המתלוננת נחשפת: ד"ר אורלי אינס-קניג, בת 46 תושבת שוהם, ד"ר לעבודה סוציאלית, מנהלת פרויקט "עיר ללא אלימות" שעשתה את הדוקטורט שלה בנושא אלימות נגד נשים - היא א' המתלוננת נגד ניצב אורי בר-לב. בעצרת למען נפגעות תקיפה מינית שנערכה הערב במוזיאון תל אביב, היא חשפה עצמה לתקשורת ולציבור לראשונה והסבירה את סיבות חשיפתה. את דבריה העברנו בשידור חי כאן באתר האינטרנט של חדשות 2.

הנוסח המלא של נאומה של ד"ר אורלי אינס-קניג

"לטובת מי שרוצה להיות בטוח, אני מצהירה מעל הבמה הזאת שאני מוותרת על החיסיון. שמי אורלי אינס. בשבועות האחרונים קיבלתי שם חדש - א'. אני כבר לא א', אני לא מסתתרת, אני לא מתביישת, לא עשיתי שום דבר רע. אני לא מפחדת", פתחה אינס את דבריה.

"הגעתי לכאן הערב כדי לומר די. זה אני, זה שמי, אלו פניי. כפי שאמרתי, אני מוותרת על החיסיון, על הטשטושים, ההסוואות החלקיות להן זכיתי בימים האחרונים", הוסיפה.

"רבים מהאנשים שנמצאים כאן הערב, הפעילים והפעילות בנושאי האלימות בוודאי מכירים אותי. הגיתי מפעלים רבים בנושא אלימות, אני עוסקת באלימות למעלה מ-20 שנה. אני נמצאת כאן הערב על מנת להשמיע את קולן השקט ומהסס של קורבנות העבירה".

בהמשך הוסיפה אינס: "בשבועות האחרונים דמי הותר בתזזיתיות חסרת תקדים. מנסים להשחיר את אורח חיי וכוונותי. הנרטיבים המרכזיים לא עסקו בשאלות הנוקבות העולות מתוך הסיפור עצמו אלא בשאלה הגורלית מי היא 'ד"ר א'".

"הוצגתי כמתלוננת סדרתית, אמרו שאני לא אמינה, אמרו שאני פועלת משיקולים זרים. אמרו שאני אישה חזקה ושאלו 'איך ייתכן שהיא לא התלוננה?' - וזו שאלה בלתי מהותית בעליל", אמרה אינס. "סיפרו סיפורים מתוך ההיסטוריה המאוד אישית שלי, שאינם רלוונטיים כלל וכלל לפרשה. חשפו את שמי ופניי בניגוד לחוק באתרי אינטרנט רבים. טוקבקיסטים מעבירים שעות ארוכות בניסיון לנהל מלחמה נגדי, תוך שהם חושפים פרטים בניגוד לחוק".

"אני עוברת התעללות חדשה"

"גם העיתונים חשפו פרטים אישיים ופרטי גוף שלי, הביאו ציטוטים מחדרי חקירות, דברים שלכאורה אמרתי בלי קשר למציאות - ובניגוד לחוק. מערבבים לפרשה הזאת גורמים אחרים שאין להם שום קשר לפרשה הזאת. כאילו לא די במה שעברתי, אני עוברת עכשיו התעללות חדשה עם משפחתי, ילדיי והוריי. חיי הפקר, פרטיותי הופקעה ממני והפכתי לרכוש הכלל", הוסיפה.

"אני, מתוקף תפקידי, עמדתי פעמים רבות על במות וביקשתי מקורבנות העבירה לדווח, להתלונן, לבקש עזרה, להציף החוצה את פרשות האלימות, את ההטרדות ואת מה שהן עוברות. כשרואות הקורבנות מה עושים לי - אף אחת מהן לא תרצה להתלונן. אף קורבן לא תרצה שיגררו את שמה הטוב ברפש. הסיפור שלי, לצערי, הוא מיצוי סיפורן של קורבנות העבירה", המשיכה אינס.

בסיום, אמרה: "אני מבקשת לקרוא מעל הבמה הזאת לכל העוסקים בנושא לנהל שיח ציבורי, מקיף ונוקב על היכולת של המערכת להגן על קורבנות עבירה. אני מבקשת לומר את המובן מאליו ולהזכיר לכל מי שלא הבין - כשאישה אומרת 'לא' - צריך להבין. יש לי אמון מוחלט ברשויות החוק, ואני סומכת עליהן שהן יימצו את החקירה ביעילות ובמהירות".

