המתלוננת טוענת:
ניסים מור, ארכיון | צילום: פלאש 90 אורי לנץ, חדשות

פרסום ראשון: הפרקליטות הודיעה לסמפכ"ל המשטרה לשעבר ניצב ניסים מור כי בכוונתה להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע בגין הפרת אמונים, הטרדה מינית ומעשה מגונה. בעקבות החשדות נגדו פוטר מור בחודש ינואר על ידי המפכ"ל דאז יוחנן דנינו, כעת הוא צפוי לעמוד לדין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במכתב השימוע שנשלח לנציגיו של מור נכתב כי במהלך כהונתו כסמפכ"ל ועוד קודם לכן כמפקד מחוז המרכז הוא חתר ליצירת קשרים אינטימיים בעלי אופי מיני עם לא פחות משש שוטרות צעירות, רובן בתפקידים זוטרים. שלוש מאותן שוטרות הוטרדו על פי החשד על ידי מור מינית, תוך שהוא מנצל את מרותו כלפיהן. באחד המקרים ביצע מור מעשה מגונה בשוטרת צעירה בניגוד להסכמתה.

על פי החשד הקשרים עם השוטרות כללו התכתבויות טלפוניות בעלות אופי מיני, מפגשים מיניים מזדמנים וניסיונות לקיום קשרים מסוג זה. בחלק מהמקרים מדובר בקשר מיני מתמשך אשר התקיים במהלך שגרת עבודתם המשותפת ומחוצה לה. "מדובר בקשרים חריגים שמור חתר ליצור שלא כדין, בניגוד לחובות ולכללים החלים עליו כעובד ציבור וקצין משטרה בכיר", נכתב בהודעת הפרקליטות.

פוטר על ידי דנינו, מור
פוטר על ידי דנינו, מור | צילום: פלאש 90

מדובר בשוטרות אשר פנו אל מור בבקשות אישיות שונות - בנוגע לגיוס למשטרה, לאיוש תפקיד שבו חפצו, יציאה ללימודים ותנאי השירות השונים. על פי החשד מור נהג להבהיר לנשים כי יש באפשרותו לסייע להן, וזאת על מנת להתקרב אליהן. "לבקשות אלה הייתה משמעות רבה עבור השוטרות הזוטרות והיה בהן מרכיב של חוסר וודאות מבחינתן".

על פי החשד מדובר במערכות יחסים בלתי שוויוניות, אשר יצרו יחסי תלות וציפייה הדדית בין מור לשוטרות - הן ציפו לעזרתו בכל הנוגע לבקשות שהגישו לו והוא מצדו ציפה לשיתוף פעולה עם חיזוריו. מור שהיה מודע למעשיו ולחומרתן הסתיר זאת מפני גורמים אחרים במשטרה, כולל הממונים עליו.

עו
עו"ד מיכה גבאי | צילום:

בפרקליטות מציינים כי מעשיו של מור פגעו באמון השוטרים במפקדיהם וגם בתפיסת הציבור את הארגון שגרמו ל"השפעה הרסנית על האמון במשטרה כארגון מקצועי ונקי כפיים". בטרם יוגש נגדו כתב האישום הוזמן מור לשימוע שבו יוכל לפרוש את טענותיו בפני מנהל המחלקה לחקירות שוטרים.

"יש לנו כוונה לנצל את זכות השימוע", אמר סנגורו של מור, עו"ד מיכה גבאי. "לאחר שנצלם את חומר הראיות נלמד אותו וניערך לשימוע. היום, יותר מתמיד, אני מאמין כי מעשיו של הסמפכ"ל אינם מהווים עבירה פלילית ולכל היותר נפל במעשיו פגם אתי ומוסרי".

בשיחה עם חדשות 2 Online התייחס מור לדברים ואמר שעוד מוקדם לדון בהם. "יש לי עורך דין ואני לא רוצה להיכנס לזה", אמר מור. "אנחנו נראה קודם את החומרים, נלמד אותם, ואם יהיה צורך להגיב אז נגיב. לפני כן אין מה להיכנס לזה".