השופט בדימוס יצחק כהן (ארכיון) (צילום: אתר הנהלת בתי המשפט)
יפרוש מתפקידו. השופט יצחק כהן | צילום: אתר הנהלת בתי המשפט

בדרך לכתב אישום נגד השופט: המשטרה הודיעה הערב (חמישי) כי הסתיימה חקירתו של נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת, השופט יצחק כהן, החשוד בעבירות מין ומעשים מגונים. לאחר שאתמול פורסם לראשונה בחדשות 2 כי כהן החליט לפרוש מתפקידו, הודיעו במשטרה כי "נמצאה תשתית ראייתית נגד החשוד ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ביחידת להב 433 - יאח"ה - חקרו במשך כחודשיים וחצי את הפרשה, באישור היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה. "במהלך החקירה נעשו פעולות חקירה רבות ובכללן נגבו עשרות עדויות ממעורבים, ביניהן עדויות של שופטים. נוכח מצבור הראיות, נחקר החשוד עצמו באזהרה", הדגישו במשטרה.

על פי הערכת החוקרים, יש ראיות לעבירות מין מצד השופט כהן כלפי נשים רבות - ובשניים מהמקרים, מתוך החמישה שנחקרו, לא חלה התיישנות. ראש האגף לחקירות ולמודיעין במשטרה, ניצב מני יצחקי, הודיע כי קיבל את עמדת החוקרים והנחה להעביר את תיק החקירה - בנוגע לשני המקרים שעליהם לא חלה התיישנות - לפרקליטות מחוז מרכז אשר ליוותה את החקירה.

אתמול הודיע כהן לשרת המשפטים ציפי לבני ולנשיא בית המשפט העליון אשר גרוניס כי יפרוש מתפקידו. עם תחילת הפרשה, הודיעו שרת המשפטים ונשיא בית המשפט העליון על הסרת שמו מרשימת המועמדים לבית המשפט העליון.

אחת העדויות נגד כהן היא של פרקליטה שעבדה במחוז הצפוני, אשר טענה בעבר באוזני מקורביה כי הנשיא כהן הטריד אותה. בהמשך הצהירה שאין בדעתה להתלונן ואף ביקשה ממקורביה שלא יעשו זאת בשמה. היא טענה כי אם תיפתח חקירה היא לא תשתף פעולה, וזו הייתה הסיבה לכך פרקליט המדינה דאז משה לדור הגיע למסקנה שאין להעביר את המידע לחקירת משטרה.

בידי החוקרים תלונות של שתי נשים נוספות המשתייכות למשפחתו של השופט כהן, שטענו כי הטריד אותן מינית וביצע בהן מעשים מגונים לפני כ-20 שנים, אך גם במקרה הזה התברר שבין שתי המשפחות יש סכסוך ועלה חשד כי התלונות הוגשו במסגרת הסכסוך.

רק כאשר התחדשה החקירה והעמיקה, התברר לשוטרים שיש ממש בתלונות הללו, ולמרות שלא יהיה ניתן לעשות בהן שימוש מבחינה משפטית בשל ההתיישנות, אפשר שהן יוכלו להצביע על דפוס פעולה שמיוחס לשופט הבכיר. לפני כשלושה שבועות, עומת השופט כהן לראשונה בחדר החקירות עם המתלוננת נגדו.