מחאת רשת נגד רה"מ (צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90, חדשות)
ראש הממשלה בנימין נתניהו | צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90, חדשות

אחרי שנתיים וחצי ו-12 חקירות שעבר ראש הממשלה בנימין נתניהו בשלושה תיקים שונים, גורם אכיפה בכיר מבהיר הערב (שלישי) כי החקירות הסתיימו - ובכלל זה השלמות החקירה. גורם בפרקליטות הדגיש: "לוחות הזמנים יפתיעו הפעם".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

בשיחה עם החדשות אמר הגורם הבכיר כי המשטרה תתחיל לכתוב כבר בימים הקרובים את סיכומיה בתיקים 1000 (פרשת המתנות), 2000 (השיחות עם מו"ל ידיעות אחרונות) ו-4000 (פרשת וואלה!-בזק). עוד הוסיף הבכיר כי בימים האחרונים הייתה פעולת חקירה משמעותית בארה"ב במסגרת תיק 4000. בפרקליטות אמנם חשבו שהפעולה עשויה להוביל לנתיב חדש שיעסקו בו, אך בסוף הפעולה לא הניבה מידע משמעותי.

הגורם הוסיף כי בימים הקרובים החוקרים יתחילו לסכם את התיקים ולאחר מכן יעבירו את כל המידע ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. המשטרה כבר הגישה בחודש פברואר את המלצותיה בתיקי 1000 ו-2000, לכן אם תהיה להן תוספת היא תהיה קטנה. עיקר העבודה תהיה סביב תיק 4000.

גורם בפרקליטות מסר כי הפעם הם צפויים "להפתיע את כולם, את כל הפרשנים, בעניין לוחות הזמנים". הוא ציין שהוא מכוון להחלטה של מנדלבליט בתיקי נתניהו בתחילת 2019, ככל הנראה בשליש הראשון. בתגובה לחקירתו ה-12 שהתקיימה בתחילת החודש אמר נתניהו: "עכשיו, אחרי החקירה ה-12 כבר ברור סופית שבחקירות ראש הממשלה לא רק שאין בשר, אין אפילו עצם".

בשבוע שעבר התייחס היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט להתקדמות בתיקי נתניהו והדגיש כי הוא אינו יכול לנקוב במועד סיום הטיפול לקראת החלטה להגיש כתב אישום. לדבריו, ככול שהזמן יחלוף מאמצי הדה-לגיטימציה נגדו ונגד עבודת הפרקליטות רק יתעצמו.

"עם התקרב מועד ההכרעה בתיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה, אינני יכול להודיע עדיין מתי בדיוק תסתיים העבודה המשותפת והמאומצת שמבוצעת בתיקים אלו על-ידי משטרת ישראל והפרקליטות ומתי תתקבל ההכרעה בהם", אמר מנדלבליט במהלך נאום באירוע ציון 70 שנה לפרקליטות המדינה. "אבל אני כן יודע שהמאמצים לעשות דה-לגיטימציה לעבודת פרקליטות המדינה, ולעבודתי שלי כמי שעומד בראש התביעה הכללית, רק ילכו ויתעצמו".

באוגוסט האחרון פורסם במהדורה המרכזית כי אם לא יחולו שינויים משמעותיים, חוקרי המשטרה אמורים היו כבר להתחיל בסיכום תיק 4000 וההערכה היא כי מתגבשת תשתית ראייתית להעמיד את נתניהו בעבירת שוחד. לפי הפרסום, בכוונת היועמ"ש מנדלבליט לעסוק בשלושת התיקים כמקשה אחת רק לאחר שיקבל סיכומים מפרקליט המדינה.