נתניהו וחוקרי המשטרה במעון ראש הממשלה בי-ם
חוקרי המשטרה במעון רה"מ, ארכיון | צילום: חדשות 2 , קובי גדעון / לע"מ

לאחר כ-4 שעות הסתיימה אמש (רביעי) חקירתו החמישית של בנימין נתניהו בחשד לשוחד במעון ראש הממשלה בירושלים. 8 חודשים חלפו מאז חקירתו הקודמת במרס, ומאז חלו לפחות 4 התפתחויות משמעותיות בשני התיקים שבהן עסקה החקירה היום ובכך יעסקו גם החקירות הקרובות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

חוקרי המשטרה קיבלו מראש הממשלה את גרסתו רק בחלק מהנושאים וההתפתחויות שחלו בשני התיקים, מחוסר זמן. בחקירה הבאה יציגו לו עדויות וממצאים נוספים שנאספו בחודשים האחרונים שעמם ידרש להתמודד.

"אנו מאשרים כי ראש הממשלה נחקר במשך מספר שעות במעונו בירושלים, במסגרת חקירה המנוהלת בלהב 433", נמסר מהמשטרה. "מעבר לכך, איננו מפרטים מחקירות מתנהלות". נתניהו הגיב זמן קצר לאחר מכן בטוויטר וכתב כי "אני חוזר ואומר לכם גם הערב בביטחון מוחלט: לא יהיה כלום - כי לא היה כלום!".

אדלסון ונתניהו, ארכיון
עדותו מסבכת את רה"מ. אדלסון | צילום: אפי צפריר / פלאש 90 / רויטרס

כאמור, 4 התפתחויות משמעותיות קרו מאז נחקר נתניהו לאחורנה ובהן התמקדה החקירה הנוכחית ובכך יעסקו גם החקירות המתוכננות הבאות. ההתפתחות הראשונה היא חקירתו באזהרה של המילארדר ארנון מילצ'ן החשוד במתן שוחד, שבה על-פי הידוע ביסס את החשדות שהועלו נגד נתניהו ב"תיק 1000".

ההתפתחות השנייה היא עדותו המשמעותית מאוד של המיליאדר היהודי-אמריקני ובעל העיתון "ישראל היום" שלדון אדלסון, שמסבכת את נתניהו ב"תיק 2000", שכן דווח לחוקרים שנתניהו בדק עמו את האפשרות לבטל את מוספי סוף השבוע של העיתון – דבר שעלה כאחת האפשרויות בשיחות עם מוזס.

במשטרה לא יתייחסו לאישור "חוק ההמלצות" בטרומית

ההתפתחות השלישית אליה הגיעו במשטרה מאז חודש מרס האחרון היא העדות הדרמטית של לן בלווטניק, שאישר לכאורה בעדותו שנתניהו השפיע עליו לקנות את ערוץ 10 - והוא אף עשה זאת במחיר כפול מזה שהציע איש העסקים הישראלי אילן שילוח, ובכך ניתן היה לחלק דיבידנד גם לארנון מילצ'ן - זו נתפסת כתמורה למתנות שמילצ'ן הרעיף על נתניהו ועל אשתו.

עם זאת, שלוש ההתפתחויות מתגדמות לאור ההתפתחות המשמעותית ביותר המעיבה על נתניהו: הסכם עד המדינה שנחתם עם ארי הרו. עדותו של ראש הסגל לשעבר במשרד ראש הממשלה מהווה ציר מרכזי בהתנהלות החוקרים בשתי הפרשיות גם יחד.

הרו
ציר מרכזי בחקירות. עד המדינה הרו | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

חקירת המשטרה אמש התמקדה בניסיון לבסס את החשד לתמורה מצד נתניהו וכל אלה שהטיביו עמו במתנות. אם יצליחו החוקרים להוכיח זאת, יהיה ניתן לבסס את עבירת השוחד החמורה המיוחסת לראש הממשלה. לפי שעה במשטרה מתכוונים שלא לסטות מהרגלם לאור "חוק ההמלצות" שעבר השבוע בקריאה טרומית ובבוא העת לסכם את התיק, לפרסם חוות דעת ולפרסם בציבור האם התגבשה תשתית ראייתית להעמיד לדין את ראש הממשלה או לא.

הערכה: תשתית ראייתית התגבשה נגד רה"מ בתיק 1000

נתניהו נחקר בחשד לשוחד במסגרת "תיק 1000" (פרשת המתנות) ו"תיק 2000" (השיחות עם נוני מוזס). מדובר בחקירתו החמישית של ראש הממשלה בצל יוזמות החקיקה נגד מערכת אכיפת החוק, שמגיעה לאחר הפוגה של מספר חודשים. בהמשך יידרש גם למסור עדות במסגרת "תיק 3000" (פרשת כלי השיט והצוללות), בו הוא אינו חשוד.

המשטרה סבורה שהתשתית שהתגבשה נגד נתניהו ב"תיק 1000" מבוססת דיה כדי להמליץ על הגשת כתב אישום. עם זאת, הדרך לשם עוד ארוכה. כמו כן, עדיין לא הוחלט אם המשטרה תגיש המלצה אחת מאוחדת לשני התיקים, 1000 ו-2000 או בנפרד.

חקירתו החמישית של נתניהו מגיעה יממה לאחר שהכנסת אישרה בקריאה טרומית את "חוק ההמלצות" שיאסור על המשטרה להגיש המלצות לפרקליטות בעד ונגד העמדה לדין. ביום ראשון האחרון אישרה ועדת השרים לענייני חקיקה את הצעת החוק, בעקבות הסכמות שהושגו בין יו"ר הקואליציה ביטן לשרת המשפטים שקד לפיהן החוק יקודם רק בכפוף להסכמת המשרד לביטחון פנים.

על פי ההסכמות, החוק יתייחס רק לאי-פרסום המלצות המשטרה בתקשורת ויקבע כי בחקירות בהן יש פרקליט מלווה לא תהיה המלצה אלא רק סיכום דיון. החוק ישונה בכנסת רק בכפוף להסכמת שרת המשפטים שקד והשר לביטחון פנים גלעד ארדן, ויחזור בחזרה לוועדת השרים לחקיקה לפני שיעלה קריאה ראשונה.