"סלמון לא יכול להגן על עצמו מההכפשות, אין לאנשים רחמים?": לאחר שאמש פרסמנו לראשונה את הממצאים מנתיחת גופתו של סלמון טקה ז"ל, הצעיר ממוצא אתיופי שנורה ונהרג בידי קצין משטרה לפני כשלושה שבועות - ממצאים שגילו שצרך אלכוהול בכמות גדולה וצרך סמים - משפחתו כינסה כעת מסיבת עיתונאים מיוחדת, בה היא הגיבה לטענות הקשות - וקראה לעשיית צדק.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו 

"היום אני נאלץ לעמוד בפניכם ולשבור שתיקה על רקע הפרסומים הכוזבים שמכפישים את שמו של סלמון", אמר אביו, וורקו טקה, בפתח מסיבת העיתונאים, "הוא היה ילד שהיה המשענת שלי, הוא היה הכל בשבילי".

לדברי האב, "סלמון היה אדם שאוהב את הבריות, היה מוכן להקריב את עצמו למען חבריו ואלה דברים שאני ורעיתי גאים שהורשנו לו. הוא יצא לשחק עם חבריו - ולא שב. הוא נורה ומת על ידי שוטר". מותו של סלמון הותיר חלל ריק, החיוך שלו חסר לנו".

הייתה לנו תקווה שמערכת אכיפת החוק תחקור ותגיע לאמת, אבל במקום זה אנחנו מגיעים להכפשות ולפגיעה בשמו הטוב. אין לכם רחמים? איך אתם יכולים להתאכזר לאנשים כמונו? איך אפשר לחלל את שמו של אדם שקבור באדמה ולא מסוגל להגן על עצמו ולטהר את שמו? זה מעשה שאינו מתקבל על הדעת. הורגים לי את הבן בפעם השנייה".

משפחת טקה במסיבת העיתונאים (צילום: החדשות)
משפחת טקה במסיבת העיתונאים | צילום: החדשות

"במקום לפגוע בשמו הטוב של הבן שלנו, חפשו את הצדק! אני מבקש שימצו את הדין עם השוטר שהרג את הבן שלנו. איך מדינה שחוקקה חוקים כדי להגן על אנשים, איך בכזו קלות אפשר לקפח חיים של נער? מה הייתם אומרים אם הבן שלכם היה יוצא מהבית ולא חוזר? סלמון נורה ונהרג רק בגלל צבע עורו. אני מבקש שהחקירה תתנהל בלי שום הטייה, אלא באופן נייטרלי. נכון לעכשיו אנחנו מביעים חוסר אמון בגורמי אכיפת החוק", אמר האב.  

במקביל, חברת הכנסת פנינה תמנו-שטה העבירה מכתב לאביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה, בו הביעה זעם על ההדלפות של המכון לרפואה משפטית. "הזדעזעתי לגלות כי מנהל המכון לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל, פרסם הבוקר את ממצאי נתיחת גופתו של הנער סלומון טקה ז״ל במהלך ראיון לתכנית ״חדשות הבוקר״ עם ניב רסקין, וזאת בטרם הגיעו הממצאים לידי המשפחה ועורכי דינם (על אף בקשתם לקבל את חומרי החקירה)", כתבה תמנו-שטה.

"לא זו אף זו, 'הגדיל' מנהל המכון ונתן פרשנות וניתוח בליסטיים שלא מתפקידו, תוך ניצול הבמה התקשורתית שניתנה לו", המשיכה. "בני ובנות קהילת יוצאי אתיופיה גם כך שרויים במשבר אמון עמוק מול רשויות החוק והמדינה, חשיפת הפרטים מהדו״ח של המכון לרפואה משפטית החריפה את המצב, ומחזקת את התחושה שגורמי החקירה מוטים מראש ומדליפים פרטים המחזקים בצורה מגמתית את הגרסה של השוטר היורה". 

ממצאי נתיחת הגופה: "אלכוהול וסמים נמצאו בדמו של טקה ז"ל"

על פי תוצאות הבדיקה, בגופו של טקה הייתה כמות גדולה של אלכוהול - פי 2 מהסף שמגדיר אדם שיכור. כמו כן, אובחנה בדמו כמות של סם מסוג חשיש. מומחה שעוסק בנושא אומר שהשילוב של שני הממצאים - האלכוהול והסם - עלול לגרום להיעדר שיקול דעת ולהתנהגות אלימה.

אלכוהול וסמים נמצאו בדמו. טקה ז"ל (צילום: תיעוד מבצעי מד"א, חדשות)
אלכוהול וסמים נמצאו בדמו. טקה ז"ל | צילום: תיעוד מבצעי מד"א, חדשות

הממצאים החדשים מחזקים במידה מסוימת את גרסת קצין המשטרה שירה למוות בטקה ז"ל, אך עדיין אין בכוחם לקבוע אם הייתה הצדקה לירי. אמש הגיב גם הקצין החשוד בירי הגיב לראשונה לחשיפת החדשות ואמר: "בעזרת השם האמת והצדק יצא לאור".

עו"ד יאיר נדשי שמייצג את השוטר היורה מסר בתגובה לחשיפה: "הממצאים שפורסמו בעניין רמת האלכוהול והסמים שנמצאו בדמו של המנוח תומכים בטענת ההגנה לפיה מרשי נאלץ לפעול מתוך הגנה עצמית נוכח מצב מסכן חיים אליו נקלע בעל כורחו עת הותקף על ידי המנוח ואחרים".