מתנגד ליוזמות. המפכ
מסקנות הוועדה הועברו למפכ"ל | צילום: הדס פרוש, פלאש 90
לאחר שאתמול פרסמנו במהדורה המרכזית כי ועדה שבדקה את ההתנהלות בחטיבת המודיעין של אגף החקירות במשטרה מתחה ביקורת חריפה על תפקוד הקצינה שהתלוננה נגד ראש להב 433 ניצב רוני ריטמן ועל ראש חטיבת המודיעין שהעיד לטובתה, היום (שלישי) הוצא הקצין, תנ"צ גיא ניר, לחופשה כפויה.

 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

 

ועדת הבדיקה בראשות ניצב דוד ביתן, שמונתה בחודש אוקטובר, הציגה מסקנות ביניים למפכ"ל רוני אלשיך, המצביעות על היבטים חמורים לכאורה בנוגע להתנהלותו של תנ"צ ניר. ממצאי הוועדה מעלים חשד לביצוע עבירות משמעת במגוון תחומים מצד ראש חטיבת המודיעין.

 

לאור הממצאים ומסקנות ביניים, החליט אלשיך על הוצאתו של הקצין לחופשה כפויה, במהלכה יזומן לשימוע בנוגע להמשך שירותו במשטרה. זאת אחת מהחלטותיו הראשונות של המפכ"ל החדש בתפקידו. כמו כן, בתום הבדיקה ועם השלמת המסקנות הסופיות, יועברו כלל החומרים לבחינת המחלקה לחקירות שוטרים.

ניצב ריטמן פורש מלהב 433
ניצב רוני ריטמן, ארכיון | צילום: חטיבת דובר המשטרה

התנהגות כוחנית ויחסים לא ראויים

בעניינה של הקצינה, שהתלוננה כי ניצב ריטמן הטריד אותה מינית, עדיין לא הסתיימה בדיקת הוועדה, אך גם לגביה עולים ממצאים קשים, לפיהם התקיימה מערכת יחסים חריגה, אישית ולא תקינה בינה לבין תנ"צ ניר. מערכת היחסים, לפי ממצאי הוועדה, השפיעו על קבלת ההחלטות של שניהם.

עוד עלו ממצאים המעידים על התנהגות כוחנית מצד ניר, ושיקולים לא ראויים בכל הקשור למינויים בתוך החטיבה. ניר, כך עלה, העניק לקצינה, ששימשה עוזרת אישית שלו, סמכויות הרבה מעבר למותר והיא ניצלה את מעמדה לצרכים לא ראויים.

גורמים בפיקוד המשטרה סבורים, לנוכח הממצאים החמורים, שאין כמעט סיכוי שניר יישאר במשטרה. פעולת הוועדה החלה בעקבות מכתבים אנונימיים שנשלחו למשטרה ולמח"ש.

את ועדת הבדיקה מינה לפני כחודש ניצב בנצי סאו, שכיהן כממלא מקום המפכ"ל, בעקבות תלונות של שוטרים וקצינים על מערכות יחסים ערוכות ולא תקינות בחטיבת המודיעין ועל קבלת החלטות שגויות.