לאחר שהבוקר (ראשון) פורסם כי המשטרה חקרה 17 חשודים במסגרת תיק 1803, הותר לפרסום כי אחד מהנחקרים הוא ראש עיריית ראשון לציון דב צור. צור חשוד בשלב זה בלקיחת שוחד. אחד החוקרים טען: "תשובותיו של דב צור לא עולות בקנה אחד עם החומרים שאספנו". המשטרה ביקשה להאריך את מעצרו של צור ב-8 ימים אך בית המשפט הסכים ל-5 ימי הארכה בלבד. גם מעצרו של אייל מושייב, המשנה של ראש העיר, החשוד גם הוא בקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הוארך ב-5 ימים נוספים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

השופט מיכלס שאל בדיון: "למה אתם מבקשים פרק זמן כל כך חריג?" והחוקר השיב: "לאור חומרת העבירות, מעמדו הרם והחשדות החמורים, היקף הפרשה וריבוי המעורבים אנחנו מבקשים 8 ימים". עו"ד טל שפירא אמר בתגובה: "מדובר בראש עיר מכהן, ניתן להסתפק בחלופת מעצר (מעצר בית)". עו"ד שפירא הוסיף: "החקירה מתמקדת להבנתינו בחקירה שהתבצעה כבר בעבר על ידי מבקר המדינה והן על ידי מערכות תקשורת שונות. לכן אנחנו מבקשים לשחררו לחלופת מעצר".

בית המשפט קבע בהחלטתו כי קיים חשש כבד לשיבוש הליכי חקירה מצידו של צור וכי תשובותיו לשאלות החוקרים אינן עולות בקנה אחד עם חומרי החקירה. מן הצד השני, קבע השופט כי מדובר בראש עיר מכהן ללא עבר פלילי, וכי אין לחרוץ גורלות. בעקבות כל זאת קבע השופט כי מארכו של צור יוארך ב-5 ימים בלבד עד -7.12.

במסגרת הפרשה נחקר היום גם יו"ר הקואליציה דוד ביטן בחשד לעבירת שוחד והלבנת הון. כמו כן נחקרה היום גם אשתו של חבר כנסת בכיר בליכוד בנוגע להעברות שהתגלו בחשבונה, כך פורסם לראשונה בחדשות 2 Online.

מעצרו של קבלן בנייה החשוד, בין היתר, במתן שוחד, הוארך בהסכמת כל הצדדים ב-3 ימים. השופט, בדיון בבית המשפט נקבע שעוצמת החשדות נגדו גבוהה, ומצדיקה הארכת מעצר. במקביל, החשוד אושפז בבית החולים לאחר שחש ברע. בנוסף, מעצרו של איש עסקים שהוגדר אחד החשודים המרכזיים בפרשה הוארך ב-12 ימים. "התמונה המצטיירת מדאיגה ועגומה", אמר השופט בדיון בעניינו

ביטן הגיע הבוקר למשרדי להב 433 לאחר שהמשטרה הודיעה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי הוא יזומן לחקירה במסגרת הפרשה . ההודעה הגיעה לאחר שהבוקר הודיעה המשטרה כי עיכבה 17 חשודים, בהם בכירי עיריית ראשון לציון, 2 עוזרים פרלמנטריים וכן פעיל בארגון פשע. עוד נמסר כי המעצרים בוצעו בתום חקירה סמויה המכונה "תיק 1803", שארכה כשנה נגד גורמי פשיעה והפכה לאחרונה גלויה. במהלך החקירה זוהו לכאורה קשרים בין גורמים פליליים לבעלי תפקידים, בהם בכירים, בשלטון המקומי, המוניציפלי והארצי.

מסר את הקלטות, ח"כ דוד ביטן (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות)
נחקר בפרשה. ביטן | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90, חדשות

ביטן ככל הנראה נחקר גם על החשדות שעלו נגדו בעבר, וגם במסגרת הפרשה החדשה שנחשפה הבוקר. בשבוע שעבר פורסם לראשונה במהדורה המרכזית כי ביטן יזומן לחקירה באזהרה בימים הקרובים על התקופה בה כיהן כסגן ראש עיריית ראשון לציון. ביטן חשוד בעבירות של קבלת שוחד והלבנת הון ובכך שסייע להטות מכרז לבן של מקורבו תמורת כיסוי חובותיו האישיים.

במרכז החקירה נמצא "מתחם 1000" - מתחם של 1000 דונמים במערב ראשון לציון בשווי כמה עשרות מיליוני שקלים, שהוצא למכרז. החשד הוא כי הזוכים זכו בו תמורת טובות הנאה. בין היתר נבדק האם ח"כ ביטן היה קשור למכרז, בו זכה בנו של אחד ממקורביו, שגם תרם לו במערכת הבחירות.

החקירה בשלב זה מתמקדת בחשד לקבלת טובות הנאה מצד בכירים בעירייה בתמורה לקידום ענייניהם של אנשי עסקים. הבוקר פשטו החוקרים על בתיהם של 17 החשודים שהועברו לחקירה בלהב 433, בהם כאמור ראש העיר, בכירים נוספים בעירייה, שני עוזרים פרלמנטרים בכנסת, קבלנים ואנשי עסקים ובכיר בארגון פשע מוכר.