הפיצוץ הקטלני בעכו - תקלה או פיצוץ מכוון? קרוב משפחתם של שניים מההרוגים בקריסת הבניין הלילה (ב'), ששמותיהם הותרו בצהריים לפרסום, טוען כי יש כוונת זדון: "אני משוכנע שמדובר על מטען שגרם לפיצוץ, היו עליהם איומים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חאלד באדר, אחיו של ההרוג מוחמד באדר שנהרג עם אשתו חנאן, דיבר עם חדשות 2 Online בסוכת האבלים. "אני משוכנע שמדובר על אירוע פלילי, ולא כפי שנטען תחילה דליפת בלון גז", אמר באדר. "אחרי האבל נאמר הכל למשטרה".

הוא סיפר גם על בני משפחתו איבד. "בני הזוג לא נפרדו במשך 15 שנה", סיפר. "הם ניסו זמן רב להביא ילדים לעולם - ומתו יחד".

"ייקח עוד זמן רב". אהרונוביץ'
"ייקח עוד זמן רב". אהרונוביץ' | צילום:

המשטרה ממשיכה לבדוק את החשדות

ההרוגים בפיצוץ הם מוחמד באדר (בן 43) וחנאן באדר (בת 38) ושלושה מבני משפחת סרחאן - נ'גאח בת ה-51, ראיק בן ה-55 ובנם נאסר אל-דין, כבן 8. לבני הזוג סרחאן, שנהרגו יחד עם בנם, יש בת נוספת בת 10, עימראד שמה, שרק היא שרדה את הפיצוץ. היא פונתה הלילה במצב קל לבית החולים.

עימראד הועברה לדודה שלה בשלב ראשוני, ובהמשך יוחלט היכן תשהה באופן קבוע. במקביל, שירותי הרווחה דאגו לסיוע כספי לילדה מהמוסד לביטוח לאומי. כמו כן, צוות המקצועי ילווה את הילדה בהיבט הרגשי -טיפולי תוך כדי מתן תמיכה וסיוע למשבר בו היא נמצאת.

ממד"א נמסר כי 12 בני אדם נפצעו באירוע: מצבם של שני פצועים קשה, ואחד מהם מורדם ומונשים. פצוע נוסף הוגדר במצב בינוני, ותשעה בני אדם נפצע קל, בהם כבאי ואזרח שסייע בפעולות החילוץ. שלושה פצועים פונו לבית החולים רמב"ם בחיפה, ותשעה למרכז הרפואי בנהריה.

הזירה בעכו (צילום: דובר צה"ל)
מאמצי החילוץ נמשכו שעות ארוכות | צילום: דובר צה"ל

המשטרה ממשיכה לבדוק בשלב זה האם מדובר בדליפת גז מבלון או בסכסוך מקומי על הצבת אנטנות שהוביל לפיצוץ, שגרם לקריסת הבניין והביא למותם של חמישה בני אדם.

קריסת הבניין בעכו (צילום: דובר צה"ל)
זירת ההרס, היום | צילום: דובר צה"ל

מידע שהגיע למשטרה הבוקר העלה חשד שהרקע לפיצוץ הוא סכסוך מקומי על רקע הצבת אנטנות סלולריות על הבניין. במקביל, נבדקת האפשרות כי הפיצוץ נגרם מבלון גז שדלף.

"אירוע קשה, נדרשת סבלנות"

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', שהגיע לזירת הפיצוץ, הצהיר כי יחלפו ימים עד שיתברר מקור הפיצוץ. "החקירה בראשיתה, מעבדות הזיהוי הפלילי והחבלה ואנשי כיבוי אש ינסו להגיע למסקנות ברורות וחדות", אמר השר. "הכל צריך להיבחן. אני עצמי עדיין לא יודע מה הגורם - בין אם מדובר באירוע פלילי או בפיצוץ בלון גז. זהו אירוע קשה ונדרשת סבלנות כדי שנגיע למסקנות ברורות".

ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, התייחס הבוקר לאפשרות כי מדובר באירוע על רקע פלילי: "בעיר העתיקה היו 36 אנטנות סלולריות, שדאגנו להוציא את כולן יחד עם חברות הסלולר. לא ידוע לנו על שום סכסוך - מבחינתנו כל אנטנה אחרי שהוצאנו היא פיראטית".

"אם זה אכן המקרה ומדובר באירוע פלילי, אנחנו רואים את זה כדבר חמור ביותר", הוסיף לנקרי, שהעריך קודם לכן כי מדובר בפיצוץ בלון גז, אך טען כי הדברים טעונים בדיקה נוספת.

הרוגים בקריסת בניין בעכו, מוחמד וחנאן בדר (צילום: חדשות 2)
מוחמד וחנאן באדר | צילום: חדשות 2

"מכה קשה, משפחה נמחקה"

עשרות מתושבי עכו נתכנסו באוהל אבלים שהוקם הבוקר במסגד הגדול בעכו לאחר האסון הכבד. "אנחנו כבר מתגעגעים לאחותנו, שלא נראה שוב", אמר יחיא עסה, אחיה של ההרוגה נג'אח סרחאן שנהרגה יחד עם בעלה ובנה. "זו מכה קשה. משפחה שלמה נמחקה, נותרה רק הילדה הגדולה".

נאסר אל-דין סרחאן
נאסר אל-דין סרחאן | צילום:

מוחמד סרחאן, שבני משפחתו נהרגו בפיצוץ והוא מתגורר סמוך לבניין שקרס, סיפר עוד לפני שידע על זהות ההרוגים על שראה דקות אחרי הפיצוץ, כשחזר לביתו. "אני יודע שאחיינית שלי בת ה-8 פונתה לבית החולים", אמר סרחאן. "אבל לגבי אחי, אשתו ובנם עדיין לא ברור מה עלה בגורלם. אני חושש - ההרס הוא רב". מאוחר יותר גילה את גודל הטרגדיה.

ראיק ונג'אח סרחאן
ראיק ונג'אח סרחאן | צילום:

פיצוץ קטלני בעכו - הסיקור המלא:

הורים ובנם נהרגו - רק הבת שרדה

צפו: החילוץ הדרמטי של הילדים מאזור האסון

גופת ילד נמצאה בהריסות הבניין בעכו; מניין ההרוגים עלה ל-5‬

הפיצוץ בעכו: נבדק הגורם הפלילי

הרוגים בקריסת בניין בעכו, מספר לכודים תחת ההריסות