רון דרמר העיד בתיק 1000
רון דרמר העיד בתיק 1000 | צילום: מרים אלסטר /פלאש 90

יועציו הקרובים של נתניהו, עורכי הדין מולכו ושמרון, זומנו היום בפעם ה-3 תוך שלושה ימים לחקירה בפרשת הצוללות בה ראש הממשלה אינו חשוד, אך במקביל מתקדמת במשטרה גם חקירת תיק 1000, פרשת המתנות. רון דרמר, שגריר ישראל בארה"ב ומקורב של נתניהו, מסר עדות במשטרה בפרשה ונשאל על הסיוע לאיש העסקים ארנון מילצ'ן בהשגת ויזה אמריקנית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

דרמר, אחד האנשים הכי קרובים לנתניהו, התבקש להעיד על הפעולות שביצע בשליחות רה"מ כדי לנסות ולסדר למילצ'ין ויזה אמריקאית, עם לא אחר מאשר מזכיר המדינה האמריקני לשעבר ג'ון קרי. במקביל, מתפרסם כי משרד החוץ האמריקני מעכב לפי שעה את הבקשה של משרד המשפטים לאפשר לחוקרים לגבות עדות בדיוק בעניין הוויזה, משגריר ארה"ב בישראל לשעבר דן שפירו.

הבקשה הוגשה כבר לפני חודשים, ובשלב הזה ככל הנראה חשים בממשל מאד לא נוח להיות מעורבים בחקירה של ראש ממשלה ישראלי. אך למרות זאת לא צפוי העיכוב האמריקני לעכב את החקירה המתנהלת.

נתניהו (ארכיון)
"מכת ההדלפות נמשכת", נתניהו | צילום: Alex Kolomoisky \ פלאש 90, חדשותהחקירה בתיק 1000 מתמקדת בשלב הזה בשאלה האם ומה נתן נתניהו למילצ'ן בתמורה לסיגרים ושמפניה. ההסיוע בנושא הויזה זו אפשרות אחת, אך דובר גם על רכישת המניות בערוץ 10 וגם על פרויקט בנהר הירדן . כמו כן מתברר שישנו אפיק נוסף שנבדק, והוא המעורבות של נתניהו בפיצול ערוץ 2 והאם זה נעשה כדי להטיב באיזה אופן עם האינטרסים של מילצ'ן - בעל המניות בערוץ 10.

בתחילת השבוע פורסם כי ראש הממשלה נתניהו צפוי בימים הקרובים להיחקר בפרשות 1000 ו-2000. רה"מ יחקר פעם נוספת, לאחר שלבקשתו נדחתה החקירה עד לסיום ביקורו בלונדון. כמו כן נודע כי בפרק הזמן שקדם לנסיעתו, לציון 100 שנים להצהרת בלפור, התייעץ נתניהו מדי ערב עם פרקליטו, עורך הדין יעקב וינרוט, ככל הנראה בנוגע לחקירה הצפוייה לו בימים הקרובים.

החקירה הקרובה תהיה חקירתו החמישית של ראש הממשלה ובמשטרה ובפרקליטות סבורים שיידרשו לפחות עוד שתיים או שלוש חקירות נוספות אחריה. בחקירות הקרובות ייחקר ראש הממשלה בשני התיקים וזאת בעקבות ההתפתחויות המשמעותיות שחלו בחקירות הללו מאז שנחקר בפעם האחרונה, לפני 7 חודשים, בחודש מרס.

ממקורבי רה"מ נמסר בתגובה: "מכת ההדלפות המגמתיות והבלתי חוקיות נמשכת - והפעם בניסיון להטיל דופי בראש הממשלה רק מפני שמילא את חובתו כדי לשמור על ביטחונה של מדינת ישראל. הסיבה שהויזה נשללה ממילצ׳ן הייתה בגין פרסומים בתקשורת על תרומתו לביטחון ישראל. אין זה מתקבל על הדעת שאדם שעזר לביטחון ישראל יינזק בגלל תרומה זו ושראש ממשלה בישראל ישאר אדיש לכך. ראש הממשלה פנה לממשלות זרות גם בעניינו של מאיר דגן ז״ל ואחרים שתרמו לביטחון ישראל".