רומן ז
רומן ז"ל (ארכיון) | צילום:

המשטרה פרסמה הערב (רביעי) את ממצאי תחקיר ההפעלה והרצח של הסוכן המשטרתי הסמוי, אנטון רומן. מהממצאים עולה באופן חד משמעי כי לא ניתן היה למנוע את הרצח של הסוכן. במשטרה ציינו גם כי הפעלתו של רומן אפשרה להפסיק את פעולות ארגון הפשיעה ולהכרעתו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הממצאים מפרטים את הליכי הפיקוח והבדיקה שהפעילה המשטרה על מנת לוודא שהסוכן לא נחשף. "מהממצאים עולה כי לא התקבלה כל אינדיקציה לחשיפת הסוכן או לחשד כלשהו כלפיו בקרב חברי ארגון הפשיעה", נכתב במסמך. "לאורך כל ההפעלה לא התקבל במשטרה כל מידע על רצח הסוכן ולא עלה כל מידע על כוונה לפגוע בו".

המסמך מפרט כי לאחר הרצח וגיוסו של עד מדינה מתוך הארגון, נודע למשטרה כי כ-48 שעות לפני שנרצח, התעורר חשד בארגון הפשיעה לגבי הסוכן המשטרתי. על פי הממצאים רומן נחשד שהוא 'חצה את הקווים' לארגון פשיעה אחר, או מספק מידע למשטרה. עם זאת, מודגש כאמור, שהגילוי התאפשר רק לאחר הרצח.

החשודים ברצח הסוכן
החשודים ברצח הסוכן | צילום: חדשות 2

לבסוף חוזרים במשטרה על הממצא העיקרי לפיו לא היה ניתן למנוע את הרצח של רומן. "המסקנה החד משמעית הינה שלא ניתן היה למנוע את רצח סוכן (כפי שנמנעו כוונות לביצוע רצח של חברי ארגון אחרים במסגרת אותה ההפעלה) ולא נמצא שום כשל מבצעי שהביא לתוצאה זו", נכתב במסמך.

לפני כחמישה חודשים נרצח ברחובות, מתחת לאפה של המשטרה, הסוכן המשטרתי אנטון רומן - בשעה שניסה להפליל עבריינים מארגון הפשע של משפחת לביא. בחודש יולי התיר בית המשפט המחוזי בלוד לפרסם כי אנטון היה סוכן משטרתי בעת שחוסל ואף נשא עליו מכשיר הקלטה. כתבי אישום הוגשו נגד שלושה מעורבים בחיסול, אך המשטרה לא הצליחה לקשור את האחים לביא עצמם לרצח והם שוחררו.