ביטן: "אפשרו לי להגיב" (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות)
יו"ר הקואליציה דוד ביטן | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90, חדשות

יו"ר הקואליציה נחקר במשטרה: ח"כ דוד ביטן הגיע הבוקר (ראשון) למשרדי להב 433 לאחר שהמשטרה הודיעה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי הוא יזומן לחקירה במסגרת פרשה בה נחקרו 17 חשודים, בהם בכירים בעיריית ראשון לציון. ביטן חשוד בעבירות של קבלת שוחד והלבנת הון ובכך שסייע להטות מכרז לבן של מקורבו תמורת כיסוי חובותיו האישיים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המשטרה הודיעה הבוקר כי עצרה 10 חשודים שהועברו לחקירה באזהרה ועיכבה 7 מעורבים נוספים בחשד למעורבות בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ועבירות מס. בין הנחקרים: בכירים בעיריית ראשון לציון, 2 עוזרים פרלמנטריים וכן פעיל בארגון פשע. עוד נמסר כי המעצרים בוצעו בתום חקירה סמויה המכונה "תיק 1803", שארכה כשנה נגד גורמי פשיעה והפכה לאחרונה גלויה. במהלך החקירה זוהו לכאורה קשרים בין גורמים פליליים לבעלי תפקידים, בהם בכירים, בשלטון המקומי, המוניציפלי והארצי.

ההערכה היא שביטן ייחקר גם על החשדות שעלו נגדו בעבר, וגם במסגרת הפרשה החדשה שנחשפה הבוקר. בשבוע שעבר פורסם לראשונה במהדורה המרכזית כי ביטן יזומן לחקירה באזהרה בימים הקרובים על התקופה בה כיהן כסגן ראש עיריית ראשון לציון.

במרכז החקירה נמצא "מתחם 1000" - מתחם של 1000 דונם במערב ראשון לציון בשווי כמה עשרות מיליוני שקלים, שהוצא למכרז והחשד כי הזוכים זכו בו תמורת טובות הנאה. בין היתר נבדק האם ח"כ ביטן היה קשור למכרז, בו זכה בנו של אחד ממקורביו, שגם תרם לו במערכת הבחירות.

החקירה בשלב זה מתמקדת בחשד לקבלת טובות הנאה מצד בכירים בעירייה בתמורה לקידום ענייניהם של אנשי עסקים. הבוקר פשטו החוקרים על בתיהם של 17 החשודים שהועברו לחקירה בלהב 433, בהם בכירים מאוד בעירייה, שני עוזרים פרלמנטרים בכנסת, קבלנים ואנשי עסקים ובכיר בארגון פשע מוכר.

בחודשים האחרונים בודקת המשטרה חשד לפלילים נגד יו"ר הקואליציה ואנשי היחידה הארצית לחקירות הונאה, באישורם של היועמ"ש אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן, גבו עדויות על תקופת כהונתו של ביטן כסגן ראש עיירית ראשון לציון.

הבדיקה נגד ביטן בוחנת קשרים שניהל לכאורה עם איש עסקים לאחר שהתמנה לתפקיד סגן ראש העיר בשנת 2005. על פי הדיווח, במקביל נקלע ביטן לחובות כבדים לאחר שלקח הלוואות בשוק האפור, חלק משכרו עוקל וננקטו נגדו הליכי הוצאה לפועל. ב-2010 נפתחה נגדו חקירה פלילית שהובילה לכך שעזב את תפקידיו הקשורים לבינוי, אך התיק נגדו נסגר.

אתמול (שבת) התראיין ח"כ ביטן ל"פגוש את העיתונות", ורמז כי עיתוי החקירה נבחר על ידי המשטרה בשל סיבות פסולות. "העיתוי הוא לא בסדר, לדעתי יש פה שימוש לרעה בסמכות", אמר. "אבל נגיע לחקירה ונענה על כל שאלה. הרי אמרו שהעיתוי של חוק ההמלצות הוא לא בסדר, ועכשיו משתמשים בזה באותה מידה. אז יש פה מוסר כפול משום שהעיתוי של זה גם לא בסדר".