"אם באמת נעשה שוחד זו בגידה" (צילום: רויטרס, חדשות)
"שוחד בעשרות מיליונים". תמונת אילוסטרציה | צילום: רויטרס, חדשות

המשטרה סיימה את החקירה בתיק 3000 - פרשת הצוללות - ובקרוב יועבר התיק לפרקליטות עם המלצות לכתבי אישום נגד החשודים העיקריים. גורם בכיר בחקירה אמר: "זו אחת מפרשיות השחיתות החמורות שנחקרו במשטרה על שוחד ומעשי מרמה ברכש הביטחוני של מדינת ישראל בעשרות מיליוני דולרים".

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

החקירה בלהב 433 הסתיימה לאחר שנה ושמונה חודשים - וכעת מסיימים לכתוב את הסיכומים וההמלצות. את רוב החשודים העיקריים שנחקרו המשטרה תמליץ להעמיד לדין. מי שהצליח לחמוק מהרשימה הזאת הוא יועצו הבכיר של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו. לא כך פני הדברים בעניינו של עו"ד דוד שמרון, קרוב משפחתו ומי שהיה פרקליטו הצמוד של ראש הממשלה בנימין נתניהו.

"מהפרשות החמורות שנחקרו" (צילום: החדשות)
"מהפרשות החמורות שנחקרו" | צילום: החדשות

חוקרי המשטרה סבורים שהתגבשה תשתית ראייתית להעמיד לדין בין השאר את החשודים האלה בפרשת הצוללות: עו"ד דוד שמרון, אבריאל בר יוסף - לשעבר ממלא מקום ראש המועצה לביטחון לאומי, אלוף (במיל') אליעזר (צ'ייני) מרום - לשעבר מפקד חיל הים, ודוד שרן - לשעבר ראש הסגל ומנהל לשכת ראש הממשלה.

"לא דיברתי עם שמרון" (צילום: תומר נויברג / פלאש 90, חדשות)
שמרון. צפוי להיות מואשם | צילום: תומר נויברג / פלאש 90, חדשות

אלה החשודים העיקריים והבולטים - יהיו עוד כמה מומלצים להעמדה לדין במעורבות פחותה. בידי חוקרי המשטרה אלפי מסמכים, הקלטות ועדויות - ובראשן עדותו של עד המדינה מיקי גנור, מחולל הפרשה והחשוד העיקרי בה, שמבססים את ההמלצות להעמיד לדין את החשודים.

לפי פרסומים בעיתון "ידיעות אחרונות", עד המדינה מיקי גנור, שהיה נציג התאגיד הגרמני טיסנקרופ בעסקת רכישת הצוללות, סיפק למשטרה מידע על פעילות השוחד לכאורה בעדותו. "תכננו רכישה של עוד שלוש צוללות, שעלותן כ-1.8 מיליארד דולר, במחיר של 2.2 מיליארד", סיפר גנור לחוקרים על התוכנית שלא יצאה לבסוף לפועל.

אלוף במיל' מרום. בין הנאשמים הצפויים (צילום: יח"צ, חדשות)
אלוף במיל' מרום. בין הנאשמים הצפויים | צילום: יח"צ, חדשות

עוד פורסם כי גנור סיפר בעדותו על פגישותיו עם סגן יו"ר המל"ל באותה תקופה - אבריאל בר יוסף, בהן השניים לכאורה רקמו את התוכנית. "בעסקה סיבובית הם היו אמורים להרוויח וגם אני", אמר גנור, והסביר כי בוועדות שעסקו ברכישת הצוללות הוא יכול היה "להנדס" מחיר לכלים. למעשה בדרך זו, כפי שפרש בפני חוקריו, גנור היה מקבל סכום מכובד נוסף עבור הצוללות מעבר לעמלת התיווך.

גנור. בוטל ההסכם (צילום: אילן אסייג, חדשות)
גנור. עד מדינה משמעותי | צילום: אילן אסייג, חדשות

לפי גורמים המעורים בתיק החקירה, מיקי גנור הוא אחד מעדי המדינה החשובים ביותר שגוייסו אי פעם: "הוא פרש בפנינו את כל שיטת הרכש של הממסד הביטחוני, ובעיקר את כל הריקבון בפנים". הגורם מסר כי בעדותו הפליל גנור, שורה של בעלי תפקידים בכירים.

מפרקליטו של אבריאל בר-יוסף, עורך הדין ז'ק חן, נמסר בתגובה: "מכיוון שלנו לא הודיעו דבר, כל שנותר לראות הוא האם הידיעה מדויקת, ואז המסקנה העצובה תהיה שמדובר בעוד בהדלפה לא חוקית ממי שאמון כביכול על משמר הציות לחוק. על כל פנים, תא״ל בדימוס בר יוסף דוחה בתוקף את החשדות נגדו ובטוח שבסופו של יום האמת תצא לאור".