספו מהגורמים שהיו מעורבים בבניית מבנה התאורה שהתמוטט. נכון לעכשיו אף אחד מהחשודים במעורבות לא מודה ולא לוקח אחריות על הפרשה.

בעוד שבמשטרה ממשיכים לחקור את הנסיבות שהביאו אתמול למותה הטרגי של סגן הילה בצלאלי ז"ל, בבית משפט השלום בירושלים הוחלט להאריך את מעצרם של שלושה מהחשודים בקריסת גשר התאורה, שהוביל למותה של הקצינה ולפציעתם של שישה נוספים.

תחילה הוחלט לשחרר את העצורים לביתם בתנאים מגבילים, אולם לאחר שהמשטרה הגישה בקשה לעיכוב ביצוע, הוחלט להשאירם במעצר, עד להחלטת בית המשפט המחוזי מחר בבוקר.

אין תמונה
הילה בצלאלי ז"ל בחזרות לטקס

יועץ הבטיחות שנעצר: "אני מצטער מאוד"

בין העצורים נמצא אלעד לביא, אחד מבעלי חברת "עיצוב במה", המנדס אורן ורשבסקי ויועץ הבטיחות החיצוני יצחק צוקר. אחד הבעלים האחרים של החברה, שנעצר אמש, שוחרר לביתו. אחד מהעצורים האחרים אמר לפני תחילת הדיון בהארכת המעצר: "אני מצטער מאד על מה שקרה, אני מכיר את אמא של הילה מהעבודה ואני כואב את הדבר. זה עצוב, עצוב מאד". סיגלית בצלאלי, אמה של הילה ז"ל, עובדת כמזכירה באתר בהר הרצל.

שופט בית משפט השלום הורה לשחרר בתנאים מגבילים את המהנדס אורן ורשבסקי, שביחד עם אחד מהבעלים של חברת "עיצוב במה" ויועץ הבטיחות חשודים בגרימת מוות ברשלנות, קבלת דבר במרמה וזיוף. נציג המשטרה ביקש לעכב את שחרורו מהמעצר, ולכן ורשבסקי יוחזק במעצר עד לדיון בערעור שייערך רק בבוקר בבית המשפט המחוזי.

נציג המשטרה בדיון, רב פקד אייזיק סימון, אמר כי "נעשתה שרשרת ארוכה של כשלים" בהקמת המבנה הארעי שהוקם לצורך התקנת גופי תאורה לקראת הטקס, והוסיף כי מדובר ב"רשלנות ברמה הגבוהה ביותר". קצין המשטרה אמר עוד כי כי אם החשודים ימשיכו בהקמת האתר "קיימת סכנת נפשות" וכי בכוונת המשטרה למנוע זאת.

חשד: אחד העצורים שילם שוחד

"אנחנו משוכנעים שעדיין לא הגענו לכל המעורבים בפרשה", הוסיף נציג המשטרה. "דברים עוד יעלו בחקירה. המעצר לא היה מוקדם מדי, אלא נעשה בשלב קריטי של החקירה. החשד נגד העצורים הם גרימת מוות ברשלנות, קבלת דבר במרמה וזיוף. במשטרה חושדים אף כי אחד מהעצורים שילם שוחד בתמורה לקבלת עבודות בטיחות בטקס המשואות ובאירועים נוספים.

במקביל, במשרד ההסברה והתפוצות האחראי על טקס הדלקת המשואות, הודיעו מוקדם יותר היום שהחזרה הגנרלית לטקס שהייתה אמורה להתקיים ביום שני בשבוע הבא - בוטלה בעקבות האסון. עדיין לא ברור סופית האם הטקס עצמו ייערך על פי התכנון בהר הרצל.

בהכנת הידיעה השתתף יוסי זילברמן