משטרת ישראל עצרה היום (שישי) חשוד נוסף במעורבות בירי לעבר מתקני הכליאה של שב"ס. החשוד, בן 22 מג'ולג'וליה וקרוב משפחה של ראש ארגון הפשע קוטייר עודה, אותר בכפר קאסם. במקביל, שני חשודים נוספים במעורבות בירי עלו על מטוס לרומניה, אך לבקשת משטרת ישראל עוכבו על ידי הרשויות המקומיות ויוחזרו לישראל מחר. מהמשטרה נמסר כי בקרוב ייעצרו חשודים נוספים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

הבלשים של היחידה המרכזית של משטרת מחוז המרכז ביקשו לחקור את שני החשודים, שנמצאים על מטוס שעושה דרכו חזרה לנמל התעופה בן גוריון ויש להם קשר לארגון הפשע של כותייר עודה מג'לג'וליה שעל פי החשד יזם את התקריות. 

שוב: איום על קציני שב
הנזק בכלא איילון | צילום: דוברות שב"ס, חדשות

כשהחוקרים הגיעו לביתם של שני החשודים נאמר להם שהשניים נמצאים ברומניה. מבדיקה של המסוף בנתב"ג התברר שהחשודים נמצאים על מטוס שעושה דרכו לרומניה. היחידה עדכנה את הרשויות הרומניות על כך שהשניים נדרשים לחקירה בישראל, ואלה נענו, עיכבו אותם ושלחו אותם חזרה לישראל.

בלשים של היחידה המרכזית ממתינים בשדה התעופה בנתב"ג על מנת לתשאל את שני הצעירים ברגע שינחתו. גורם המקורב לחקירה אומר בשלב הזה המטרה היא לברר ולשאול אותם מספר שאלות, הוא לא אמר במפורש אם השניים חשודים בירי עצמו או במעורבות אחרת. הגורם הדגיש שיש קשר בין הירי שבוצע לפני יומיים בהדרים לבין הירי שבוצע לפנות בוקר בכלא איילון.

עו
עו"ד שי טובים | צילום: חדשות

מעצרו של אחד החשודים שנעצרו הלילה, בן 23 מג'ולג'וליה, הוארך ב-6 ימים, החשוד השני שוחרר לביתו. "המעצר הנחפז מעיד על חוסר ידיעה של החשודים האמיתיים", מסר פרקליטו של השניים, עו"ד שי טובים. "מרשי לא היה כלל באיזור בתי הכלא בזמנים המיוחסים לביצוע העבירות. בדיקה טכנית פשוטה תאשש זאת. בטוחני כי טענותיו יבדקו והוא ישוחרר בהקדם"..

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, השוהה כעת בביקור מדיני בגרמניה, קיים הערכת מצב טלפונית עם בכירי משטרת ישראל ושרות בתי הסוהר בעקבות האירועים הירי לעבר מתקני שב״ס והנחה את המשטרה לתעדף את חקירת אירועי הירי בחשיבות עליונה. "ההתקפות על שב״ס מלמדות על המצוקה בה נמצאים ארגוני הפשיעה המעורבים שראשיהם נמצאים בכלא ומגובשים נגדם כתבי אישום", מסר ארדן. "לא רק שהמתקפות של חברי הארגונים לא ירתיעו אותנו אלא שהם יביאו לנחישות גדולה יותר במערכות אכיפת החוק למצות את הדין עם כל המעורבים".

לאחר הירי: תגבור אבטחה לבתי הכלא בישראל

סמוך לחצות הלילה נורו צרורות לעבר כלא איילון ברמלה. התקרית החמורה, שנייה תוך ימים, הובילה להחלטה להגביר את אמצעי האבטחה סביב כל בתי הכלא בארץ ואת הפעילות המודיעינית בתוך בתי הכלא, בעיקר סביב אנשיו של כותייר עודה - ראש ארגון הפשע שלפי החשד הוביל לאלימות כלפי מתקני שב"ס. בלילה שבין שלישי לרביעי בוצע ירי לעבר בית המעצר הדרים, וככל הנראה קיים קשר בין שני האירועים.

פיצוץ רכב קצינת שב
פיצוץ רכב קצינת שב"ס בחודש שעבר | צילום: חדשות

נציבת שירות בתי הסוהר עופרה קלינגר אמרה בהערכת מצב לאחר המקרה: "אנחנו במצב חדש בשירות בתי הסוהר, ראשי ארגוני הפשיעה לא נחים ומנסים גם מתוך תאי הכלא לפעול, להתעצם, ולהכווין פשיעה. לא נאפשר להם לקבוע כללים ומציאות חדשה".

שתי מתקפות הירי מבטאות התמודדות ומאבק חריג של ארגון פשע עם שירות בתי הסוהר. שני חשודים נעצרו במהלך הלילה על ידי בלשי מחוז מרכז במשטרה: השניים משתייכים לארגון הפשע של כותייר עודה מג'לג'וליה, והחשד הוא שהשניים - בני 23 ו-47 - היו מעורבים בשני המקרים.

עלייה משמעותית באירועי הירי
אילוסטרציה | צילום: החדשות

מהירי לעבר כלא איילון זוהו פגיעות, נזק קל נגרם למגדל השמירה הדרומי של בית הסוהר גבעון שבמתחם ורק במזל לא נפגע הזקיף (שומר) באחד המגדלים: בשב"ס ובמשטרה סבורים שמדובר בניסיונות לאיים על שלטונות הכלא בעקבות צעדים נגד אנשי ארגון הפשע מג'לג'וליה.

המתיחות החלה לפני כמה שבועות כשאחיו של עודה נפטר ובשב"ס לא אפשרו לא לצאת להלוויה. מאז הוא ואנשיו מנסים להתמרד ובתגובה הם נענשים – בהעברה לצינוק או שלילת זכויות. אתמול אף הפרידו וחילקו את אנשי הארגון לכמה בתי כלא. בשב"ס פועלים בשיתוף פעולה מלא עם המשטרה במאבק בנושא. כמו כן הוחלט לתגבר את הפעילות המודיעינית סביב אנשי ארגון הפשע של משפחת מוסלי, שמשתפים פעולה עם ארגונו של עודה.