ההסתה נגד אהרונוביץ'
צילום:

ההסתה נגד בכירים ברשתות החברתיות נמשכת: בפרופיל פיקטיבי נוסף שהועלה לרשת הפייסבוק אתמול (רביעי) מופיעה תמונה מעובדת של השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', במדי קצין נאצי. בפרופיל, שטרם התברר מי עומד מאחוריו, כונה השר "קאפו/יודנראט". בשבוע שעבר עמוד בשם "חנן זועבי" הציג תמונות של נבחרי ציבור לבושים במדי קצין נאצי, ומשרד המשפטים הודיע על חקירה בנושא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפרופיל שנפתח תחת השם "ירון נקמני" נראים פניו של אהרונוביץ' מולבשים על גופו של קצין נאצי שמחזיק תמונה של היטלר.
"אהרונוביץ' - הקאפו/יודנראט לעניין ביטחון פנים במחנה הריכוז הישראלי שידוע גם בשם מדינת ישראל. תחת משטר זה אנחנו חיים, סובלים ומתים", נכתב בתיאור התמונה. גורמים בסביבתו של השר אומרים כי הוא מזועזע מהתמונות, בעיקר מכיוון ששני אחיו וחלק גדול ממשפחתו נכחדה בשואה.

באותו העמוד הופץ קישור לידיעה חדשותית משנת 2011, לפיה לא ייחקר פרסום תמונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו במדי קצין נאצי. "צביעות המשטר היודנראטי במחנה הריכוז שנקרא גם מדינת ישראל - כשיש פגיעה במחנה הימין ומנהיגיו אין חקירה ואין אשמה פוליטית, אבל כשיש פגיעה במשטר היודנראטי קאפואיסטי יש אשמה פלילית ויש חקירה - ככה מנוהל הגטו היהודי".

הפרופיל המזוייף גם הביע את דעתו על הכנסת, שלדבריו מנוהלת על ידי "נאלחים שלא עושים חצי דבר למנוע רצח לאומני של יהודים במחנה הריכוז שבישראל". גם עיתון "הארץ" זכה לביקורת נוקבת מצד המסית עלום השם: "אשפתון עלוב של אנטישמים". טרם התברר בשלב זה מי עומד מאחורי הפרופיל, ובניגוד למקרה ההסתה הקודם המשטרה לא הודיעה על חקירה בשלב זה.

הכרזות שהופצו בפייסבוק
הכרזות שהופצו בפייסבוק | צילום: פיסבוק

ההסתה שהופצה בשבוע שעבר נחקרת

"ראש האגף לחקירות ולמודיעין הנחה את יחידת הסייבר הארצית לפתוח בחקירה", נמסר בהודעה משותפת למשרד המשפטים ולמשטרה בעקבות המקרה הקודם. עם זאת, למרות המסרים החריפים העולים מתוך הכרזות, החשד המיוחס למפיץ או למפיצה האלמונים הוא לא הסתה - אלא העלבת עובד ציבור.

בתמונות מעוררות הסלידה מופיעים בין היתר נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, שר האוצר יאיר לפיד, שרת המשפטים ציפי לבני, מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו והשר לשעבר מיכאל (מיקי) איתן. בסמוך לתמונות נכתב: "האנטישמים שמתנגדים למדינה יהודית בארץ ישראל!".

השר אהרונוביץ' גינה בחריפות את פרסום הכרזות ואמר כי "מדובר בחציית קו שחור ואני רואה בחומרה רבה את הפרסומים הללו. כולנו זוכרים היטב לאן הובילה בעבר הסתה מסוג זה ועלינו לפעול במהרה למציאת המעורבים בפרסום והבאתם לדין".

עוד הוסיף השר כי "אין לאפשר ביטויי הסתה באינטרנט וברשתות החברתיות ומחובתנו למגר את האלימות הנפוצה שם. לפני מספר ימים המלצתי בפני ראש הממשלה על שילוב זרועות כל גורמי הביטחון והאכיפה למיגור התופעה. אל לנו כחברה לעצום עין ולאפשר המשך ההסתה והעבריינות ברשת".‎