שלמה פילבר
פרשת בזק: בכיר במשרד התקשורת נחקר | צילום: פלאש 90 \ Yonatan Sindel, חדשות

מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, נחקר היום (רביעי) במשרדי הרשות לניירות ערך, בחשד שביצע עבירות על טוהר המידות ועבירות ניירות ערך. התזמון של החקירה במקביל לפרסום דוח המבקר, שעסק באותו העניין, הוא לא מקרי: מטרת החקירה היא בדיקת המניעים בהחלטה שלו לקדם את ביטול ההפרדה המבנית בבזק, ששווה לאלוביץ' מיליארד ו-800 מיליון שקלים. פילבר טען בחקירתו: כל ההחלטות היו ענייניות וללא שיקולים זרים.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

עיקר החקירה היום התמקדה בדיוק בממצאים שמגלה דוח המבקר. החוקרים ניסו להבין מפילבר מה היה הדחף הגדול לפעול בצורה כל כך מקלה מול בזק. פילבר טען שלראש הממשלה בנימין נתניהו, שמקורב לשאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, לא הייתה השפעה על דרך קבלת ההחלטות. על פי ההערכות כרגע, החקירה הזו צפויה להימשך גם בימים הקרובים.

סיקר באופן אוהד? אלוביץ'
אלוביץ', בעל השליטה בבזק (ארכיון) | צילום: איל יצהר, גלובס, חדשות

במסגרת חקירת הרשות לניירות ערך בפרשת בזק, קבע לפני שבועיים בית משפט כי בעל השליטה בחברה, שאול אלוביץ', יורחק מהחברה ונאסר עליו להתייצב במשרדי כל החברות בקבוצת יורוקום-בזק. בית המשפט קבע כי אלוביץ', מנכ"ל yes, רון אילון, וסמנכ"ל הכספים בחברה מיכאל ניימן חשודים בעבירת דיווח לחוק ניירות ערך, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה, הפרת אמונים, עבירות מנהלים בתאגיד ושיבוש הליכי משפט.

במקביל, לפני כשבועיים נחקרה מנכ"לית בזק סטלה הנדלר במשרדי הרשות לניירות ערך. הנדלר נחשבת למקורבת מאוד לשאול אלוביץ', שמינה אותה לאורך השנים לתפקידים ניהוליים רבים בקבוצת העסקים שלו. למרות חקירתה של הנדלר, בזק לא הוציאה על כך הודעה לבורסה, בניגוד למתחייב בחוק, ולא ברור מדוע צעד זה לא נעשה.

על אלוביץ' נאסר לשוחח עם בנו. אור אלוביץ
על אלוביץ' נאסר לשוחח עם בנו. אור אלוביץ | צילום: איל יצהר, גלובס

בית המשפט עוד קבע בעניינו של אלוביץ' כי ייאסר עליו גם ליצור קשר עם בנו אור, שנחקר אף הוא בחשד למעורבות בפרשה. "מר אלוביץ' אינו רשאי ליצור כל קשר עם בנו בכל עניין שהוא, למעט מקום בו יווצר צורך הקשור בניהול חברת יורוקום וחברות הבנות שלה", נכתב בהחלטת בית המשפט.

השופטת הוסיפה כי "במקרה כזה יהיה ראשי שאול אלוביץ' לשוחח עם אור אלוביץ', בנו, במשרדי חברת יורוקום וזאת בנוכחות עו"ד". כמו כן השופטת אסרה על אלוביץ' ובנו להסתובב במשרדי בזק ו-yes, כמו גם על יצירת קשר כלשהו עם נושאי משרה בחברות הללו, למשך 30 ימים. "בכל הקשור לפעילות בקבוצת בזק, שאול אלוביץ' לא יגיע למשרדי חברת בזק וחברת yes ולא יצור קשר ישיר או עקיף עם מי מעובדי החברות הללו או נושאי משרה בהן", נכתב.