הנאשם בבית המשפט השבוע (צילום: חדשות 2)
החשוד ברצח בדיון בביהמ"ש | צילום: חדשות 2

אחרי 16 שנים, נעצר חשוד ברצח הנערה נועה אייל: כך הותר היום (שלישי) לפרסום. החשוד הוא יהודי שנעצר בשבועות האחרונים בחשד לביצוע הרצח בפברואר 1998 בירושלים. בשבוע שעבר הוא הובא לדיון שלישי בהארכת מעצרו, בין היתר לאחר שנמצאו בביתו חפצים שהיו שייכים לאייל בביתו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

על פי הערכת החוקרים, ככל הנראה שלא הייתה היכרות מוקדמת בין אייל והחשוד. לנוכח חוסר הראיות בזירה, הצליחו החוקרים במהלכי חקירה ממושכים לאמת את שרידי הדנ"א שנמצאו בזירה יחד עם הדנ"א שלו. זאת בעזרת דגימת רוק שהצליחו לקחת ממנו ומבן משפחה שלו, כחלק מהמעקב שביצעו אחריו עוד בטרם נעצר. דגימת דנ"א נלקחה מהחשוד לפחות פעמיים - הן בזמן המעקב אחריו והן בזמן החקירה.

עוד הצליחו במשטרה לבצע איכון של הטלפון הסלולרי של החשוד ולאמת כי היה באזור האירוע באותה העת. הוא מכחיש את מעורבותו במעשה הרצח. עורך דינו, יהודה שושן, אמר כי הוא מסר את גרסתו לחוקרים והוא משתף עמם פעולה.

נועה אייל ז"ל (צילום: החדשות)
נועה אייל ז"ל | צילום: החדשות

אייל, אז בת 17, נאנסה ונרצחה בשכונת רמות בירושלים בפברואר 1998, בשעה שהייתה בדרכה חזרה לביתה בשעות הלילה. היא נראתה בפעם האחרונה בכיכר הדווידקה שבעיר, לאחר שצפתה בסרט בסינמטק עם בן זוגה.

אחת העדויות שנאספו במשטרה גורסת כי אייל עלתה על טרמפ, ועד ראייה אף דיווח כי זיהה מכונית עוזבת את אזור הרצח בשעות הלילה. לאחר שבוששה להגיע לביתה פנו הוריה למשטרה, שפתחה בחיפושים נרחבים בהשתתפות מאות שוטרים ומתנדבים לצד כלבי גישוש ומסוקים. לאחר מספר ימים התגלתה גופתה של אייל על ידי אחד המתנדבים בוואדי ביער רמות.

תעלומה של 16 שנה (צילום: חדשות 2)
תעלומה של 16 שנה | צילום: חדשות 2

במהלך השנים חקרה המשטרה מספר כיוונים, אך זהות הרוצח מעולם לא התגלתה. חשודים שונים נעצרו, אך לא הואשמו במעשה. במשטרה בדקו במהלך השנים את האפשרות שהרצח בוצע על רקע לאומני, אך גם הכיוון הפלילי נבדק מספר פעמים. בשנת 2006 אף הורתה המשטרה על איסוף בדיקות דנ"א של עברייני מין מרחבי הארץ על מנת לבדוק האם הם קשורים למעשה.

משפחת אייל: "התגלמות הרוע לבשה פתאום פנים"

בני משפחתה של נועה אייל ז"ל הגיבו על תפיסת החשוד במעשה: "כולנו מוצפים עכשיו בזיכרונות קשים מהימים ההם. תקופה ארוכה של תעלומה בלתי פתורה. היום התגלמות הרוע לבשה פתאום פנים. העובדה הזאת טלטלה אותנו והכתה אותנו בתדהמה".

"אנחנו יודעים שהמשטרה לא ויתרה כל השנים, ופעלה בכל דרך כדי לפענח את המקרה. זהו חוב מוסרי של המשטרה , בראש בראשונה לנועה ,למשפחה, ולציבור כולו בחברה דמוקרטית מתוקנת", הוסיפו במשפחה והחמיאו למשטרה על ההישג.