שמו נקשר במספר פרשיות. תנ"צ ברכה | צילום: חטיבת דובר המשטר

שמו של ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה תנ"צ אפרים ברכה, ששם הבוקר קץ לחייו, נקשר במספר פרשיות שחוללו סערה במשטרה בשנים האחרונות: באחת מהפרשות, שכונתה פרשת "הרב והניצב", הובילה עדותו של ברכה להפללת הרב יאשיהו פינטו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

במסגרת הפרשה שנחשפה בינואר 2014 פנה תנ"צ ברכה לממונים עליו ודיווח להם שהרב פינטו הציע לו שוחד, וזאת בתמורה למידע על החקירה שהתנהלה נגדו אודות אי סדרים כספיים בעמותה שאותה הוא מנהל. עקב פנייתו של ברכה המליצה המשטרה להעמיד לדין את הרב הנודע.

לאחר פנייתו של הרב פינטו לברכה, החליט הקצין הבכיר בלב כבד להקליט את הרב שהיה נערץ עליו. בתמלילי השיחות בין השניים שפורסמו בספטמבר האחרון, נשמע הרב מנסה לדלות מידע מברכה אודות החקירות המתנהלות נגדו.

הרב יאשיהו פינטו
הוביל להפללתו. הרב פינטו | צילום: ניב אהרונסון, חדשות

ההקלטות נמשכו גם כשהרב הציע שתי הצעות למתן שוחד לברכה. בפעם הראשונה במלון בירושלים ניסה הרב להעביר לתת-ניצב ברכה 200 אלף דולרים. בפעם אחרת תועדה אשת הרב מנסה להעביר לידי אשתו של ברכה סכום של 100 אלף פרנקים שוויצרים. ברכה, שעדכן מבעוד מועד את מפקדיו, המשיך והקליט הכל.

הרשעתו של הרב פינטו ושנת המאסר שהגזרה עליו הובילה חסידים רבים שלו לפעול נגד ברכה ולהשמיץ אותו. לאחרונה הוקם עמוד פייסבוק בשם "צדק תרדוף למען האדמו"ר פינטו", שבו מאשימים חסידי הרב כי ברכה גרם לכך שנגזר על פינטו עונש מאסר.

ברכה והרב פינטו
ברכה ופינטו | צילום: חדשות 2

"משפחתו של השוטר אפרים ברכה מזה כמה חודשים מפיצה שקרים וכזבים על כבוד קדושת האדמו"ר שליט"א באינטרנט", נכתב בקבוצת הפייסבוק שפתחו. "דברי הבלע ומסע ההכפשה שמושמעים שם כבר עוברים כל גבול. תתביישו! בעזרת השם בקרוב מאוד הצדק והאמת ייצאו לאור על אפכם ועל חמתכם".

סוכן סמוי תבע את ברכה: "הרס את חיי והונה אותי"

חודש לאחר מכן הותרה לפרסום תביעת נזיקין שהגיש עבריין שחקירתו נוהלה ע"י תנ"צ ברכה ועורכת הדין אושרה גז מפרקליטות מחוז תל אביב. בתביעה נחשפו מחדלים שהתרחשו במהלך החקירה והטילו צל כבד על תפקוד משטרת ישראל והפרקליטות.

תביעת הנזיקין הוגשה בשנת 2004, בזמן שברכה היה קצין ביחידה המרכזית של משטרת תל אביב, ובה טען העבריין כי תפקוד רשלני בניהול החקירה גרם לחשיפת שמו בסביבה שבה פעל, דבר ששם בסיכון את חייו ואת חיי משפחתו, ומאז הוא וקרוביו נתונים תחת איומים שגרמו להם לטענתו למצב נפשי קשה וחוסר יכולת לתפקד ולהתפרנס. לטענת העבריין, הרשלנות נבעה בשל מאבקי יוקרה בין זרועות המשטרה ובעקבות שורה של מחדלים ורשלנות פושעת בטיפול בעניינו.

אילוסטרציה
עבריין שפעל כסוכן תבע את ברכה | צילום: חדשות 2בכתב התביעה נטען כי הנתבעים הרסו את חיי התובעים וזאת בשל שורה של מחדלים ורשלנות פושעת וכתוצאה ממאבקי יוקרה בין ימ"ר ת"א ליחידה נוספת. לטענת התובע, "ברכה פעל בדרך שגרמה לתובע נזקים על מנת לקדם את יוקרתו האישית ולפגוע ביחידה האחרת, ואת המחיר משלמים התובעים".

"ברכה התעלם מטענות התובע", צוין, "והונה אותו במהלך חקירתו בכך שלא הבהיר לו שהוא מוקלט וכי דבריו ישמשו ראיה נגדו ונגד אחרים. בכל אלו לא פעל ברכה כפי ששוטר סביר, זהיר ומיומן היה פועל בנסיבות המקרה, וניצל את מעמדו וסמכויותיו לרעה".

שופט בית המשפט המחוזי ד"ר עמירם בנימיני סבר כי יש לשלם לתובע פיצויים הולמים. לאחר ערעור משני הצדדים התגלגלה הפרשה לפתחו של בית המשפט העליון, שם הנושא נסגר לבסוף בפשרה בין התובע למשטרת ישראל ופרקליטות ת"א והתובע פוצה בסכום נכבד.

במח"ש נבדק האם הדליף מידע

האירוע האחרון ששמו של אפרים ברכה שורבב אליו היה בשבועיים האחרונים וגרר בדיקה במחלקה לחקירת שוטרים שעדיין לא הסתיימה. אל משרדי מח"ש בהר חוצבים בירושלים הגיע כתב מעריב אבירם זינו והעיד שתנ"צ ברכה הדליף לו מידע מתוך החקירה שמתנהלת כעת בנושא מעונות ראש הממשלה נתניהו בקיסריה ובירושלים.

במהלך העדות הוא אף הציג לחוקרים הודעות סמס שקיבל מברכה ואשר מהן עולה לכאורה העובדה שהבדיקה בפרשה הפכה לחקירה פלילית וכי רעיית ראש הממשלה תזומן להיחקר.

נשאל על ברכה בפוליגרף. ערן מלכה
נשאל על ברכה בפוליגרף. ערן מלכה | צילום: חדשות 2

בדיעבד התברר שלמידע לא היה שחר ולאחר שזינו סבר שהוטעה במזיד ובעקבות כך אף פרסם את הדברים בכותרת בולטת, החליט לדווח על כך לחוקרי מח"ש. גם בעניין הזה הבדיקה עד כה לא ביססה שום חשד נגד תת ניצב ברכה ואולם ייתכן שהתמשכות הבדיקה והעיכוב בהודעת הטיהור הרשמית הוסיפו נדבך נוסף למצב רוחו הירוד של ברכה.

בחודשים האחרונים נקשר שמו של ברכה גם בפרשת רונאל פישר: במהלך חקירתו של רפ"ק ערן מלכה, שהורשע בקבלת שוחד וחתם על הסכם עד מדינה בפרשה, הוא חשף מידע על התנהלות מושחתת לכאורה של קציני משטרה אחרים. במהלך בדיקת הפוליגרף שעבר, הוא נשאל על מידע שהגיע לידיו הנוגע לשורה של בכירים במשטרה ובמערכת אכיפת החוק, בהם, לכאורה, גם תנ"צ ברכה.