מני נפתלי ושרה נתניהו, ארכיון
ארכיון | צילום: הדס פרוש, יהונתן סינדל לפלאש 90

גורמים משפטיים סיפרו היום (רביעי) כי בדיונים האחרונים המתבצעים לקראת הגשת כתב אישום נגד שרה נתניהו בפרשת המעונות ההתייחסות למני נפתלי היא של עד מדינה. נפתלי ביקש הגנה מפני הפללה עצמית עוד כשניגש מיוזמתו למשטרה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לאחר שמסר נפתלי את עדותו התברר שביצע חלק מהעבירות לכאורה בהוראתה הישירה של רעיית ראש הממשלה, הגברת שרה נתניהו. בחלק מהמקרים התברר שנפתלי ביצע עבירות בשל מוטיבציית יתר לרצות את הגברת נתניהו ורצונו להשיג "קביעות" במעון ראש הממשלה.

משמעות ההחלטה להתייחס לנפתלי כאל עד מדינה היא משמעותית מכיוון שעדי מדינה הם למעשה עבריינים שביצעו עבירה וכעת מקבלים טובות הנאה בשל עדותם. לכן היו צריכים במשטרה ובפרקליטות סיוע משמעותי לעדות שלו.

נפתלי בבית המשפט, ארכיון
מעמד של עד מדינה, נפתלי | צילום:

גורמים המעורבים בפרשה סיפרו שלמשטרה לקח הרבה מאוד זמן, אך בסופו של דבר הצליחו להשיג חיזוקים משמעותיים לעדותו של נפתלי. ההערכה היא שבימים או בשבועות הקרובים יוגש כתב אישום נגד שרה נתניהו, בכפוף לשימוע.

"מאחר שמני נפתלי איננו חשוד בפרשת המעונות ומאחר שמעולם לא נחתם עמו כל הסכם עד מדינה, ברור שלא ניתן להגדירו כעד מדינה או לראות בו עד מדינה בפרשת המעונות", מסר עורך דינו של נפתלי, עו"ד דניאל חקלאי.  "ככל שיזומן מר נפתלי להעיד במסגרת רשימת עדי התביעה הרגילים במשפטה הפלילי הפוטנציאלי של גברת נתניהו הוא יתייצב למסירת עדות אמת ככל אזרח נורמטיבי. נדגיש שוב: הוא אינו חשוד ולכן לא יכול להיות מוגדר כעד מדינה".

חקירות בארבע עבירות שונות

היום הודיעו היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן שפרשת המעונות תוכרע בקרוב. הודעתם של השניים נמסרה לבג"ץ בתגובה לעתירתו של העיתונאי אורי משגב מ"הארץ", שדרש מבג"ץ "להורות למשיבים לקבל החלטה בתיק ללא דיחוי".

לפני כשבועיים פרסם לראשונה כתבנו גיא פלג כי שרה נתניהו, אשתו של ראש הממשלה, תואשם במסגרת החקירה שכונתה "פרשת המעונות" - כך החליט היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שצפוי להגיש את כתב האישום בכפוף לשימוע. נתניהו חשודה במסגרת חקירת ארבע פרשות שונות, שעלותן הכוללת לקופת המדינה מוערכת במאות אלפי שקלים, אך טרם ברור בכמה מהן תואשם.

משגב ביקש להציב לפרקליט המדינה והיועץ המשפטי לממשלה לוח זמנים, על מנת שיקבלו החלטה בתיק - כשנה לאחר שהמשטרה המליצה להעמיד את רעיית ראש הממשלה לדין.

"התיק אינו בשל להחלטה", מנדלבליט | צילום: יהונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

מנדלבליט וניצן ביקשו היום מבג"ץ לדחות את העתירה וגם לחייב את משגב בהוצאות ההליך המשפטי: "הניסיון לכפות לוח זמנים לקבלת הכרעה בתיק חקירה נעדר כל בסיס משפטי, ויש בו כדי להביא לפגיעה קשה בעבודת רשויות אכיפת החוק".

"מסגרת הזמנים נגזרת מן הפעולות הנדרשות ומן הצורך לקבל החלטה מושכלת על יסוד תשתית עובדתית ומשפטית מלאה", כתבו השניים - שציינו כי התיק "עדיין אינו בשל לקבלת החלטה".

מנדלבליט וניצן הדגישו כי "אם היינו נעתרים לדרישה ומקבלים החלטה תוך חודש ימים, שאותו העותר 'קצב' בפנייתו, הייתה בכך בשום מעילה בתפקידנו - שמחייב אותנו לקבל החלטה רק כאשר התיק בשל לכך ורק לאחר שמוצו כל השלמות החקירה הנדרשות".

עוד ציינו בתשובה לעתירה כי מאז שהועבר חומר החקירה לפרקליטות במאי 2016 "בוצעו השלמות חקירה, שנדרשו לשם יצירת תמונה עובדתית מלאה ככל הניתן שתשמש לקבלת החלטה בדבר תיק החקירה". לדבריהם, פרק הזמן שנדרש לחקירה עד כה הוא סביר מכיוון ש"בחקירה נאספה כמות לא מבוטלת של חומר חקירה, נגבו עשרות עדויות ונאספו מאות מסמכים במספר פרשות משנה. עיבודם וניתוחם של חומרים אלה וגיבושם לכדי חוות דעת משפטית הנה מלאכה הדורשת עבודה לא מעטה".