מדד הדמוקרטיה 2018: הנתונים המלאים (צילום: פלאש 90 / מרים אלסטר, חדשות)
מתקפה חריגה נגד המפכ"ל. נתניהו ואלשיך | צילום: פלאש 90 / מרים אלסטר, חדשות

אחרי ששודר הערב (שבת) בחדשות סוף השבוע כי במשטרה צפויים לחדש את החקירות נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ולזמן אותו לחקירה נוספת בשבועיים הקרובים, נתניהו יוצא במתקפה חריגה וחריפה נגד המפכ"ל רב-ניצב רוני אלשיך, ומאשים את המשטרה בניהול "מסע ציד תקשורתי" אישי נגדו. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"כשהמפכ"ל אלשיך נכנס לתפקידו, הוא קיבל שתי החלטות חשובות: שלא יהיו יותר הדלפות מהחקירות ולא יהיו יותר המלצות של המשטרה", כך נפתחה התגובה שנמסרה מטעמו של נתניהו, בתגובה לפרסום בחדשות 2. "מאז שהיועץ הפוליטי ליאור חורב מונה ליועץ חיצוני של המשטרה בעלות של מיליונים על חשבון משלם המיסים וללא מכרז, ההדלפות הלא חוקיות הפכו לצונאמי, וההחלטה להימנע מהמלצות נעלמה כלא הייתה".

עוד נכתב בתגובה כי "הציבור כבר מזמן הבין שיש כאן מסע ציד תקשורתי שקוף נגד ראש הממשלה נתניהו. כפי שקרה תמיד בעבר גם הפעם כל הטענות נגד ראש הממשלה יתבררו כמופרכות, ולכן לא יהיה כלום". מטעמו של ליאור חורב נמסר כי הוא אינו מעוניין להתייחס לדברים.

ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, תקף את נתניהו בעקבות התגובה שנמסרה מטעמו. "‏זה מתחיל", צייץ בחשבון הטוויטר שלו. "נתניהו, בדרכו מטה, מוכן לשרוף את המדינה. רדיפה בזויה ומסוכנת של מוסדות המדינה. כשהחוק מאיים על ביבי, ביבי מאיים על החוק".

אהוד ברק (צילום: Flash90, חדשות)
"נתניהו מוכן לשרוף את המדינה". ברק | צילום: Flash90, חדשות

גם יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג, פרסם הודעת גינוי לתגובת נתניהו. "מה שהחל באמנים, עיתונאים ושופטים כעת מגיע לשוטרים", האשים הרצוג. "שיסוי, הסתה ופילוג למען האינטרס האישי בכל מחיר, גם במחיר אחדות העם ופגיעה בסמלי החוק והשלטון".

ח"כ ציפי לבני, כינתה את התגובה "שפל חדש". "עכשיו גם המפכ"ל על הכוונת של נתניהו", אמרה. "צריך להתייצב בצד גורמי אכיפת החוק ונגד המתקפות של נתניהו. שמירה על שלטון החוק חשובה יותר ממנו".

אחרי שבעה חודשים: נתניהו צפוי להיחקר שוב

מוקדם יותר הערב פורסם בחדשות 2 כי בתום הפוגת החגים, המשטרה צפויה לחדש בקרוב את החקירות נגד נתניהו בשני התיקים בהם הוא חשוד בשוחד – תיק 1000 (פרשת המתנות) ותיק 2000 (השיחות עם נוני מוזס). בימים הקרובים ינסו החוקרים לתאם מועד לחקירה נוספת של נתניהו שאמורה להתקיים במהלך השבועיים הקרובים, ובהמשך הוא יידרש גם למסור עדות בתיק 3000 (פרשת כלי השיט והצוללות), בו הוא אינו חשוד.

זוהי החקירה החמישית של ראש הממשלה, ובמשטרה ובפרקליטות סבורים שיידרשו לפחות עוד שתיים או שלוש חקירות נוספות אחריה. בחקירות הקרובות ייחקר ראש הממשלה בשני התיקים בעקבות ההתפתחויות המשמעותיות שחלו בחקירות הללו מאז שנחקר בפעם האחרונה, לפני שבעה חודשים, בחודש מרס.

בנימין נתניהו וארי הרו (צילום: פלאש 90, מרים אלסטר)
ציר מרכזי בחקירה. נתניהו וארי הרו | צילום: פלאש 90, מרים אלסטר

בין ההתפתחויות ניתן למנות את העדויות שמסר עד המדינה ארי הרו ושנחשבות ציר מרכזי במידע על התנהלות נתניהו בשתי הפרשיות. כמו כן, העדות החשובה שמסר הבעלים של "ישראל היום" שלדון אדלסון לכאורה מסבכת מאוד את ראש הממשלה בתיק 2000, שכן הוא דיווח לחוקרים שנתניהו בדק עמו את האפשרות לבטל את מוספי סוף השבוע של העיתון – דבר שעלה כאחת האפשרויות בשיחות עם מוזס.

בנוסף, החקירה באזהרה של המיליארדר ארנון מילצ'ן, שבה על פי הידוע הוא ביסס את החשדות שהועלו נגד נתניהו בתיק 1000, גם כן נחשבת להתפתחות משמעותית, כמו גם העדות המשמעותית שמסר האוליגרך הבריטי לן בלווטניק, שמחזקת את החשד לעבירת השוחד נגד נתניהו.

"מילצ'ן לא דיבר איתי בעניין אישי". רה"מ (צילום: החדשות)
מסתמן שביסס את החשדות. מילצ'ן | צילום: החדשות

בעדותו, בלווטניק אישר לכאורה שנתניהו השפיע עליו לקנות את ערוץ 10 והוא עשה זאת במחיר כפול מזה שהציע איש העסקים הישראלי אילן שילוח. בכך ניתן היה לחלק דיבידנד גם לארנון מילצ'ן - זו נתפסת כתמורה למתנות שמילצ'ן הרעיף על נתניהו ועל אשתו.

המשטרה סבורה שהתשתית שהתגבשה נגד נתניהו בתיק 1000 מבוססת דיה כדי להמליץ על הגשת כתב אישום. עם זאת, הדרך לשם עוד ארוכה. כמו כן, עדיין לא הוחלט אם המשטרה תגיש המלצה אחת מאוחדת לשני התיקים, 1000 ו-2000 או בנפרד.