אלמונים שפכו לפנות בוקר (שישי) חומצה על מכוניתו של השייח' סמיר עאסי, אימאם מסגד אל ג'זאר שבעיר, זאת על רקע ביקור תנחומים שלו השבוע בבית הכנסת בשכונת הר נוף בירושלים, בו אירע הפיגוע. כך נודע לראשונה לחדשות 2 Online.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

עאסי, שגילה את הנזק למכוניתנו הגיש הבוקר תלונה במשטרה, שם בודקים את נסיבות העניין. בשיחה עם חדשות 2 Online הוא אמר כי אין לו אויבים. בתשובה לשאלה האם הרקע למעשה הוא ביקורו בבית הכנסת אמר כי הוא לא שולל את זה. "כתבו נגדי אמירות ברשתות החברתיות, והמשטרה יצרה איתי קשר לפני 48 שעות וביקשה שאהיה זהיר".

רכבו של השייח'
רכבו של השייח' | צילום: רפעת עכר

בכתבה ששודרה בחדשות 2 נראה השייח' עאסי יחד עם אנשי דת נוספים מחוץ לבית הכנסת. הוא הדגיש כי זכותו של העם הפלסטיני להגן על עצמו, אבל המעשה שהיה בבית הכנסת הוא שבירת כל הגבולות.

הרכב שהושחת, בשבוע שעבר
המשטרה פתחה בחקירה | צילום: חטיבת דובר המשטרה

שרת המשפטים ציפי לבני גינתה את המעשה ואמרה כי השיח עאסי "הפגין אומץ לב כשבא לבית הכנסת בהר נוף". לבני שוחחה עם עאסי, ואמרה לאחר מכן "מצאתי בשיחה איש חזק שממשיך להטיף לסובלנות למרות האיומים. ההבנה היסודית בשיחותינו היתה להוציא מהדת את השנאה והאלימות. לא לתת להם להכנס לבתי התפילה".

השר יעקב פרי, העומד בראש הועדה לענייני המגזר הלא יהודי גינה בחריפות את המקרה ואמר: "אני מגנה כל פשע על רקע לאומני ומקווה שיתפסו במהרה את האחראים לכך ויביאו אותם על עונשם".

"תושביה של העיר עכו היהודים והערבים הוכיחו כי הם יודעים לכבד איש את רעהו ולקיים חיים משותפים מתוך כבוד והבנה של האחר", אמר לחדשות 2 Online ראש עיריית עכו שמעון לנקרי, שגינה בחריפות את המקרה. "זה מצער מאוד ואין אלא לקוות כי הגורמים הקיצוניים יטופלו במלוא חומרת הדין".

תיעוד בלעדי מהטבח בבית הכנסת

בטבח בבית הכנסת נרצחו חמישה בני אדם. סרטון חדש שחשפנו אמש (חמישי) מתעד את הרגעים הראשונים של האירוע, וגם כיצד חיסלו השוטרים את שני המחבלים לאחר שיצאו בריצה מהמתחם. את הסרטון החדש צילמה שכנה מהבית הניצב ממול לבית הכנסת.

המצלמה תיעדה את סיומו של מסע הטבח שביצעו המחבלים, ואת הפגיעה בשוטר התנועה זידאן סיף ז"ל, מימין לגרם המדרגות. טרם הפגיעה בו, נראה סיף עם האקדח בידו, כשהוא יורה פנימה לתוך חלל בית הכנסת.

לאחר מכן, נראה אחד המחבלים יוצא בריצה מהמקום ויורה בשוטר מטווח אפס, מה שהוביל לפציעתו הקשה ולהתמוטטותו. ניתן להניח כי המחבל הראשון נפגע תחילה מהירי של סיף, מאחר ובסרטון הוא נראה נופל סמוך למכונית חונה, ונורה בהמשך על ידי שוטרים נוספים שהגיעו לזירה.

בידו של המחבל השני, שיצא אף הוא בריצה אחרי חברו, הייתה סכין קצבים, וגם הוא נורה על ידי שניים או שלושה שוטרים. בסרטון נשמעות היריות גם לאחר קריסתם של המחבלים, על מנת לוודא את מותם.