גנור. בוטל ההסכם (צילום: אילן אסייג, חדשות)
מיקי גנור | צילום: אילן אסייג, חדשות

שעות ספורות לאחר שפורסם כי מיקי גנור, שייצג בישראל את המספנה הגרמנית, מקיים מגעים מתקדמים להפיכתו לעד מדינה בפרשת הצוללות, מתבררים כעת פרטים חדשים על האינטרסים ההדדיים של גורמי החקירה ומיקי גנור עצמו בעסקה. הסכם עד מדינה עם גנור ייחתם רק אם הוא יספק שמות חדשים של בכירי ציבור - חשודים חדשים שטרם הוזכר שמם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

המשמעות היא שהחקירה תתרחב וחשודים נוספים, מלבד אבריאל בר יוסף, אליעזר (צ'ייני) מרום ועו"ד רונן שמר יזומנו לחקירה. עם זאת, גורם מרכזי במערכת אכיפת החוק הבהיר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו עדיין לא מוגדר כחשוד בפרשה.

עוד עולה כי גנור מנהל תביעה כספית נגד מספנת "טיסנקרופ", אותה ייצג ועבורה הציע על פי החשד את השוחד למפקד חיל הים לשעבר. התביעה עשויה להוות מניע נוסף שמתמרץ את גנור להסכים לשמש כעד מדינה בפרשה.

צוללים לפרשה 3000 - העסקה והשאלות הקשות

למהלך הדרמטי עם מיקי גנור יש משמעות יוצא דופן: מדובר בפעם הראשונה שהחשוד המרכזי מודה שעסקת הצוללות היא עסקה מושחתת. עדותו של גנור כעד מדינה תהיה ארוכה ותחייב בדיקה של הפרטים שימסור, זימון של עדים וחקירות נוספות ושות עימותים בין החשודים. עם זאת, גנור לא יחמוק מעונש על מעשיו לכאורה בפרשה והעסקה שנחתמת עמו תכלול רכיב של הרשעה ועונש מופחת שייגזר עליו.

זומן לחקירה נוספת. מרום (צילום: חדשות 2)
זומן לחקירה נוספת. מרום | צילום: חדשות 2

מוקדם יותר הוארך מעצרו של גנור בארבעה ימים בהסכמה בין הצדדים. מוקדם יותר האריך בית המשפט את מעצרו של המשנה למועצה לביטחון לאומי לשעבר, אבריאל בר יוסף, בארבעה ימים נוספים. במקביל, אלוף במיל' מרום זומן הערב בבהילות לחקירה נוספת.

גנור חשוד, כאמור, במתן שוחד למפקד חיל הים לשעבר, והאחרון סייע לו לזכות במכרז של משרד הביטחון בשווי של מיליארד ו-200 מיליון יורו. השאלה המרכזית שעלתה מן ההתפתחות הדרמטית בחקירה היא אילו ראיות מפלילות לכאורה נמצאות בידי גנור ונגד מי. כעת מתברר שהתמורה של גנור לעסקה תהיה שמות חדשים בפרשה.

ארכיון
אבריאל בר יוסף | צילום:

אתמול שוחרר למעצר בית רונן שמר, שמוגדר יד ימינו של גנור, ואילו בסוף השבוע הסתיים מעצר הבית של האלוף במיל' מרום ושל עורך הדין דוד שמרון, שבשבת אף טס לחופשה בארה"ב לאחר שצורכי החקירה לא חייבו הוצאת צו איסור יציאה מהארץ.