כשעה בלבד לפני תקרית הירי הקשה בכלא רימונים, טלפן אסיר העולם סמואל שיינביין לפרקליטתו, עו"ד אורית חיון, והביע בפניה מצוקה קשה. לדברי חיון, כשהבינה כי מצבו של שיינביין אובדני, מיהרה ליצור קשר עם שירות בתי הסוהר, שם שוחחה עם קצינת הקישור לעורכי הדין. עו"ד חיון טענה כי תגובתה של הקצינה לטענותיה הייתה "שיתפלל לאלוהים". לידי חדשות 2 הגיעה התכתבות בין עו"ד חיון לבין קצינת הקישור, זמן קצר לאחר האירוע הקשה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חלופת ההודעות:

עו"ד: אני התקשרתי לומר לך שיש אסיר בסכנת חיים ואת ענית "שיתפלל לאלוהים".

קצינה: אמרתי לך שאני לא יכולה לדבר כרגע, שנתפלל לאלוהים.

עו"ד: אם היית עונה לטלפון או מקשיבה, הייתם מבודדים בזמן את האסיר ולא היינו במצב הזה עכשיו.

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה כי אירוע הירי נמצא בשלבים ראשונים של חקירת משטרה ותחקור של שירות בתי הסוהר.

מוקדם יותר הערב סיפרה עו"ד חיון, בריאיון לתכנית "שש" עם עודד בן-עמי, על השיחה שניהלה עם שיינביין, כשעה בלבד לפני שהתבצר בתאו, פתח באש לעבר מספר סוהרים ונורה למוות. "הוא נשמע במצוקה ואנחנו חששנו לחייו", אמרה.

"בעקבות השיחה שלנו, ניסיתי לפנות לשירות בתי הסוהר ולפרקליטות, בבקשה שישימו אותו במקום מוגן", אמרה חיון, שלא פירטה בנוגע לתוכן השיחה שניהלה עם שיינביין. "לצערי הרב לא נענינו. לא זכינו למענה משב"ס, גם אחרי הפנייה לפרקליטות דבר לא קרה", טענה עורכת הדין. "אני סבורה שאם היינו מקבלים מענה בזמן, זה היה נמנע, סמואל היה היום בחיים וכל הטרגדיה הזאת הייתה נמנעת. המערכת צריכה לבדוק את עצמה כי אני סבורה שאת האירוע הזה היה ניתן למנוע והיה ניתן להציל חיים".

שיינביין בביהמ
שיינביין ב-1998 | צילום: AP

"סמואל היה אסיר חיובי. הוא נבדק ונמצא לא מסוכן ובמשך שנים יצא באופן סדיר לחופשות", הוסיפה עו"ד חיון, שהתייחסה גם לתקרית שבמהלכה ניסה שיינביין לחטוף אקדח מאזרח במהלך חופשתו לפני כשבועיים: "אחרי האירוע התעוררו סימני שאלה אצל כולם - למה אסיר כל כך חיובי מתעסק עם נשק? היה אפשר לחקור יותר, אולי איימו עליו, אולי אילצו אותו לעשות דברים".

שיינביין התבצר בכלא ונורה למוות

שיינביין, המרצה עונש מאסר עולם בגין רצח שביצע בארה"ב כשהיה קטין, אמור היה לעבור היום לאגף אחר בכלא. בשעות הצהריים הוא ניגש לשירותים באגף על מנת להעביר ציוד, כשלפתע פתח משם בירי לעבר הסוהרים, פצע אחד מהם באורח אנוש, ושני סוהרים נוספים קל.

כלא רימונים לאחר התקרית
כלא רימונים | צילום: AP

אנשי יחידת ההשתלטות של שב"ס - "מצדה" - ולוחמי הימ"מ הוזעקו למקום והחלו להיערך להשתלטות. שיינביין המשיך להתבצר ובחלוף זמן, פתח לפתע שוב באש ופגע בשני לוחמים של יחידת "מצדה", שנפצעו באורח קל.

אנשי "מצדה" המשיכו במבצע וחילופי אש התפתחו במקום, שבמהלכם נורה למוות האסיר. לוחם נוסף ואסיר נפצעו קל כתוצאה מהירי. דקות לאחר האירוע, הוזעקו למקום כוחות מד"א שהעניקו טיפול ראשוני לשמונה סוהרים, שישה שנפצעו מהירי ושני נפגעי חרדה. הפצועים פונו לבתי החולים מאיר ותל השומר.