הורשע במתן שוחד ונכלא. פינטו (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
הרב פינטו. ארכיון | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

אחרי בדיקת הפוליגרף שעבר והעדות שמסר נגד ניצב מנשה ארביב במשטרה, הרב יאשיהו פינטו הגיע להסדר עם הפרקליטות במסגרתו יהפוך לעד מדינה. במסגרת ההסכם, הרב יימסור את עדותו בפני בית המשפט ויודה שניסה לשחד את ראש יאח"ה לשעבר תנ"צ אפרים ברכה, וכן בניסיון לשבש מהלכי חקירה ומשפט.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

הפרקליטות צפויה לבקש בתמורה עונש מופחת של כשנת מאסר אחת בלבד על ניסיון לשחד שוטר. משמעות החתימה היא כי עכשיו יכולה הפרקליטות לעשות שימוש בחומרים שהעביר פינטו בעניינו של מפקד יחידת להב 433 לשעבר, ניצב מנשה ארביב.

בעקבות ההתפתחות, ניצב ארביב צפוי להיחקר באזהרה כבר בימים הקרובים.  הסדר הטיעון כפוף לאישורו של בית המשפט.

ארביב הורשע בהסדר טיעון (צילום: יוסי זליגר, פלאש 90)
מנשה ארביב | צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

בחודש מאי האחרון, עם הבשלת כתב האישום בעניינו של תת-ניצב ברכה, הכניס הרב למשוואה גם את ניצב ארביב. הרב ואנשיו הציעו לפרקליטות מידע על מי שהיה מפקד יחידת להב 433 בתמורה למחיקת הסעיפים בעניינו של פינטו. אז טענו עורכי דינו של ארביב, כי הקבלות והממצאים שהוצגו לכאורה על ידי פרקליטיו של פינטו הינם "שקריים".

בחקירת המשטרה שעבר לפני מספר חודשים התמודד הרב פינטו עם הטענות והממצאים הנגדיים שהציגו עורכי דינו של ארביב. כבר אז סוכם כי היה והמידע שיספק פינטו יימצא מהימן, יאושר המתווה שגובש עם עורכי דינו, לפיו ירצה עונש של שנת מאסר אחת ויהפוך לעד מדינה בעניינו של מנשה ארביב.

עורכי דינו של פינטו ניסו להימנע מעונש מאסר, אולם מהמתווה הסופי עולה כי הסכימו, בסופו של דבר, לעונש של מאסר בפועל שתדרוש הפרקליטות - מה שמלמד ככל הנראה על חוזקן של הראיות נגד פינטו בפרשת ניסיון השוחד לתת-ניצב ברכה.

במסגרת הפרשה, אשתו של פינטו תועדה על ידי המשטרה כשהיא מנסה להעביר 100 אלף פרנקים שוויצריים לרעייתו של תת-ניצב ברכה. לטענת הפרקליטות והמשטרה, הכסף יועד לשמש תשלום עבור מידע מתוך החקירה שהתנהלה בעניין בני הזוג, בנושא חשדות להעברת כספים מתוך עמותת "חזון ישעיה" לחשבונותיהם הפרטיים של בני הזוג פינטו.

היה סגור ומופנם. תנ"צ ברכה (צילום: חדשות 2)
אפרים ברכה | צילום: חדשות 2

אלא שהרב טען כי לא היה מדובר בניסיון שוחד ומשגרסתו לא התקבלה - פתח במלחמת חורמה על צמרת המשטרה ועל האנשים שהיו מקורביו ומאמיניו, ובראשם כמובן ניצב מנשה ארביב. פינטו ומקורביו הציגו, בין היתר, קבלות המעידות לכאורה על טובות הנאה שקיבל ארביב במהלך שהותו בניו יורק כנספח המשטרתי.

בשנה האחרונה ספגה חצר הרב מפלה בעקבות התרחקותם של אנשי עסקים רבים ובכירים בצמרת מערכת הביטחון, שהיו מבאי ביתו וחסידיו של הרב בשנים האחרונות. כניסתו לכלא, אם וכאשר תושלם העסקה עם הפרקליטות והמשטרה, עשויה להוות מכה אנושה לחצר שביססה את מעמדה לאורך השנים, בין היתר הודות להתחככותה עם צמרת ההון והשלטון בישראל ובארצות הברית.

פרשת הרב והניצב:

הרב פינטו לחסידיו: "עשו לנו את כל הרע שבעולם"

יאשיהו פינטו חזר לארץ וייחקר בפרשת הרב והניצב

הרב פינטו יעיד נגד ניצב ארביב וירצה שנת מאסר בפועל

"נגזר עלי לכפר על חטאי הדור"

הרב פינטו: "ניצב ארביב בגד בי"

המדריך המלא לפרשת הרב והניצב