ניצב עטיה. ארכיון
ניצב רוני עטיה. ארכיון | צילום: חדשות 2

המחלקה לחקירות שוטרים החליטה שלא לפתוח בחקירה פלילית נגד ניצב רוני עטיה. נגד עטיה התקבלה תלונה בגין מעורבותו לכאורה בגרימת מותם ברשלנות של נספי אסון הכרמל. בתום הבדיקה בנושא הוחלט כי על רקע דוח המבקר אין בתלונה כדי לגבש חשד המצדיק פתיחה בחקירה.

במהלך חודש אוגוסט האחרון התקבלה במח"ש תלונה נגד ניצב עטיה, ששימש בתקופת אסון הכרמל בתפקיד מפקד מרחב בדרגת תת ניצב. על פי התלונה, לעטיה היה חלק בגרימת מותם ברשלנות של הנספים באסון הכרמל, ואף עלו סתירות בגרסאות שמסר בהזדמנויות שונות, טענה הנסמכת בעיקרה על כתבות שונות שפורסמו בכלי התקשורת.

בעקבות התלונה נערכה בדיקה מקדימה שכללה לימוד נספחי התלונה, עיון בדוח מבקר המדינה בנושא ופגישה עם נציגים ממשרד מבקר המדינה, אשר עסקו בחקירת נסיבות האסון. הבדיקה העלתה כי עיקר הטענות שהועלו במסגרת התלונה נבדקו על ידי מבקר המדינה וצוותו, אשר גבו עדויות מהמעורבים באירוע ומעדי הראיה השונים, שרובם צוינו במכתב התלונה.

לא תפתח חקירה פלילית. אוטובוס הסוהרים מא
לא תפתח חקירה פלילית. אוטובוס הסוהרים מא | צילום: דוד קנלר

"לא הבינו את פוטנציאל האש"

בממצאי בדיקת מבקר המדינה לא נמצאה תשתית עובדתית המעלה חשד לאחריות ישירה כלשהי של עטיה לאסון או לביצוע עבירה פלילית כלשהי על ידו. לפיכך, לא הועבר על ידי המבקר החומר ליועץ המשפטי לממשלה. אף במישור הפיקודי, לא מצא מבקר המדינה מקום להטיל אחריות אישית על עטיה בגין התנהלותו באירוע.

מהבדיקה נמצא כי אנשי פיקוד המשטרה הבכיר בפיקוד צפון בראשות ניצב שמעון קורן, לרבות תת ניצב עטיה (בדרגתו אז) ומפקדי משטרה נוספים שסיירו בזירה, לא הבינו כלל בזמן אמת את פוטנציאל האש ולא צפו כלל את עוצמתה ואת סיכוניה, וכי האש התפשטה לזירת האירוע בתוך שניות, כאשר האוטובוס שנלכד במלכודת האש, לא יכול היה להיחלץ ממנה.

בכל הנוגע לטענות בדבר סתירות לכאורה בגרסאות שמסר עטיה בפני המבקר ובהזדמנויות שונות, לא נמצא כי מדובר בסתירות מהותיות המגבשות חשד לפלילים. הודעה על כך נמסרה למתלוננים וכן לניצב עטיה.

"המשפחות השכולות לא ינוחו עד שהאמת תיחשף"

מקורביו של ניצב עטיה אמרו היום כי כאשר התלונה הוגשה למח"ש נאמר על ידי המתלוננים כי הם מאמינים במח"ש. היום, לאחר שנסגר התיק, ציינו המקורבים כי הם רוצים לקוות שגם היום מאמינים המתלוננים במח"ש. עוד הוסיפו המקורבים, כי על ניצב עטיה עברו ימים לא קלים, אך יחד עם זאת הוא האמין בחפותו והאמין שהצדק ייצא לאור כפי שאכן קרה היום.

במשפחתו של סגן ניצב איציק מלינה, אחד משלושת קציני המשטרה שנספו בשריפה, הביעו אכזבה מהחלטת המחלקה לחקירות שוטרים. "לא ברור מדוע המחלקה לחקירות שוטרים, החליטה את שהחליטה וזאת עוד בטרם זימנה לעדות מפורטת ולו עד אחד מרשימת העדים התומכים בתלונה שהוגשה", נכתב בהודעה שפרסמה המשפחה.

עם זאת, במשפחת מלינה הבהירו כי בכוונתם ללמוד את החלטת מח"ש על בוריה ברגע שתועבר לידיה. "ככל שימצא כי המחלקה לחקירות שוטרים לא ביצעה מלאכתה נאמנה, בכוונת המשפחה וייתכן אף משפחות שכולות נוספות להגיש ערר כנגד ההחלטה, זאת מתוך כוונה ברורה כי המשפחות השכולות לא ינוחו עד שהאמת סביב מותם של 44 הנספים באסון הכרמל תיחשף וכי האחראים למותם יבואו על עונשם", הדגישו בני המשפחה.