הורשע במתן שוחד ונכלא. פינטו
"ה' מטיל ניסיון רק על המסוגלים לעמוד בו" | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

הרב יאשיהו פינטו מרגיע הערב (א') את חסידיו הנסערים ומספק הסבר מעניין למעורבותו בפרשת הרב והניצב. במהלך שיעור שהעביר לחסידי קהילת "שובה ישראל" הסביר הרב כי הפרשה אינה אלה גזירה שהטיל עליו הקדוש ברוך הוא כדי לכפר על חטאי הדור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"קורה לעתים, ועל האדם מתרחשים מאורעות קשים, אתגרים מטרידים, זמנים קשים ומעיקים", דרש פינטו לחסידים. "דעו נא אחים, ישנם אנשים או דורות שחטאו חטאים כבדים מנשוא, ועל כך הגיעו עונשים כבדים. אלא שאלוקינו בשמים, אב רחום וחנון היודע כל נסתרות, רואה ומבין כי הדור או האדם לא יוכלו לעמוד בניסיון או בעונש. מטרת העונשים היא לא להביא מוות או גזירות מטרידות, אלא עניינם הוא לצרף ולכפר על החטאים שנעשו. כשרואה הקדוש ברוך הוא כי האדם או הדור אינם מסוגלים לעמוד בניסיון ובייסורים, ברחמיו דוחה הוא את ביצוע הגזירה, ומטיל אותה על דור או אנשים חזקים יותר ברוחם ונשמתם, אשר יעמדו בניסיון תחת אבותיהם או דורות שקדמו להם, ובזה יביאו את האנשים או את הדורות הקודמים על תיקונם השלם, ויכפרו על נשמתם בעולם הנצח".

בהמשך דבריו, השווה הרב פינטו את עצמו לעשרת הרוגי מלכות, שלדבריו הוצאו להורג כדי לכפר על חטא מכירת יוסף, ולמרדכי היהודי שנגזר עליו להתמודד מול גזירת המן ולכפר על היהודים.

"כל אלו חשבונות שמיים נסתרים ונעלמים מאיתנו, ואף כי האדם מוטרד וחסר הבנה מדוע הוא נבחר לשאת בניסיון ובגזירות דורות שקדמו לו, עליו להתחזק ולהבין כי כל זאת מיד ה' והוא רחום יכפר עוון. אין הקדוש ברוך הוא מביא ניסיון על מי שאינו יכול לעמוד בו, ואם נבחרנו אנו לעמוד בניסיונות קשים, אות היא כי משמים רואים בנו איתנים וחזקים ברוחנו ובנפשנו כדי לעמוד בניסיון ולצלוח אותו מתוך אמונה חזקה"

מאשים את פינטו בזיוף. ארביב.
מאשים את פינטו בזיוף. ארביב. | צילום: חדשות 2

בשבת האחרונה טען ניצב לשעבר מנשה ארביב כי כל המסמכים שהעבירו הרב יאשיהו פינטו ואנשיו ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין - מזוייפים. במכתב שהעבירו פרקליטיו של ניצב ארביב עורכי הדין גדעון פישר, יהושע רזניק והשופט בדימוס אליהו וינוגרד, הם מפרטים ומוכיחים, לטענתם, כי כל חוברת הממצאים שהועברה ליועץ המשפטי לממשלה בעניינו של ארביב שקרית.

לראיה, הם צירפו למכתב מסמך מיומנו של ניצב ארביב, בעת שכיהן כנציג המשטרה בארה"ב, המתייחס לטענה, לפיה לכאורה שהה ארביב במשך ארבעה לילות בבית מלון בניו יורק ולא שילם. לפי המסמך, באותם ימים ולילות בדיוק אירח ניצב ארביב את נשיא המדינה בעת שזה ביקר בארצות הברית והתלווה לכל ביקורו שם. מהיומן עולה כי הניצב שפרש לא שהה כלל בניו יורק.

עוד צירפו עורכי הדין למסמך את בדיקת הפוליגרף של ארביב, שבה נמצא דובר אמת בכל השאלות שנשאל לגבי טובות הנאה שקיבל, או אירוח בבתי מלון מאנשיו של פינטו.

אל מול הטענות כי אנשיו של פינטו סייעו לבנו של ארביב בקבלת אשרה, הציגו עורכי הדין תצהיר של בנו של ארביב, צחי, שבו הוא אומר כי מעולם לא קיבל גרין קארד וכי שהה בארצות הברית בזכות אשרת לימודים.