הצתה בדומא, ארכיון
זירת ההצתה בדומא | צילום:

חקירת רצח משפחת דוואבשה בדומא: שניים מהחשודים במעורבות בהצתת בית המשפחה צפויים להשתחרר היום (ראשון) למעצר בית. בתוך כך נחשף כי אחד החשודים סיפר לעורכי דינו כי ניסה לשים קץ לחייו: העצור סיפר כי עונה במהלך החקירה והביע רצון למות. "תנו לי רעל. אני לא יכול יותר", אמר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עורכי הדין מטעם ארגון "חוננו", המייצג את חלק מהחשודים, סיפרו כי העצור חתך את ורידיו בעקבות החקירות והלחץ שהופעל עליו. בהמשך הוא בכה והתחנן כי החקירה הקשה תיפסק: "כל יום זה עולה רמה ואני לא יודע מה יהיה מחר".

"לילה שלם התעללו בי ולא התקדמנו כלום כי אני לא יכול לעזור להם, עכשיו ההתעללות רק תגבר ותגבר. אני צורח כמו מפגר בוכה כמו תינוק, והם צוחקים רוצח רוצח", הוסיף הנחקר לדברי עורכי דינו.

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו, המייצג את החשוד, מסר בתגובה: "נראה בבירור כי נעשה נסיון אובדני והכל בעקבות אותם עינויים שהוא עבר בחקירות השב"כ". לדבריו, "זה דבר מזעזע שצריך להדאיג אותנו שמערכת המשפט היא שלובת זרועות עם הפרקליטות המשטרה והשב"כ". בארגון הוסיפו כי מדובר בגילויים מזעזעים ונוראים, אם כי בשב"כ טענו בשבוע האחרון כי החקירות נעשות על פי החוק וכי הטענות לעינויים הן "מסע השמצה".

מהשב"כ נמסר בתגובה לטענות: "שירות הביטחון הכללי הינו ארגון ממלכתי וכל פעולותיו מבוצעות על פי דין. חקירות השב"כ מתנהלות בהתאם להוראות החוק והפסיקה, ונתונות לפיקוח היועמ״ש לממשלה, פרקליטות המדינה ובתי המשפט.הטענה כאילו אחד מהעצורים ניסה להתאבד-משוללת כל יסוד!"

תג מחיר. "משרתים את שונאי ישראל" (צילום: יוסף דירייה, בצלם)
שני חשודים ישוחררו למעצר בית | צילום: יוסף דירייה, בצלם

קודם לכן פורסמה הודעה על שחרורם של שניים מהחשודים, זמן קצר לאחר שבשירות הביטחון הכללי אמרו היום כי חלה התקדמות משמעותית נוספת בחקירת הפרשה. בבית משפט השלום בפתח תקווה התקיים דיון בהארכת מעצרם של חלק מהעצורים, וייתכן שחלקם ישתחררו בתנאים מגבילים עוד היום. יש להדגיש כי מרבית פרטי החקירה נתונים עדיין תחת צו איסור פרסום גורף.

גרסת שב"כ: החקירה - לפי החוק

לפני כשלושה ימים פרסם שירות הביטחון הכללי הודעת הבהרה, בתגובה לטענות מצד מקורבי החשודים להפרת זכויותיהם ופגיעה בהם. בשב"כ טענו כי מדובר ב"מסע הכפשה" - ולמרות שהם מנועים מלהתייחס מפורשות לפעולות החקירה, לדבריהם מדובר ב"חקירה אינטנסיבית" שמנוהלת לפי החוק.

"מאז ביצוע המעצרים, שב"כ מזהה מאמץ יזום ומתמשך שמטרתו להכפיש את הארגון ועובדיו ולשבש את פעילותו המבצעית", נטען בהודעה. "ניסיון זה ראוי לכל גינוי ואין בו בכדי לרפות את ידי שב"כ מהמשך פעילותו, כשליחם של אזרחי מדינת ישראל, ותחת ערכים ממלכתיים".

לדברי הארגון, החקירה מתמקדת ב"התארגנות טרור יהודי, אשר פעיליה חשודים בביצוע פיגועי טרור חמורים, אשר בין היתר סיכנו חיי אדם, קודשי דת ורכוש" - ובראשם כמובן רצח בני משפחת דוואבשה בכפר דומא. "התארגנות זו מאופיינת באידיאולוגיה קיצונית, אנטי-ציונית, אשר שמה לה למטרה לפעול באמצעים אלימים לשינוי סדרי המשטר במדינת ישראל, זאת לרבות באמצעות ביצוע פיגועי טרור אשר יקדמו את מטרותיה".