"אני מודה לכל מי שתומך בי, אלפי נשים וגברים, שפנו אליי ונתנו לי כוח לעבור את הימים שעברתי. למשפחתי החמה, לחבריי הרבים. אין לי מילים להודות. אני מתחייבת שכל תבנותיי יתורגמו למעשים".

מקורבי בר-לב: "א' חשפה את פניה, אך לא את פרצופה האמיתי"

מקורבי ניצב בר-לב החליטו להגיב הערב לכוונתה של א' לחשוף עצמה. "א' בחרה לחשוף את פניה, אך לצערנו לא את פרצופה האמיתי. יש להביע תמיהה על מניעיה האמיתיים להתלונן כנגד ניצב בר-לב, לאחר שנים ממועד התקרית ודווקא במועד הזה", הם אמרו הערב.

"היה ראוי ש-א', המתיימרת לעסוק בחינוך, תשכיל להתנהל בחייה האישיים והמקצועיים באופן המכבד את עיסוקה", הם הוסיפו. "תמוה בעיניינו כיצד א' המציגה עצמה כקורבן, בוחרת לנהל קמפיין אגרסיבי כנגד בר-לב ומשפחתו, ולא בוחלת לשם כך בשום אמצעי".

"היא בחרה לצעוק את צעקתן של כל הנשים, לשבור את קשר השתיקה על אלימות מינית וזה המקום לעשות זאת", אמרה הערב מיכל רוזין, מנכ"לית ארגון הסיוע לנפגעות תקיפה מינית. "היא פתחה בפנינו את מה שעובר עלינו, את הלבטים הקשים והקושי הרב של החשיפה התקשורתית".

א' סיפרה למקורביה כי היא מתכוונת לצאת למאבק ציבורי בעקבות הפרשה. "אני לא מוכנה שהילדים שלי יישבו בבית ויראו מה כותבים עליי. אני מרגישה שדמי הותר, התקשורת שופטת אותי ויוצרת לי דימוי שלילי", טוענת א' ומוסיפה: "אני מתכוונת לפעול לשיפור היכולת של המערכת להגן על קורבנות עבירה".

"קיימתי יחסי מין בהסכמה"

ניצב אורי בר-לב, החשוד באונס ובתקיפה מינית נחקר אתמול במשך שבע שעות. במהלך החקירה הקצין קשר עצמו לאירועים, אך אמר שלא ביצע שום עבירה.

במהלך החקירה במשרדים בנתניה נערכה לקצין המועמד לתפקיד המפכ"ל בדיקת פוליגרף, והוא מסר את גרסתו בתגובה להאשמות של המתלוננות נגדו, א' ומ'. תוצאות הפוליגרף לא היו חד משמעיות, והראו כי בר-לב אמת אמת רק לחלק מהשאלות שנשאל על ידי החוקרים.

מ': "אמרתי לו לא, לא"

בתחילת השבוע פורסמו פרטים חדשים מעדותה של מ', מי שטוענת כי נאנסה על ידי הקצין הבכיר. "הייתי מטושטשת, לא הסכמתי בשום שלב ליחסי מין", הדגישה בתוקף המתלוננת. במהלך העימות ביניהם לפני יומיים ציינה מ' כי למרות מצבה, היא הביעה התנגדות למעשיו של המועמד למפכ"לות. "אני זוכרת שאמרתי בקול חלש: 'די, די", אמרה.

מנגד, ממשיכים מקורביה של ש', חברתה של המתלוננת, כמו גם חבריו של בר-לב, לנסות ולהחליש את גרסתה. "כולם שתו שם קצת, אף אחד לא היה עירני", השיבו לטענותיה. עוד סיפרו מקורביה של ש' כי אין לה שום ספק שיחסי המין היו בהסכמה וכי לא מדובר באונס. "זו חזית משותפת ומרושעת של א' ומ' שנועדה רק להעצים את הפגיעה בו", טענו. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק  

סערה במשטרה - סיקור מלא:

"פרשת בר-לב מביכה את המשטרה"

החשד: בר-לב אנס את המתלוננת מ'

בעלה של א' מדבר: האמת תצא לאור

בקרוב: עימות בין א' לניצב בר-לב

"א' ניסתה לקדם את מינויו של ניצב אילן פרנקו למפכ"ל"

א' לחוקרים: "בר-לב גהר עליי ולא הרפה"